Kaunasiin pääsiäisenä

Kaunasiin menijä*

Heissan,

Ollaan varattu perheen kanssa Kaunasiin matka pääsiäiseksi.
Onko kukaan ollut keväällä, huhti-toukokuussa paikassa?
Milloin sää?
kuinka paikat ovat auki? Kyselin hieman eräästä matkatoimistosta ja sen mukaan melko hyvin paikat ovat auki..omakohtaisia kokemuksia olisi mukava kuulla..

Missä kannattaa Kaunasissa käydä ja mitä välttää? jne...

Kevättä odotellen*

4

737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse ainakiin tykkäs

      Ihan kiva pikku paikka, en tiedä kuinka pitkään olet, joten sen mukaan en osaa neuvoja antaa.

      Ruoka (ja olut) on siellä todella hyvää, joten suosittelen ehdottomasti syömiseen investoimista. Mäkkärillä ei todellakaan kannata Liettuassa käydä! Alle kymmenellä euroalla saattaa saada todella hyvvän pääruoan. Vanhassa kaupungissa mm. Bernelius Uzeiga ja Zalias Ratas tarjoaa liettualaista perinneruokaa, hyvää ja edullista, ja siis sitä olutta, Liettua ei ole viinimaa. Medžiotojų Užeiga on aivan huippua, 15 eurolla söin korkeatasoisen alku- ja pääruoan ja juomat päälle. Erit. Zalias Ratasta suosittelen.

      Paikat olivat hyvin auki ainakin silloin kun itse olin, tosin se oli kesää. Vanhasta kaupungista löytyy turistikrääsää, sitten joen varrella on iso ostoskeskus.

      Nähtävyyksiä kirkot, useita hyviä museoita, köysiradat, itse vanha kaupunki tietysti.

      Normaali varovaisuus tietysti kannattaa, erit. iltaisin. Taksit ovat halpoja, eli niitä käytätte aina pimeän tullen.

      Ainoa miinus on vanhempien paikallisten ihmisten huono englannintaito, vaikka olisivat turistialalla, sekä joskus huonot opasteet. Tosin sehän vain merkitsee että ne eivät ole vielä kyllästyneitä turisteihin (kuten eivät muuten olekaan!) mikä on iso plus.

      Kiva pikku kohde, hyvää matkaa!

      • eiristeilykyllä

        Onkohan siellä mahdollisuutta johonkin jokiristeily tyyppiseen juttuun kevät aikaan (Maalis-huhtikuun aikoihin), onko jollakin kokemusta? Ja jos on, niin hintatietojakin ja mistä lähtevät olisi kiva tietää.


    • tapioneva
    • Well Well

      Meilläkin oli kerran varaus mutta olimme paikassa. Silloin oli kyllä sää jopa kerran mää.
      Paikat ovat auki ihan tavallisesti mutta eivat aukea saranapuolelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3212
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1291
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      176
      1218
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      839
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      817
    Aihe