Ensinnäkin huonosti näitä "normaalikantaisia" (E27?) halogenlamppuja on kauppoissa, monasti saa hakemalla hakea. Muutamassa valaisimessa tällainen halogeenio on käytössä, valo on asiallisen kirkas ja klamppu syttyy heti. Jos asetellaan vastakkain hehkulamppu ja halogeeni, kumpi parempi? Ja kyllä, useita kymmeniä hehkulamppuja on hamstrattu tähänkin talouteen.
Energiasäästölamput työvalaisimissa, jo pelkkä ajatuskin puistattaa... http://www.elkris.fi/kuvat/tuotekuvat/023_tyovalot_tasku-_ja_otsalamput_paristot/halogeeni_tyovalot.jpg tai vaihtoehtoisesti http://www.falico.fi/extranet/ext/cms3/images/product/s_perfect.jpg Kummanko valitset?
Mihin käyttökohteisiin energiasäsätölamput soveltuvat ominaisuuksiensa puolesta? Lämpimään tilaan missä valoa tartvitaan senverran ettei seiniäpäin kävele? Miten herkkiä tärinälle nuo pienoisloistelamput on, verrattuna tavallisiin hehkulamppuihin?
Halogen kokemuksia?
1
427
Vastaukset
- hehkumies
Clas Ohlsonilla on myynnissä noita hehkulampun muotoisia halogeeneja. Myös Anttilasta, K-raudasta löytynee, mutta vertaile hintoja! Tavallisen hehkun ja tämän mainitun halogeenin valojakauma on erilainen, hehkun ollessa lähes täydellinen ympärisäteilevyydessään. Muuten, myös halogeeni on hehkulankalamppu.
Tuosta halogeenista on vaikkapa se hyöty, että jos kattovalaisimessa sallitaan 2x40-wattiset lamput eikä valon määrä oikein riitä, voi tilalle laittaa 2x42-wattiset halogeenit, joista saa silminnähden enemmän valoa: 40w = 410lm, 42w = 630lm ----> 820lm tai 1260lm kahdessa lampussa. Halogeenien lisälumenit vastaavat siis enemmän kuin kolmannen tavallisen 40-wattisen hehkun lisäämistä niiden kahden seuraksi.
Voisin valita loisteputkiheittimen, jos valoa tarvittaisiin kesällä, pienessä sisätilassa. Muuten tulee tehokkaan halogeeniputken kanssa hikikuuma.
Käytän kompakteja pienloisteputkia silloin, kun valo palaa kerralla pitkään, tai haluan kesällä välttää lisälämpöä lampuista. Tässä mun "tietokonehuoneessa" palaa nytkin yksi 8-wattinen kirjahyllyssä epäsuoraa valoa antamassa. Hehkuja on myös. Haluan ITSE valita, mitä milloinkin käytän. Holhoukselle sanon kiitos ei.
Muuten olen sitä mieltä, että hehkulamput pitää saada takaisin kauppoihin heti, koska kiellolle ei ole vedenpitäviä perusteluita. Tämä kielto on eko-uskovaisten puuhastelua, jossa puuhastelu on päämäärää tärkeämpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k744036- 1023558
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah833383Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia382809- 1251673
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361536Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141181Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191164Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221134Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421130