Miten kytken tämän järjestelmän:
Erillissarja sis. suotimet, diskantit ja 5'25''
6.5'' midit
6.5'' midit
6x9
Subi
Mankassa on 3 rca lähtöä josta yksi subille. Miten noi 4 sarjaa saadaan kytkettyä kahteen 4x100 vahvariin. Kaikkiin lähtöihin y haara?
Erillissarja sis. suotimet, diskantit ja 5'25''
6.5'' midit
6.5'' midit
6x9
Subi
Mankassa on 3 rca lähtöä josta yksi subille. Miten noi 4 sarjaa saadaan kytkettyä kahteen 4x100 vahvariin. Kaikkiin lähtöihin y haara?
Vastaukset 5
Vanhimmat
erkkasarja kanaviin A ja B
subbari sillattuna kanaviin C ja D
loput tallin nurkkaan odottelemaan parempia aikoja..
Ja muuten ihan hyvä toi sun ehdotukses , mut tuskin hänel on siinä mitään 25w deuzerin vehkeitä? Joten ei tota nelikanavaisen... siis vittu mitä paskaa selität.
kaverilla on jo monovahvistin. 4ohm 1200w ja kaks milleä kirjotti edellises ketjus mee sä vittuu :D
Rca-johdot vahvariin ja kaiutinjohdot kaiuttimiin!!!!!!!!!!!
Mitä kateellisia pellejä :DDDDD
Pellet jumalauta gezan amisbassolla paukuttelette. Ketjun aloittajalla on ainakin mielikuvitusta. ja rahaa.. No mutta oot varmaan saanutkin ne jo laitettua, mutta siis y haara jokaiseen rac lähtöön. Ja eiköhän soi... ;)
Jos noita midejä on 4kpl ja kaikki on samanlaisia niin koko paketin voisi kytkeä seuraavasti.
Vahvistin nro1 uhrataan kokonaan etupäälle. Soittimesta front liitännästä vahvarille. Kanavat 1 erillissarjan vasen ja 2 erillissarjan oikea. Kanava 3 rinnan kytkettynä 2kpl midejä vasen ja kanava 2 kpl rinnan midejä oikea. Vahvistin nro2 kanaviin 1 ja 2 soittimen sub liitäntä ja näihin subbari sillattuna. Kanaviin 3 ja 4 soittimen rear lähtö ja näihin kanava 3 6x9 vasen ja kanava 4 6x9 oikea. Vahvarin säädöt kun passailee kohdilleen niin soittimesta pystyykin kätevästi säätämään kerralla näiden tasoja suhteessa toisiin. Riippuu tietysti miten kysyjä on meinannut kaiuttimensa sijoittaa, että onko kyseisessä kytkennässä järkeä.