Supremacy 1914 on ensimmäiseen maailmansotaan perustuva strategiapeli. Peliä pelataan itsenäisissä erissä (rounds) joissa johdat yhtä maata kerrallaan. Jokaisessa erässä on mukana joko 9 tai 29 muuta pelaajaa, riippuen siitä millä kartalla pelaat. Peliä pelataan reali-ajassa, joten yksi erä voi kestää jopa kuukausia. Sotaa käydään, mutta yhtä tärkeätä, ellei jopa tärkeämpää on luoda suhteita muihin pelaajiin ja hoitaa maasi taloutta hyvin.
Tässä traileri:
http://www.youtube.com/watch?v=34LB2gzYvto&feature=related
Peliä ollaan nyt kääntämässä noin viidelle kielelle, joista yksi on suomi. Suomenkielistä versiota ei vielä ole virallisesti julkaistu, mutta sinne pääsee kuitenkin jo nyt, täältä:
http://www.supremacy1914.com/index.php?id=78&L=6
Siellä voi myös pelata suomeksi. Siellä on jonkin verran käännösvirheitä, niistä voi ilmoitella foorumeilla. Suomenkielisiä pelaajia ei ole paljon kylläkään, vielä. Itse olen pelannut noin vuoden ajan nimellä "azoreus".
Joten tervetuloa vain.
Supremacy 1914 - Suomenkielellä
Azoreu
2
781
Vastaukset
- Pelaaja Poika (PP)
juu tullu pelailtua semmoset 6 kk ja ihan perk. hyvä peli
- Anonyymi
Ite oon pelannu yli 11kk
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559198Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656294Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815350Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724831Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014443Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664103SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064047- 1072211
- 1141578
- 531116