Kankaan ja muovin liimaus????!!

nuorityttönen---

Haluaisin ommella akryylitimantteja vaatteisiini, mutta reiät ovat silmänulalle liian pienet, joten täytyy liimata.

Eli mikä liima on paras kankaan (polyesteri-elastaani) ja kovan,sileäpintaisen muovin liimaamiseen?? Tarttuuko tavallinen pikaliima hyvin ja pysyykö kangas ja timantit sillä kauan kiinni? Vai onko ihan mahdotonta kappaleet saada kappaleet pysymään toisissaan kiinni? Luulisi, että nykypäivänä olisi jo keksitty vaikka mitä ihmeaineita.

Hjälppiä kiitos!:)

4

6273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neulalla kiinni
    • Kontaktiliima voisi kestää. Kirkas silikoni voisi olla myös hyvä niiden "timanttien kiinnittämiseen, tosin et varmaan kaikkia voisi kerralla liimata ja silikonin kovettuminenkin vie aikansa, joten sitä kappaletta ei sitten pahemmin liikuteltaisi. Jos mahdollista niin se ompeleminen on kyllä paras vaihtoehto.

    • Mummeli

      Keitetty peruna on hyvä vanhan ajan liima

    • Jalo Kivi

      Voisit kuumentaa neulaa sytkärillä ja tunkea läpi muovitimantista niin että reikä sulaa isommaksi. Tai pujottelet lankaa läpi siitä ilman sitä neulaa, ja vain kankaan lävistät neulalla. Lanka voisi ehkä olla siimaa tai jotain metallilankaa jopa jos sellaiset on tukevampia pujotella. Liimaa sitten lisäksi varmuuden vuoksi jos haluaa. En tiedä millaisia ovat timanttisi mutta tällaista tuli mieleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe