poikamme saa nimeksi daniel ja olen pähkäillyt kivaa lempinimeä. dan ja dani ovat varmasti ne miksi jotkut sanovat mutta haluaisin jonkun muun lempinimen :) jonkun vielä söpömmän. heh tää voi olla ehkä vähän hömppä mut ois kiva kuulla jos joku keksis paremman :))
lempinimi ehdotuksia?
18
7538
Vastaukset
- älä hätäile
kuin jollekkin toisellekkin joku aika sitten että mielestäni lempinimeä ei keksimällä keksitä etukäteen vaan se tulee,muosotuu itsestään sitten aikanaan.
Meillä esim. poika on Janne ja pikkusisko kutsui häntä pienenä Akki nimellä joka tuli ilmeisesti veikka sanasta ja häntä joskus vieläkin kutsutaan Akki lempparilla:):)
Hänen tapansa tehdä jotain tai ilmeet tai mikä tahansa muu saattaa muodostaa sen,isompana kaverit keksivät usein esim. sukunimestä lempinimen. - on hömppää
olla vielä lempinimi? Eiköhän se muodostu aikaa myöten, jos on tullakseen. Ei sitä äiti keksi.
- miliana
aloittaja varmaankin tarkoitti kutsumanimeä, ei lempinimeä. osa nimistä on sen verran pitkiä, että ne suhteellisen automaattisesti lyhentyvät tietyiksi kutsumanimiksi (daniel - dan, benjamin - ben, robert - roope, jne. eli luulenpa että aloittaja hakee lapselleen kutsumanimeä, hellittelynimet tulevat sitten itsestään.
- Santun äiti
Kutsumanimi on tavallisesti ensimmäinen nimi, joskus toinen tai kolmas.
Lempinimi on se, joka muodostuu ajan saatossa. Se ei välttämättä ole kutsumanimestä muodostettu, vaan se voi tulla jostakin aivan muusta yhteydestä.
Jos lapsen nimeksi haluaa Daniel-nimen, niin miksei lasta voi kutsua sillä nimellä? MIksi nimi täytyy lyhentää Dan- tai Dani-muotoon? Eikö tällöin olisi selvempää, että nimeksi tulisi virallisestikin Dan tai Dani?
Meillä on poika, jolle mietittiin nimeä Santeri. Kun sitten itse aloimme jo ennen ristiäisiä kutsua poikaa Santuksi, hänestä tehtiinkin Santtu. Hän on nyt 17-vuotias, eikä ole tarvittu mitään muita lempinimiä eikä kutsumanimiä! - dsgdfgdfgdfg
Santun äiti kirjoitti:
Kutsumanimi on tavallisesti ensimmäinen nimi, joskus toinen tai kolmas.
Lempinimi on se, joka muodostuu ajan saatossa. Se ei välttämättä ole kutsumanimestä muodostettu, vaan se voi tulla jostakin aivan muusta yhteydestä.
Jos lapsen nimeksi haluaa Daniel-nimen, niin miksei lasta voi kutsua sillä nimellä? MIksi nimi täytyy lyhentää Dan- tai Dani-muotoon? Eikö tällöin olisi selvempää, että nimeksi tulisi virallisestikin Dan tai Dani?
Meillä on poika, jolle mietittiin nimeä Santeri. Kun sitten itse aloimme jo ennen ristiäisiä kutsua poikaa Santuksi, hänestä tehtiinkin Santtu. Hän on nyt 17-vuotias, eikä ole tarvittu mitään muita lempinimiä eikä kutsumanimiä!antaa olla sitten.. olisin vain kysynyt että minkä itse antaisi daniel nimiselle pojalle lempinimen, en tarkoittanut että siitä tulisi välttämättä juuri se. tiedän että se lempinimi tulee sitten ihan itsestään, mutta ihan mielenkiinnolla kyselin. mutta ei sitten kun se nähtävästi on niin helvetin vaikeeta :)
- Tinttanttaneli
dsgdfgdfgdfg kirjoitti:
antaa olla sitten.. olisin vain kysynyt että minkä itse antaisi daniel nimiselle pojalle lempinimen, en tarkoittanut että siitä tulisi välttämättä juuri se. tiedän että se lempinimi tulee sitten ihan itsestään, mutta ihan mielenkiinnolla kyselin. mutta ei sitten kun se nähtävästi on niin helvetin vaikeeta :)
Kyllähän sinä aivan selvästi kirjoitit, että poikanne saa nimeksi Daniel!
Turhaa antaa noin pitkä nimi, jos jo tuossa vaiheessa täytyy pohtia lempinimeä. Sehän osoittaa, että ette aio kutsua lasta hänen oikealla nimellään.
Lempinimi voi olla mikä vain. En pysty varsinkaan lasta näkemättä sanoa, mikä olisi sopiva lempinimi juuri hänelle. Lempinimi kun voi juontaa juurensa aivan muusta kuin omasta nimestä.
Mutta heitän nyt esimerkiksi Tatu tai Tani.
- yvonnede
Diili , Tansku tai Tane?
- ...........
Danny.
- fggfghg
hyi daniel, mielummin pena tai jorma
- Nimimerkkierkkierkki
Penis!
- L0velyName
Dansku ois aik hyvä :3
- ....................
Mites ois Dali? Vois ajatella salaa, että se on lyhennelmä darlingista eli äidin pikku kullannupusta. :)
- Anonyymi
Nimeni on Joona en keksi mitään lempinmiä
- Anonyymi
Tane, Tani, Taani, Tanu
- Anonyymi
Markuksesta lempinimiä
- Anonyymi
Nimestä Ville en keksi yhtäkään hyvää lempinimeä
- Anonyymi
Danile nimelle olis mulla 1 lempinimi mun mielestä se olisi söpö lapselle ja se olisi Dankku käykö?:)
- Anonyymi
Tai dansku:)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1392754- 2312117
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1891888- 521886
Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261690Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1421515Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä761417- 1221158
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3101005Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65875