Olen 11- vuotias poika ja olen huolissani painostani. Painan n. 61 kg ja pituus on 156 cm. En tiedä mitä tehdä, Terveydenhuoltaja sanoo että olen normaali lapsi ja vanhemmat myös. Mutta se minua eniten huolestuttaa koska luokallani on 37 kiloisia poikia. Minua haukutaan koulussa läskiksi ja pallohamaksi. Mitä voisin tehdä?
Paino..
Huolestunut poika
291748
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
liikkua vähän enemmän älä syö niin paljon herkkuja vaan syö enemmän proteiinia niin sä saat LIHASTA.
Siis syön vähän herkkuja ja liikun päivittäin mutta silti painan niin paljon.
entäs onko sulla harrastuksia ?
Kyllä mie partiota ja pyöräilen usein
Oletko itsestäsi lihava vai kookas ( massaa (lihas) ) ?
Itseni mielestä olen lihava mutta vanhemmat ja koulun terveydenhoitaja sanoo että olen normaalinkokoinen vaikka luokalalmme on n.35 kg poikia
Joka toinen päivä 8 km lenkki ja terveellinen ruokavalio ( Salaattia, maitoa, täysjyvä leipää) Ja jätä kaikki energiajuomat pois ja syö karkkia pelkästään lauantaisin.
moi oon 12 v 152 cm
kasvissyöjäksi itse painoin ennen 62 kg ja kun olin 1 vuoden kasvissyöjä niin painoni laski 47 kg
ja samalla tuli vähän lihaksia ja olen luokan kolmanneksi nopein vaikka ennen olin luokan hitain.
kasvissruoka on jopa ihan hyvää. sitten pyysin mun äitiltä proteiini jauhoja ( soija isolaatti 90 )
Kasvissyöjänä on jopa terveellisempää. ennen en ajatellut että voisin tulla vegeksi mutta nyt kiitän itseäni.
Katsos liha lihottaa. onneksi tulin kasvissyöjäksi niin oon paremman näkönen ja kuntoinen.
Voisin mie kokeilla enemmän kasviksia. En juo energiajuomia juuri yhtään ja karkkia menee vain lauantaisin. Ja joka perjantai pyöräilen kouluun jossa on matkaa mukavat 8,5 kilometriä.
eli 20-30 % lihaa ja 70-80 % juureksia, papuja, perunaa, pastaa Mutta vain tummaa, Kasviksia jne. Mutta vähemmän lihaa tai EI OLLENKAAN ! jos haluat kunnolla laihtua niin älä syö lihaa ollenkaan. mene googleen ja kirjoita kasvissyöjä/kasvissyönti ja Kasvisruoka ;)
Lupaan että jos jätät lihan pois niin laihdut ETKÄ edes ole nälkäinen jos syöt tarpeeksi kasviksia =) eli 1 lautallinen koulussa joka päivä kasvisruokaa esim.kasviskastiketta ja perunaa Niin kyllä 1 kuukauden päästä on ihanan miehekäs olo kun on laihtunut pari kiloa ;)
Yritä edes.
Tänään syötiin aamupalaksi Ruisleipää missä oli salaattia ja juustoa ;D
Ja maitoa
syö tummia tuotteita esim ruis jne. tummat makaronit. sano äitilles että se ei enään osta vaaleita makaroneja koska ne Lihottaa. tummat on sitäpaitsi yhtä hyviä. ;)
toivottavasti meet tänään kasvisruokailia puolelle ja otat sen verran ruokaa mitä ottaisit liha-ruokaa ;) eikä edes jää nälkä Vai jääkö sulla nälkä esim pinaatti letuista kun eihän ne mitään lihaa ole ? ;)
Ja muista ! älä missäännimessän syö vähemmän ! vaan syö yhtäpaljon mutta terveellisesti ! ;) Onnea.
Pinaattiletuista tykkään tosi paljon. Mutta niissä on aika paljon rasvaa
mutta jos syö kohtuullisesti niin ei liho ;)
Sanalla kohtuullisesti?
että ei liian paljon. eli voit myös arvioida että mitä muut syövät..
on ihan normaali paino, koska terveydenhoitaja tietää kyllä. Voit sanoa luokkalaisillesi että onko kateellisia kun itse niin laihoja pikkukakaroita jotka eivät osaa kun haukkua muita, kun eivät itsekkään ole täydellisiä! Älä huolehdi, kyllä sinä oot normipainonen! :) Toivottavasti oli apua
tuskin kukaan tulee tänne valittamaan ylipainoaan vai saadakseen muka asiantuntevien aikuisten jankutusta siitä, miten kaikki ovat sopivia juuri sellaisina ovat! terveydenhoitajatkaan eivät aina sano, vaikka lapsi olisi oikeasti ylipainoinen suojellakseen nuoren itsetuntoa!
Entiedä oonko tyhmä, mutta mun tietääkseni liha ei lihota ? :D ja vegeboi, se et alotit kasvissyönnin tuskin teki susta luokan kolmanneks nopeimpaa ...
Vai normaalipainoinen ! Minä olen aikuinen mies, pituus 179 ja paino 69.
Mainiota! Aloitin kasvissyönnin nyt ehkä 4 kuukautta sitten ja olen laihtunut 13,4 kiloa! Kiitän kaikille tuesta ja tämä meno jatkuu ;)
Moi. Olen 11- vuotias tyttö, pituutta 152cm ja painan 70 kg.. Tiedän olevani todella lihava.. Mitä voisin tehdä. Syömme terveellisesti, liikun ja paino juttuni on jo laskenut kun olen käynyt terv.hoitajalla. Kaduilla minulle huudetaan: Läski! jne. Mutta olen todella huolissani itsestäni. Pelkään, että en saa isona lapsia tai että kuolen :( Auta minua Ps: Olen mielestäni läski
Olet mielestäni ylipainoinen. Tämän tarkoitus ei ole ollenkaan loukata sinua. Voisit kysyä neuvoa vanhemmiltasi ja terveydenhoitjaltasi ja he voisivat keskustella että mitä asialle voisi tehdä. Ja yks tapa mitä kaikki edelliset kirjoittajatkin ovat vastanneet on että syö hyvin, liiku paljon ja NUKU hyvin.
HEI C'MON OON 15 JA YLI 180 CM JA PAINAN 65 KG ELI SÄÄ OOT KYLLÄ AIKA LÄSKI. Ja en määkään ees oo mielestäni mikää laiha :/ ALA LIIKKUA JA SYÖ JÄRKEVÄSTI. kuluta enemmän kun syöt.
On kyllä aika paskat mittasuuhteet jätkällä jos sanoo että 180cm pitkä ja 65 kiloo painaa. Tommoset anorektikot voi ihan muualle mennä neuvojaan antamaan.
itse olen 14v 179cm pitkä ja painan 70 kg ja lihasta on ihan kaikki. oon ikästäni painavampi mutta mitään läskiä ei ole.
Kannattaa syödä ruokaa joka on täyttävää, proteiini pitoista, vähä rasvaista ja muutenkin terveellistä kuten luomua.
Haku sana paino.
Poliisin aloitus virret opetus.
Törkeä liikenteen vaarantaminen, törkeä metsästys rikkomus.
Olisiko aika vaihtaa sanojen käytön painoa, jako liian rankkaa toisille tietämätön ajaa autoa.
Paino huoli.
Terveysasuaahan näistä puhelimessa toivotaan.
Paino puhelin ilman pakkausta, pakkauksen kansaa
Usein kysytty Sala kysymys.
No itse olen 12- vuotias tyttö olen melkein 170cm pitkä ja PAINAN MELKEIN 80KG. Apua, mitä mieltä olette siitä?
Moi oon 10v tyttö oon (kai) 158cm ja painan suunnilleen 54,7kg terkkari sano et oon lievästi ylipainoinen mut kaikki muut luokan tytöt on jotain 30 kiloa mua kevyempiä auttakaa mua mä oon ihan sikaläski