Fuerteventura

Lomakokemuksia Corralejo:sta, kiitos!
42446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

paikka, jos säät suosivat. Mahtavat dyynit aivan vieressä, ei todella tarvitse maata rannalla kuin sillit suolassa. Kannattaa vuokrata auto. Itse kaupunki on aika pieni, ei hirveästi menoa, mutta ei aivan kuollut kuitenkaan. Itse nautimme aurinkoisesta helmikuun viikosta todella, mutta ajettelimme, että jos olisi sadellut, olisi tekeminen varmasti loppunut kesken.

Äänestä

, kuten koko saarikin.
Ei mikään hillitön menomesta, rannoilla on todellakin tilaa jokaiselle. Saarella tuulee aina, joko vähän enemmän tai vähemmän :O)
Auto kannattaa vuokrata ja ajella mm. kauniiseen vanhaan Betancuriaan (ent. pääkaupunki).
Corralejosta pääsee mm. Princess Ico nimisellä katamaraanilla joko retkelle Lanzaroten tulivuoriperäiselle luonnosuojelualue Timanfayalle tai sitten parhaisiin shoppailukohteisiin.

Kävimme pääsiäisenä kyseisellä saarella, autolla ei kolmessa päivässä nähty kaikkea mitä oltaisiin haluttu..Lanzarotella tuli käytyä ja niin paljon näkemistä ja kokemista jäi, että haluaisimme ehdottomasti takaisin kesälomalla.
Kukaan kun ei vaan näytä tekevän sinne valmismatkoja kesällä Suomesta...

Äänestä
  • kuulostaa hyvältä! Heinäkuussa sinne!

    Äänestä

Kiva paikka joo. Itse käynyt siellä kahdesti eikä se kolmaskaan liikaa olisi :) Menoakin löytyy jos sitä kaipaa vaikka pääsääntösin kaupunki rauhottuu jo 1 aikaan yöstä. Rannat on aivan mahtavat ja tilaa löytyy jokaiselle eikä tarvii naapurin niskaan huokailla =)Tuuli siel on tosin riesana ku tuntuu että aina tuulee. Mutta siitähän saaren nimikin tulee. Ruoka on hyvää ja suht edullista. Autoa en ole koskaan vuokrannu eikä aika siltikään ole käynyt pitkäksi, ei edes kun vettä vähän ripotellut. Ei kun hyvää matkaa vaan Corralejoo tai niinkuin paikalliset sen ääntää Corralehoon :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niksu kirjoitti:

Lomakokemuksia Corralejo:sta, kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu