Ahvenanmaa miten on lapsien oikeuksien arvostaminen

Tämä vielä

Laillisesti sitova sopimus, mutta ei Ahvenanmaalaisia sitova?

"Lapsen oikeuksien päivää vietetään YK:n Lapsen oikeuksien sopimuksen hyväksymisen vuosipäivänä. Sopimus on maailman laajimmin ratifioitu ihmisoikeussopimus ja se takaa lasten oikeudet kaikkialla maailmassa. Vain Yhdysvallat ja Somalia eivät ole ratifioineet sopimusta. Sopimus hyväksyttiin alun perin vuonna 1989 ja toisin kuin vuoden 1959 Lapsen oikeuksien julistus, se on valtioita laillisesti sitova."

"Sopimuksen neljä perusperiaatetta ovat lapsen oikeus syrjimättömyyteen, oikeus elämään ja kehittymiseen, lapsen näkemyksen kunnioittaminen häntä koskevissa asioissa sekä lapsen edun ensisijainen huomioiminen päätöksenteossa."

1

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkä ahvenanmaalta

      Ja miten tarkoitat ettei tämä luonnistu ahvenanmaalaisilta??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      173
      6401
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1764
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1548
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1290
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      972
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      35
      919
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      887
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      829
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      232
      789
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      779
    Aihe