Linux käyttäjä luopuu
-Ajurit
-Laitteet ja ohjelmistot
Nämä kun laskee yhteen niin eihän linuxsilla tee mitään, hohohoh
Kippis
-Ajurit
-Laitteet ja ohjelmistot
Nämä kun laskee yhteen niin eihän linuxsilla tee mitään, hohohoh
Kippis
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Windowsissa noiden ajureiden kanssa joutuu pelleilemään, nykyaikaisissa käyttöjärjestelmissä laitteet vain toimivat ilman mitään turhaa pelleilyä.
Vanha Fujitsu läppärini sanoi sopimuksensa irti, ei oikein pitänyt kastumisesta kun kyseessä oli normiläppäri eikä mikään rugged malli (ja vieläpä halpis, Amilo Pa 1538). Kaupasta uusi läppäri, eri valmistajalta (Dell) eri valmistajan prosessorilla (AMD -> Intel) ja muutenkin raudaltaan täysin erilainen. Ainoa "yhtäläisyys" että molempien koneiden näytönohjain on nVidian valikoimista vaikkakin erimallia.
Asennettuja ohjelmia koneella oli aika reilusti, Windowsin kanssa olisi mennyt melkoisesti aikaa asennella uusi kone käyttökuntoon mutta eipä hätää kun käytössä on linux. Systeemin kloonaus vanhan koneen levyltä (LiveCD:ltä buuttaus ja vanhan koneen levy ulkoisessa USB-kotelossa) ja senjälkeen koneen käynnistys valmiiseen toimivaan järjestelmään ilman mitään ajuripelleilyä, kaikki vaan toimii suoraan.
Windowsin kanssa olisi mennyt melkoisesti aikaa asennella Web-editorit, kuvankäsittelyohjelmat, videoeditorit ja muut ohjelmistot uudelle koneelle ja laittaa kaikki asetukset kuntoon. Linux säästi monen päivän työltä kun koko systeemin sai siirrettyä uuteen koneeseen ilman ongelmia eikä tarvinut edes leikkiä minkään ajuripelleilyn kanssa kun linux osasi vaihtaa tarvittavat ajurit käyttöön suoraan käynnistyksessä (näytönohjaimen nVidia -> ATI vaihto olisi vaatinut pari klikkausta ekassa käynniostyksessä).
Windows on menneentalven lumia, toivottoman vanhanaikainen ja kankea "käyttöjärjestelmä".
"Windows on menneentalven lumia, toivottoman vanhanaikainen ja kankea "käyttöjärjestelmä".
Windows on kaikkea muuta kuin kankea, ohjelmat on alunperin suunniteltu toimimaan yhteen. Linux-jakelut on eri ohjelmia kerätty sieltätäältä.Minkä tahansa laitteen voi ostaa kaupasta ja tietää, että se toimii järjestelmässä.Huoletonta ja helppoa.
""Windows on menneentalven lumia, toivottoman vanhanaikainen ja kankea "käyttöjärjestelmä"."
Jaa niinkö, marrkinaosuus 90% ja yrituksissä 99%, ei lainkaan menneen talven lumia. Kaupoissa jokaisessa koneessa on Windows asennus... ei ollenkaan menneen talven lumia. Pupuntupellet voisivat avata harhaiset silmänsä.
Windows pärjää ennakkoluuloisten ja uutta pelkäävien puudeleiden ansiosta, ei teknisen toimivuutensa ansiosta.
"Se on erinäköinen kuin Windows, ei se voi olla hyvä"
"Se toimii vähän erilailla kuin Windows, sen on pakko olla ihan paska"
Ai muka huoletonta ja helppoa ? Luitko edes tuota edellistä ? Kuinkakohan helppoa tuo olisi ollut Windowsilla, paripäivää systeemin uudelleenasennukseen on helppoa verrattuna systeemin siirtoon toimivana puolessatunnissa ?
"Minkä tahansa laitteen voi ostaa kaupasta ja tietää, että se toimii järjestelmässä."
Miksi sitten noita laitteita saa jatkuvasti käydä tutuilla virittelemässä toimintakuntoon Windowseissa kun mukana tulleet ajurit eivät toimikkaan kunnolla tai eivät meinaa asentua vaan ruudulle pukkaa epämääräisiä virhekoodeja joiden merkitystä saa hakea googlella.
Laitteiden toimintakuntoon saaminen tuntuu Windowsissa olevan huomattavasti hankalampaa kuin linuxeissa, tosin itse en osta mitää "xoau-hu-yen" merkkisiä epämääräisesti toimivia halpisromuja (ne eivät useimmiten toimisi Windowsissakaan kunnolla, miksi siis joku ylipäätään ostaa sellaista roskaa). Laadukkaat laitteet toimivat linuxeissa lähes poikkeuksetta suoraan, Windowsissa taas viritetään ajureita, buuttaillaan ja toivotaan että kaikki toimii.
Tulee ihan mieleen ketosen ja myllyrinteet sketsit jossa ei mene tosiasiat jakeluu ei sitten milään.
- Lääkäri: Teidän isoäitinne on nyt nukkunut pois
- Omaiset: No koska hän herää jos me tultas sitten uudestaan
- Lääkäri: Siis hän on kuollut, poistunut tästä maailmasta
- Omaiset: No koskan hän palaa takaisin?
- Lääkäri: Ei koskaan, hän on kuollut, ei tule enää takaisin, tajuatteko
- Omaiset: Jaa, no mikäs tässä tilanteessa on ennuste? Jos me tuodaan hänelle vaikka suklaata kanttiinista, se vois piristää.
Ne markkinakäppyrät ei merkkaa mitään. Ne lasketaan lähes kokonaan OEM windows versioista joita MS lähettää laitevalmistajille samantien kun käyttis julkaistaan. Laitevalmistajien ei tarttee edes niitä tilata ku ne menee automaattisesti kiitos noiden sopimusten joita laitevalmistajilla ja mikkiksellä on.
Markkinaosuudella ei ole mitään tekemistä laadun kanssa. Jos olisi ni meistä jokainen ajaisi täällä Bentleyllä tai Lambolla Nissanin tai Toyotan sijaan.
Alkon ostetuin viina on kossu vaikka laadukkaampaa on tajolla. Silti kossulla on isompi markkinaosuus.
Olen aina ollut sitä mieltä että merkonomit ja tradenomit on täysin turhia ammatteja ja oikeassa olen. Elävät jossain helvetin halinalle maassa vailla mitään tolkkua tai kosketusta oikeaan elämään!
Jep, jos suosittu olisi parhaan synonyymi niin mäkkärin hampurilaiset olisivat maailman parhaimpien ruokien kärjessä..