PentiumD vs. Core2 Duo ?

Pentti.

Mikä noiden käytännön ero on? Ainakin jälkimmäiset on paljon kalliimpia.

Niin siis käytettyjen hintoja seurailen, uudet jätän muille.

3

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suurin ero on energiankulutuksessa ja suoritusnopeudessa, molemmissa suorastaan järkyttävästi Core2 Duon eduksi. Vanhempi 2 GHz:n Core2 Duo voittaa kirkkaasti 3 GHz:n PentiumD:n kaikilla mittareilla maksimi tehonkulutuksen ollessa puolet pienempi. Ei se hintaero käytettynä ihan tyhjästä tule...

      • Pentti.

        Mistä tämä ero mahtaa johtua? Core2:t lienevät ainakin pienemmällä viivaleveydellä..

        Ainakin 3GHz PentiumD:ni tuntuu olevan varsinainen lämpövoimala, joten sen suhteen ehkä kannattaisikin harkita Core2:sta. Hiukan vain arvelluttanut siirtyä gigahertsien perusteella vähemmän tehokkaaseen.
        Entä mites nuo ohjelmien specksit, eihän niiden gigahertsivaatimuksilla sitten ole mitään merkitystä, jos se ei kerran kerro varsinaisesta tehosta.


      • Pentti. kirjoitti:

        Mistä tämä ero mahtaa johtua? Core2:t lienevät ainakin pienemmällä viivaleveydellä..

        Ainakin 3GHz PentiumD:ni tuntuu olevan varsinainen lämpövoimala, joten sen suhteen ehkä kannattaisikin harkita Core2:sta. Hiukan vain arvelluttanut siirtyä gigahertsien perusteella vähemmän tehokkaaseen.
        Entä mites nuo ohjelmien specksit, eihän niiden gigahertsivaatimuksilla sitten ole mitään merkitystä, jos se ei kerran kerro varsinaisesta tehosta.

        Niin, nuo gigahertsivaatimukset peleissä ja sovelluksissa ovat yleisesti ottaen puutaheinää, kun prosessoriarkkitehtuuri määrittää tehokkuuden, ei käyntitaajuus.

        Ei autojakaan mainosteta moottorin kierrosluvuilla, vaan lähtötehoilla hevosvoimissa tai kilowatteina! :D

        Pentium 4 oli alun alkaenkin täysin epäonnistunut konstruktio samantaajuuksisen Pentium III:n piestessä sen, Pentium M:stä nyt puhumattakaan, eikä Nelosen myöhempien versioiden tuplaytimisyys (se "D") asiaa juurikaan muuttanut. Pentium Dual Core taas on aivan eri asia sekä rakenteeltaan että tehoiltaan, ja sellaista kannattaisi harkita myös käytettynä. Prosessoriarkkitehtuureista on erittäin hyvin tietoa englannin kielisessä Wikissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      87
      3217
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      2917
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2435
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2273
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      74
      2179
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2026
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1616
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      19
      1593
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1440
    10. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      32
      1423
    Aihe