Mitä luette?

oletko ahkera kirjojen lukija vai ainoastaan aikakausi- ja sanomalehtien tai molempien?
Minun tulee nyt eläkkeellä luettua aika paljon , niin kirjoja kuin lehtiä.
17363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Luen Internettiä.
Siellä on nuo lehdetkin.

Äänestä

sillä haluan lukea kirjat kirjoina ja lehdet lehtinä, niin kauan kuin niitä ilmestyy ja näen lukea.
Sitten siirryn äänikirjoihin tai odotan, että joku lukee minulle.

Luen paljon, tänäänkin onnistuin löytämään kirjastosta monta mielenkiintoista kirjaa.
Esim. "Vanhan talon uusi elämä" jossa sanoin ja kuvin kerrotaan Ahvenanmaalla sijaitsevasta vanhasta sukutilasta.
Viikon verran olin ilman yhtään kirjaston kirjaa, joten kaivoin omasta hyllystäni Matti Yrjänä Joensuun dekkarin "Harjunpää ja rakkauden lait", kertoo naisia huijaavasta miehestä. Tappoikin ryökäle yhden, mutta ei jäänyt kiinni, huono loppu.

Äänestä
  • Finlandia- tai taitaa olla nykyään kaikenmaailmanlandiapalkittu kirja kertoi uunin rakentamisesta.
    On tämä Suomi kumma maa, tai ainakin osa sen ihmisistä.
    Heti kun kyse on ulkomaalaisista niin sääntöjä muutetaan.
    Saas nähdä, muutetaanko jotain Soininkin vuoksi, esimerkkimaamme Ruotsi kun on antanut osviittaa, tiedä vaikka meilläkin olisi itsemurhapommittaja hellässä huomassamme.
    Onneksi meillä on SUPO eikä SÄPO.
    Näyttää kyllä siltä, seetä SUPO: mmekin joutuu selittelemään.
    Toivottavasti eivät hukkaa Tiitisen listaakin, kiukutellessaan.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    Finlandia- tai taitaa olla nykyään kaikenmaailmanlandiapalkittu kirja kertoi uunin rakentamisesta.
    On tämä Suomi kumma maa, tai ainakin osa sen ihmisistä.
    Heti kun kyse on ulkomaalaisista niin sääntöjä muutetaan.
    Saas nähdä, muutetaanko jotain Soininkin vuoksi, esimerkkimaamme Ruotsi kun on antanut osviittaa, tiedä vaikka meilläkin olisi itsemurhapommittaja hellässä huomassamme.
    Onneksi meillä on SUPO eikä SÄPO.
    Näyttää kyllä siltä, seetä SUPO: mmekin joutuu selittelemään.
    Toivottavasti eivät hukkaa Tiitisen listaakin, kiukutellessaan.

    eräs huijarin "ammateista" oli juuri Supon päällikkötason heppu, joku ylipäätarkastaja.
    Odotellaan nyt mikä kirja voittaa palkinnon, en ole vielä lukenut ainoatakaan ehdokkaista.
    Eikä ole varmaa, että luenkaan, minulla on valikoiva maku. Uunikin on lukematta.
    Ei nyt puututa politiikkaan, tämä oli kirjallisuusaiheinen aloitus plus lehdet.

    Äänestä

koskaan vaikka luen kaiken maitopurkista koraaniin.
Onhan se ajankulua...

Äänestä

lehtiä. Aamun lehteä tilaan yhdessä naapurin kanssa. Hän lukee ensin. Lisäksi entinen naapurini säästää minulle valtakunnallisen lehden- höplän- ja sen alueen paikallislehden. Otan lehdet mukaani, kun käyn hänen luonaan ja silmäilen läpi. Tilattuna erilaisten yhdistysten jäseninä mulle tulee Yliopisto, Suomen ruusulehti, Maatiainen, Sorbifolia, Rhododendron-lehti, Kehittyvä Elintarvike. Lisäksi Koti ja Kotiliesi. Miesystäväni luona luen Talouselämä, Taloustieto, Maaseudun Tulevaisuus ynnä Aamulehden. Joskus käyn kirjaton lukusalissa lukemassa muita lehtiä. Iltapäivälehdet luen nettiversioina. Hyvin harvoin luen kirjoja juuri nyt- ehkä niidenkin aika tulee.

Äänestä

Panu Rajalan kirjoittaman "Lasin kirkas" nimisen kirjan, se kertoo Aila Meriluodon elämästä.

Lapsena aloitin lukemisen ja se on ollut rakas harrastus läpi elämäni, nyt odotan eläkkeelle pääsyä ja lukurauhaa.

P.s. lehtiä tietenkin luen, sanoma sellaisia..

Äänestä
  • kun tykättiin, että Rajala pisti omiaan, että kirja kertoi enemmän hänestä kuin Ailasta. Olen lukenut Rajalalalta vain "Enkeli tulessa", enkä oikein tykännyt siitä. Pidin sitä pinnallisena, melkein tirkistelykirjana.
    Meriluodolta itseltään olen lukenut hänen omat muistelmansa "Vaarallista kokea" ja sitten vuosien takaisen: "Lauri Viita, legenda jo eläessään".
    Parhaillaan mulla on menossa Anna-Leena Härkösen "Ei kiitos" - kuvaa miehen haluttomuutta joka muodikkaasti nostettiin pinnalle parisuhdedraamassa. Edellinen Härkönen taisi olla "Lopuunkäsitelty", jossa hän kertoi sisarensa itsemurhasta. Pidän Härkösen tyylistä kirjoittaa. Se on sujuvaa ja konstailematonta
    ja melkein koko tuotannon olenkin lukenut.

    Äänestä

Luen päiväkauslehtiä netistä ja Korven Sanomia aamiaispöydässä. Tietokoneeni yläpalkissa on uutisotsikot, jotka päivittyvät kun jotain maailmalla tapahtuu. Olen 24-tuntia ajan hermolla, joten satuilut eivät kuulu elämääni muuten kuin omissa lapsilleni kirjoittamissa satukirjoissa.

Luen paljon kirjoja. Kirjan lukemisen motivaatioina voi olla mm. Finlandia palkinto, mutta myös pelkkä mieltyminen joidenkin kirjailijoiden mukaansa tempaisevaan tapaan kirjoittaa. Viimeksi luin Arto Paasilinnaa, joka on yksi lempikirjailijani, Sofi Oksanen toinen upea kirjoittaja.

Luetaan enemmän se on kivaa ; ) Tänään tosin keskityin grafiikaan.

Äänestä
  • SUOMENLINNA
    Halki kahden vuosisadan
    Suomenlinnan historiaa sanoin ja kuvin

    Toimittanut
    MARTA HIRN

    Porvoo* 1948* Helsinki
    WSOY
    --------------------------------------------
    HEVOSOPAS
    Pääesikunta, Helsinki 17.10.1962
    N:o 3456/Ohjeisto/8b

    Vahvistan tämän Hevosoppaan käytäntöön otettavaksi.

    Puolustusvoimien komentaja
    Jalkaväenkenraali S SIMELIUS

    Ylieläinlääkäri
    Eläinlääkintäeversti K JOKINEN

    Nyt lähdenkin lueskelemaan. Aloitankin tosta Hevosoppaasta. (on vähän pienempi vihkonen;)

    Äänestä

  • kirjakirppisfani kirjoitti:

    SUOMENLINNA
    Halki kahden vuosisadan
    Suomenlinnan historiaa sanoin ja kuvin

    Toimittanut
    MARTA HIRN

    Porvoo* 1948* Helsinki
    WSOY
    --------------------------------------------
    HEVOSOPAS
    Pääesikunta, Helsinki 17.10.1962
    N:o 3456/Ohjeisto/8b

    Vahvistan tämän Hevosoppaan käytäntöön otettavaksi.

    Puolustusvoimien komentaja
    Jalkaväenkenraali S SIMELIUS

    Ylieläinlääkäri
    Eläinlääkintäeversti K JOKINEN

    Nyt lähdenkin lueskelemaan. Aloitankin tosta Hevosoppaasta. (on vähän pienempi vihkonen;)

    saattaapi olla vahvistus sille, että pestäänkö ensin hevosen etu-vai takapää.

    Äänestä

  • sukiminen kirjoitti:

    saattaapi olla vahvistus sille, että pestäänkö ensin hevosen etu-vai takapää.

    "56. Hevosen puhdistus aloitetaan vasemmalta puolelta.
    Ensin puhdistetaan kaula, sitten ryntäät, vartalo ja jalat.
    Sitten puhdistetaan hevosen oikea puoli samassa järjestyksessä
    ja lopuksi kauln alus, rinta, rinnan alus, vatasan alus ja pää.
    Puhdidtuksen kestäessä on hevosen kaikki ruumiinosat,
    erityisesti säkä, selkä, jalat, vuohiset ja kaviot, sekä lisäksi
    kengitys hulellisesti tarkastettava."

    Voi. voi...alkaiskohan Hevoseksi. Tätyykin katsoa rodut ja-tyypit.

    Löytyi...:D

    Äänestä

nyt vähemmälle. Luen aikakausilehtiä, joista voi samalla sanaristikon täyttää.

Äänestä

Kirjojen lukija. Sekin "hapatus" on johkin hävinnyt.

Lehtykäisiä tulee tilattua liikaakin ja joskus jopa luettuakin.

Jotkut lehtikauppiaat osaavat heti pyöritellä sormensa ympäri ja heltymään myönteiseen tilaus päätökseen.:)

Äänestä

Ristin- voitto -Hyvä sanoma lehteä. Toisinaan raamattua ja internetistä myös haen asioita hengellisistä asioista.

Äänestä

Ronald Ruutel (nimessä saksalainen y) laiton u:n kun en tuota löytänyt. Siis sukunimi oikeesti kuulisi Ryytel. Atarma - elämäni Siperiassa. Kirja kuvaa Siperiaan kyyditetyn nuorukaisen selviytymistarinan. Toinen on Jaan Kaplinskin: Olen Kevät Tartossa. *Valikoiman pohjalla on englanniksi kirjoitettu kokoelma I am the Sring in Tarttu. Mukana on myöskin mm. Kaplinskin Tampereella 90-luvulla kirjoittamia runoja. Tämä ihan siksi että, Tarto on maailmassa yksi sellainen kaupunki jonne snadi pala myös oma sydämestäni jäänyt. Kaupunki jonne palaan mielelläni...aina uudestaan. Kunhan siihen vaan mahdollisuus.

Tämän taas toivoisin saavani lahjaksi ehkä mieheltäni;)) Erkki Tuomiojan: Jaan Tönisson (ö- ei öö vaan sellainen laine tuossa ö;n pilkkuna yläpuolella). Kirja siis Jaan Tönisson ja Viron itsenäisyys. Tästä lehtimiehen oma historia myös mielenkiintoínen jo pelkästään...hänet todennäköisesti ammuttiin heinäkuussa 1941. Suomessa myös toinen tunnettu poliittikko jota tämä kirja sivuaa on Hella Wuolijoki (Ella Murrik) joten tämän haluasin ehdottomasti lukea... Tämä kirja ilmestyy myös viroksi käännettynä 2011 alussa...

tsau:Friidu

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


takakansi kirjoitti:

oletko ahkera kirjojen lukija vai ainoastaan aikakausi- ja sanomalehtien tai molempien?
Minun tulee nyt eläkkeellä luettua aika paljon , niin kirjoja kuin lehtiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu