lukijoiden lähettämissä kuvissa HS:ssa.
Valkoposkihanhien talvenihmetteykuvia ja muita luonnon näkymiä seuraavassa osoitteessa,
käyhän katsastamassa, mikäli kiinnostaa:
http://lukijoidenkuvat.hs.fi/kuvat/uusimmat/63782/#top
Halo-ilmiö
7
299
Vastaukset
Haloilmiöt todella kiinnostavat. Noin upea haloilmiötä en ole ikuna taivaalta ollut näkemässä. On kuun ja auringonhaloja.
Viime joulunaattona näkyi iltapäivä-auringon jonkunlainen haloilmiö.- innoissaan
Seinäjoella näin tänään 22.11.2010 aamuseitsemältä mahtavan haloilmiön kuun ympärillä! Pienen tutkimisen jälkeen netissä sain selville, että haloilmiössä oli näkyvissä: 22 asteen rengas, 46 asteen rengas, 22 asteen ylläsivuava kaari, 46 asteen ylläsivuava kaari sekä sivuauringot.
Onko jollain enemmän tietoa haloista, ja lähinnä siitä, että oliko tuo harvinainen haloilmiö? Nuo renkaat yksinään eivät ole vissiinkään kauhean harvinaisia, mutta kun erilaisia kaaria oli noin paljon yhtäaikaa, niin muuttaako se ilmiötä harvinaisemmaksi? Kuvaa en valitettavasti saanut halosta otettua.. - lehden tilaaja
innoissaan kirjoitti:
Seinäjoella näin tänään 22.11.2010 aamuseitsemältä mahtavan haloilmiön kuun ympärillä! Pienen tutkimisen jälkeen netissä sain selville, että haloilmiössä oli näkyvissä: 22 asteen rengas, 46 asteen rengas, 22 asteen ylläsivuava kaari, 46 asteen ylläsivuava kaari sekä sivuauringot.
Onko jollain enemmän tietoa haloista, ja lähinnä siitä, että oliko tuo harvinainen haloilmiö? Nuo renkaat yksinään eivät ole vissiinkään kauhean harvinaisia, mutta kun erilaisia kaaria oli noin paljon yhtäaikaa, niin muuttaako se ilmiötä harvinaisemmaksi? Kuvaa en valitettavasti saanut halosta otettua..Ursa.fi Tähdet ja Avaruus on tuon alan julkaisu.
innoissaan kirjoitti:
Seinäjoella näin tänään 22.11.2010 aamuseitsemältä mahtavan haloilmiön kuun ympärillä! Pienen tutkimisen jälkeen netissä sain selville, että haloilmiössä oli näkyvissä: 22 asteen rengas, 46 asteen rengas, 22 asteen ylläsivuava kaari, 46 asteen ylläsivuava kaari sekä sivuauringot.
Onko jollain enemmän tietoa haloista, ja lähinnä siitä, että oliko tuo harvinainen haloilmiö? Nuo renkaat yksinään eivät ole vissiinkään kauhean harvinaisia, mutta kun erilaisia kaaria oli noin paljon yhtäaikaa, niin muuttaako se ilmiötä harvinaisemmaksi? Kuvaa en valitettavasti saanut halosta otettua..haloilmiön minäkin jonain pakkasiltana, se on kaunis todellakin.
satu kirjoitti:
haloilmiön minäkin jonain pakkasiltana, se on kaunis todellakin.
(Äskeinen viestini karkasi, kun painoin vahingossa 'lähetä').
Tässä sellainen auringon valon ja ilmakehän muodostama HALO.:
Pohjois-Savossa nähtiin jouluaattona aamupäivällä ilmakehän ja valon muodostama voimakas haloilmiö. Kuopiolainen Matti Linnaranta kuvasi ilmiön kotitalonsa terassilta hieman kymmenen jälkeen keskiviikkona.
- En ole nähnyt haloilmiötä ennen näin voimakkaana. Heijastus näkyi taivaalla vajaan tunnin verran, Hirvilahdessa asuva mies kertoo.
Haloilmiö syntyy, kun valo heijastuu tai taittuu ilmassa leijuvista jääkiteistä. Kiteiden rakenne ja liike vaikuttavat halojen muotoon.
Tavallisesti värillisiä tai valkeita valokaaria ja -renkaita nähdään auringon ja kuun ympärillä, mutta voimakkaimmillaan haloilmiö voi näkyä myös kauempana taivaalla.- sinisirkku-
innoissaan kirjoitti:
Seinäjoella näin tänään 22.11.2010 aamuseitsemältä mahtavan haloilmiön kuun ympärillä! Pienen tutkimisen jälkeen netissä sain selville, että haloilmiössä oli näkyvissä: 22 asteen rengas, 46 asteen rengas, 22 asteen ylläsivuava kaari, 46 asteen ylläsivuava kaari sekä sivuauringot.
Onko jollain enemmän tietoa haloista, ja lähinnä siitä, että oliko tuo harvinainen haloilmiö? Nuo renkaat yksinään eivät ole vissiinkään kauhean harvinaisia, mutta kun erilaisia kaaria oli noin paljon yhtäaikaa, niin muuttaako se ilmiötä harvinaisemmaksi? Kuvaa en valitettavasti saanut halosta otettua..ensin täydellinen halo auringon ympärillä, siitä alas kaareutuva halo ja vielä kolmas halo siitä alaspäin.
Sitä jäin jo katsomaan ihmeissäni, kamera ei ollut mukana silloin. Se on kai ilmassa olevien vesipisaroiden heijastusta, en oikein tiedä, mutta upeita ne on.
on mukava harrastus. on vaan viime vuosina jäänyt minulla vähälle. Oikein hyviä kuvia tulee minunkin ikivanhalla kamerallani...tietysti jos on sitä kamerasilmää. En minä ole ollenkaan opetellut näihin kännykkäkuviin, joita erikoisesti nuoret tuntuvat harrastavan.
Taivasilmiöiden kuvat mielenkkiintoisia olivat noissa esitellyissä, ukkosmyrsky kiinnostaa aina.
Taitaa alkaa kaupoista loppua tällaisten vanhojen kuvien rullat, on minullakin nyt rulla sisällä kamerassa, oli nää synttärijuhlat toissapäivänä, kylläpä tuli roppakaupalla ihania kuvia, kun jokainen otti omallaan. Minä vain mieluummin sellasia "harkittuja" kuvia, kannattaa sitten albumiin laittaa. Tai sitten ex-tempore tilannekuvia.
Nuorena olin siihenkin kuvaukseen oikein innostunut, kerran otin osaa kilpailuihinkin..no...kunniamaininnan sain kuitenkin Suomen Kuvalehdeltä. Missähän lie sekkii kuva, sillon jaoin sadat kuvat lapsille, kun miehein kanssa varsinaisen vakituisen kodin hajotimme.
Jostain syystä oon nyt kiinnostunut ihmisten kuvaamisesta eniten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226049- 292130
- 1771962
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101133Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.661114Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007- 73997
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24902Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765