oppaat!!??

shithappensinfinnair

Millaisia mieli piteitä teillä on oppaista panamassa??
Onko se lyhyehkö nais opas viellä siellä töissä jonka palvelusta melkeen jokainen valittaa.. ammatti taidoton kuulee mon suusta!! muistaaks kukaan hänrn etunimee??
uudestaan oon menos mutta en per#$le matkusta finnairin 757 koneel!!
kamalinkone ikinä, sopii korkeintaan 2h lentoihin ei todellakaan 14hlentoihin

1

975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ystävällinen Panama

      Asiakaspalvelutehtävissä tulee myös oppaiden muistaa, että kohtelevat lomalaisia siten kuin asiakkaita tulee kohdella. Se on parasta yrityksen imagoa. Panaman paras opas lähti Suomeen toisenlaisiin töihin 9.12.2010, kun yhdistelmämatkalaiset siirtyivät toiseksi viikoksi Costa Blancaan. Mutta jäljelle jäi vielä toinen hyvä opas, joka oli mukana Embera-intiaaniretkellä. Hänellä on otsatukka ja pitkä ponihäntä, mutta nimeä en halua kirjoittaa tähän. Hän oli asiantunteva ja selkeä esiintyjä sekä lomalaiset huomioonottava opas. Muiden oppaiden tulee miettiä käytöstään nimenomaan asiakkaita kohtaan, vaikka he etkellä hyvin osasivat asiansa.

      Paremminkin ongelma oli Costa Blancassa se, että kun oli lähes 200 lomalaista, niin oppaaseen oli vaikea saada yhteyttä, kun hän oli vain tunnin tavattavissa yhdessä ja samassa paikassa (yleensä sellaisina päivinä jolloin ei ollut kokopäiväretkeä). Puhelimella oli vaikea saada yhteyttä oppaaseen, kun oppaan puhelin oli usein hyvin varattu. Myöskään opas ei saanut yhteyttä lomalaisiin retkimuutoksista esim. tekstiviestillä, koska monella lomalaisella ei ollut matkapuhelinta mukana tai jos oli mukana, niin se oli kiinni. Nimittäin Panaman ja Suomen välisessä puhelinyhteydessä pitää olla 4-taajuuspuhelin ja siksi puhelin oli kiinni ja tämä 4-taajuuspuhelin oli aniharvalla. Kun tämä kaikki selvisi, opas laittoi lapun retkimuutoksesta joko oven välistä tai teipillä oveen, jotta tieto kulki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3560
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3533
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2779
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      42
      1704
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1635
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1400
    Aihe