VIDEO: ISO UROSKETTU METSÄSTYSJOUSELLA (vink)

Voittaja-Kennel

Johdantona katso video (kettu jousella nyt marraskuussa K-KVA VOITTAJA PARONITTAREN AJOSTA: http://www.youtube.com/watch?v=ug-TjbwLi4w

Muutama kysymys aiheeseen liittyen:
- onko se oikeaa ketunmetsästystä, että kymmenien miesten joukolla kierretään kettu pieneen kierrokseen ja haulikkomiehiä on jokaisessa tienristeyksessä (?)
- onko se sitä, että ketulle ei anneta pienintäkään mahdollisuutta pelastaa nahkaansa?
- jos kettu menee reikään, niin pitääkö se aina ottaa sieltä pois luolakoiran kanssa ja täten ketulta viedään viimeinenkin mahdollisuus?

Edellä mainittuun liittyen hyvin oleellinen kysymys:- jos ketunmetsästyksessä pyritään vain mahdollisimman suureen saalismäärään, onko mikään ihme, jos monissa paikoin kettukanta on kokenut todellisen kadon ja täten haitannut hyvin oleellisesti kettupuolen kenneltoimintaa (on paljon alueita, joissa kettu on tapettu lähes sukupuuttoon).

LISÄKSI:
-onko maassamme vielä niin yksinkertaisia "metsästäjiä", jotka luulevat koiransa arvon punnittavan puhtaasti saalismäärän perusteella ja jos on, niin mistä se kertoo?

LOPPUTIIVISTELMÄ:
- voisiko sittenkin jousimetsästys (joka ehdottomasti on erittäin haastavaa) olla pelastus kettukoirien kennelharrastukselle ja yhä väheneville kettukannoille (vink)

Keskustelua asian tiimoilta toivoen:
Marko Lind / Voittaja-kennel
http://www.voittajakennel.com

5

815

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kettu,

      saaliiksi voittaja-metsästäjän voittaja-jousella voittaja-kelissä. Voittaja-koira oli voittaja-ketun perässä kuin voittaja-varjo; kilometrejä pitkä. Voittaja-ketulla oli voittaja-etumatka voittaja-koiraan. Voittaja-kettu juoksi vielä voittaja-matkan kituen. Lopputiivistelmä: Ainoa oikea metsästys- ja koirankasvatustapa on olla VOITTAJA!

    • Haverisen Jokke

      Ensinnäkin millä vuosisadalla elät jos väität kettu kannan olevan jossain "sukupuuton partaalla"???
      Toisekseen miksi haulikko metsästyksen pitäisi olla eriarvoisemmassa asemassa nuolien heittelyn takia??? Jokainen tavallaan.
      Kolmanneksi, hyvälle koiralle vaan tulee kaatoja. Jos sulla jeppe osaa ajaa kettua tai jänistä niin tottakai sille pitää kaatoja saada. Metsästys ei ole sitä että seistään kädet taskussa tiellä ja naureskellaan että "heh tuossa se kettu taas menee". Miksi sitä luontokappaletta silloin edes pitää mennä kiusaamaan sinne mettään? Sama kuin lähtisin keilaamaan ja heitän yhden illan pelkkiä rännejä kun ei vaan nappaa kaadot.
      Viherhippiäis puheilta kuullostaa. Meillä ainakin on eteläisemmässä suomessa ja pohjois-hämeessä jossa itse pyydän ylitiheä kettukanta ja kannattaisin jo myrkkysyöttien laillistamista.

      • tuo koira

        ihan oikeesti tuota kettua,kun tuli tuohon kivityspaikalle vasta seuraavana päivänä


      • Jorma K.
        tuo koira kirjoitti:

        ihan oikeesti tuota kettua,kun tuli tuohon kivityspaikalle vasta seuraavana päivänä

        Kaikkien kirjoitusten äiti Jorma K. Andalusian apukeisari, toimituksen tsupparin apulainen ja kondylooma, kateellisten kourija ynnä paljon muuta mitä kadehtia


    • aseellinen

      voit ampua kettua kuin jousella aseethan sulta takavarikoitiin kun riehuit ja uhkailit.tais t.. veri kuohahtaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1013
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      906
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      629
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      540
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      57
      528
    Aihe