Kysymyksiä koiranpennusta

neuvoja kaipaava

minulla on 10vk koiranpentu narttu.ja nyt haluaisin tietää muutamaan kysymykseen vastauksen.
Eli kuorsaako muiden koiran pennut? Meillä kuorsaa todella kovaa ja välillä kuorsaus muuttuu pihinäksi.
Toinen juttu että kuinka saan koiran lopettamaan sormista näykkimisen?Olen lopettanut leikin,tarjonnut luuta ei auta.
kolmanneksi kysyisin että kuinka saan koiran yöllisen vahtimisen loppumaan.Jos vaikka rapussa on joku yöllä koira haukkuu niin että kaikki herää.
kiitos asiallisista vastauksista.

7

5194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LUUPAA,

      pitäisi olla selvillä E-N-N-E-N kuin koira hankitaan. Mene nyt äkkiä kirjastoon ja L-U-E K-O-I-R-A-K-I-R-J-O-J-A ennen kuin pilaat kaiken. Olet jo hyvällä alulla ja juttele ihmiseessä vanhemmille ja kerro, että olet mennyt salaa hankkimaan koiran. Soita myös kasvattajalle ja K-Y-S-Y.

      • huh huh

        ei sitä koiratietoutta kirjoista opi vaan parhaiten oppii juuri uuden pennun kanssa. Aloittaja nimenomaa halusi kysyä miten toimia ja sinä olet lähettämässä hänet kirjastoon.

        Olet kokeillut hyviä keinoja näykkimiseen ja paras keino on tietenkin aika. Yleensä pennut oppivat ettei ihmisen kädet ole purulelu. Pennut vaan haluavat maistaa kaikkea suullaan. Itse olen kiljahtanut auts ja laittanut pennun suuhun lelun.

        Kuorsaaminen on myös rotu ja koira kohtaista eli varsinkin jos pentusi on tylppäkuonoinen esim. buldoggi tai mopsi saattaa se kuorsata kovaa. On ihan normaalia että pentu kuorsaa.

        Vahtiminen yleensä vähenee kun pentu on kotiutunut. Voit myös torua jos et halua että haukkuu.


      • Kuunnellen päivinkin
        huh huh kirjoitti:

        ei sitä koiratietoutta kirjoista opi vaan parhaiten oppii juuri uuden pennun kanssa. Aloittaja nimenomaa halusi kysyä miten toimia ja sinä olet lähettämässä hänet kirjastoon.

        Olet kokeillut hyviä keinoja näykkimiseen ja paras keino on tietenkin aika. Yleensä pennut oppivat ettei ihmisen kädet ole purulelu. Pennut vaan haluavat maistaa kaikkea suullaan. Itse olen kiljahtanut auts ja laittanut pennun suuhun lelun.

        Kuorsaaminen on myös rotu ja koira kohtaista eli varsinkin jos pentusi on tylppäkuonoinen esim. buldoggi tai mopsi saattaa se kuorsata kovaa. On ihan normaalia että pentu kuorsaa.

        Vahtiminen yleensä vähenee kun pentu on kotiutunut. Voit myös torua jos et halua että haukkuu.

        Sitä meillä kuunnellaan joka yö,vaikkeivat lyttykuonoja olekkaan.Mutta kumma kyllä,se on rauhoittava ääni,toisin kuin ihmisen kuorsaus joka ärsyttää.Tuohon haukkumiseen on vaikea sanoa mitään,mutta ei se tuolla ikää ole vahtimista.Kumpa jaksaisit joka kerta heti nousta ja ottaa pentusi pois ovelta,sellainenkin sana kuin :hiljaa hyvin napakasti.Ja koira petilleen.


    • Lappari111

      Minulla on 5 kk vanha pentu ja se ei kuorsaa. Olen kuullut bokserin ja saksanpaimenkoiran kuorsaavan, joten ehkä jotkin koirat vain kuorsaavat ja jotkin eivät. Toki, jos kuorsaus on hyvin äänekästä ja vaivaa sinua tai jos sinusta vaikuttaa, että koira ei saa kunnolla henkeä, kysy asiasta eläinlääkäriltä vaikka rokotuksen yhteydessä.

      Sain oman pentuni lopettamaan sormien puremisen ottamalla sitä kevyesti alaleuasta kiinni (tällöin pureminen on mahdotonta) ja sanomalla samalla kieltosanan. Tämä on tietenkin tehtävä varoen ja leukaa ei saa missään tapauksessa vääntää!! Muut konstit esim. kiljahtelut eivät tepsineet.

      Tuire Kaimion Pennun kasvatus-kirjassa on hyviä vinkkejä vahtimisen lopettamiseen. Kirja on muutenkin lukemisen arvoinen. Voit esim. laittaa ovelle herkkupussin, josta rapussa liikkujat saavat laittaa makupaloja postiluukusta (oletten että naapurit ovat yhteistyöhaluisia). Voit myös pyytää kavereitasi liikkumaan käytävässä ja pudottamaan makupaloja luukusta. Voisit myös itse antaa koiralle makupaloja, kun kuulet rappukäytävästä ääniä. Mutta palkitse vain silloin, kun koira ei hauku ja ole kiinnittänyt kaikkea huomiotaan ääniin. Jos koira esim. on ovella ja haukahtelee hiljaa ja annat makupaloja siinä vaiheessa, palkinto tulee jännittyneestä olosta, jotka liittyvät rappukäytävän ääniin.

    • nöffimme

      meillä on pian 6kk vanha nöffi neiti ja hän kuorsaa yöllä aika kovaa se on normaalia
      näykkimisen saa loppumaan sillä että opettaa koiranpennulle heti alusta alkaen käskyn ei minun nöffi neitini näykkii aina kun hampaita katotaan
      jos koirasi haukkuu yöllä kun rapussa kävelee joku opeta se päivällä siihen että aina kun se haukkuu sanoit jäykästi (ei huutamalla) että ei

      Autan aina mielelläni

      • babur

        Kuorsaaminen on erittäin tyypillistä tietyissä roduissa eikä siit kannata ainakaan murehtia.Ja näykkimistä pentu voi pitää mahdollisesti leikkinä mutta pitäisi vaan sanoa "ei" selkeällä äänensävyllä niin että pentu huomaa että olet tosissasi samoin teet kun pentu alkaa haukkua.Haukkumista voi olla vaikeempi saada pois tietyillä roduilla.


    • koiraniloinenomistaja

      Meillä on 2kk vanha narttu joka kuorsaa. Luulisin että se on ihan normaalia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      408
      3213
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      99
      2390
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2329
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      22
      1999
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      184
      1518
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      11
      1347
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1139
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1092
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      92
      989
    10. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      119
      972
    Aihe