Miksi jälleen tuo kysely tehdään nollatutkimuksena. Kysymättäkkin tietää että jos kysyy kauppakadun kauppiaalta niin vastaus on EI. Ainoa oikea tapa on tehdä visiokuvat siitä jo aiemmin kertomasta kauppakeskuksesta välille CM-23 tie. Sitten kysely näille kauppaketjuille H&M, Lindex, Intersport jne. Lista on pitkä. Kumpa kaupungintalolta elinkeinopuolelta löytyisi yksi viisas tätä ajamaan. Näin ne tekee muuallakin. Tuntuu kuin ne olisivat niin ujoja tuolla etteivät uskalla mennä kyselemään kaupungin ulkopuolelta. Isot ketjut tulee vain kauppakeskittymiin jossa on tarpeeksi isoja liiketiloja.
Kauppakeskus kysely
14
553
Vastaukset
- muoti-kunkku
ota asioista selvää, ennen kuin kirjoitat tänne aivan päättömiä.
H&M, Lindex ja monet muutkin isot ketjut eivät tule Varkauteen.- Pintamuoti
H&M on jo jonkin aikaa etsinyt Varkaudesta sopivaa liiketilaa...
Iso kauppakeskus varmasti miellyttäisi :D - Naavitas ring
Pintamuoti kirjoitti:
H&M on jo jonkin aikaa etsinyt Varkaudesta sopivaa liiketilaa...
Iso kauppakeskus varmasti miellyttäisi :Disompi syö pienempänsä. Se jos saataisiin houkuteltua laajalta säteeltä asiakkaita jotka yöpyvät ja asioivat yöelämässä, toisi tuloa kaupunkiin. Se vain että ihmisten usko on mennyt tähän kaupungin elinkeinotoimintaa, johtuen kymmeniä vuosia jatkuneesta nahjustelusta ja tulonsiirrosta nahjustelijoille. Ei nimenmuutos auta jos porukka on sama. Ripeä tuuletus ja uudet visiot. Siitä se lähtee.
Juuri nuo ketjut on etsineet täältä liiketilaa ja olisivat valmiit tekemään myymälän mutta syy miksi ne ei ole tulleet ei meillä ole tarjota kauppakokonaisuutta usealle merkkiliikkeelle jonka ne vaatii. Tämän lisäksi Varkaudessa ei ole kuin yksittäisiä liiketiloja tarpeeksi suuria neliömäärältään. Kauppakadun kauppiaat on estäneet kauppakeskuksen synnyn. On hyviä esimerkkejä Suomessa jossa kauppakeskus on vilkastuttanut kauppakatua ja niin se kävisi täälläkin.
- Jaakko__P
H&M on ilmoittanut ihan suoraan, ettei alle 30 000 asukkaan paikkakunnille mene.
Tilaa bruno2 hesari, niin pysyt ajan tasalla. - Siellä asunut
Jaakko__P kirjoitti:
H&M on ilmoittanut ihan suoraan, ettei alle 30 000 asukkaan paikkakunnille mene.
Tilaa bruno2 hesari, niin pysyt ajan tasalla.Ei pienellä rahalla rakenneta minkäänlaista kauppakeskusta. PK4 halli on aivan mätä ja se on valuttanut öljyä ja kaikkea muuta terveydelle haitallisia lisäaineita perustuksiin jo vuosikymmeniä. Purkaa pitäisi ja maat vaihdettava!
- Öljyheikki
Siellä asunut kirjoitti:
Ei pienellä rahalla rakenneta minkäänlaista kauppakeskusta. PK4 halli on aivan mätä ja se on valuttanut öljyä ja kaikkea muuta terveydelle haitallisia lisäaineita perustuksiin jo vuosikymmeniä. Purkaa pitäisi ja maat vaihdettava!
just. Kertoisitko mihin se öljy on mennyt. Väitteesi on uskomaton. Pitäisiköhän sinun tarkistaa tietosi ennenkuin esität väitteesi julkisesti. Koska ole tehtaalla asunut?
- Muotimekot
Jaakko__P kirjoitti:
H&M on ilmoittanut ihan suoraan, ettei alle 30 000 asukkaan paikkakunnille mene.
Tilaa bruno2 hesari, niin pysyt ajan tasalla.H&M löytyy esim. Lempäälästä jossa reilut 20000 asukasta ;D....
Pitää vain olla iso kauppakeskus niin kyllä se tulee tännekin, kun ei tässä lähikunnissakaan sitä ole. - 18+2
Öljyheikki kirjoitti:
just. Kertoisitko mihin se öljy on mennyt. Väitteesi on uskomaton. Pitäisiköhän sinun tarkistaa tietosi ennenkuin esität väitteesi julkisesti. Koska ole tehtaalla asunut?
Miten uskomattoman hieno halli meillä on :D
- tyty lepikältä
Muotimekot kirjoitti:
H&M löytyy esim. Lempäälästä jossa reilut 20000 asukasta ;D....
Pitää vain olla iso kauppakeskus niin kyllä se tulee tännekin, kun ei tässä lähikunnissakaan sitä ole.Lempäälä ja ideapark on kaikkien isojen kaupunkien kainalossa. Kaikki muotitietoiset Varkautelaiset
hakevat muotimekkonsa Kuopiosta. Unohtakaa jo kaikki kauppakeskus hankkeet, niin ette pety.
Varkaus on taantuva kaupunki ja se teidän on hyväksyttävä. Siellä olisi pitänyt herätä jo vuosia
sitten, eikä nyt kun paskat on housussa. - suopotkupallo,,,
tyty lepikältä kirjoitti:
Lempäälä ja ideapark on kaikkien isojen kaupunkien kainalossa. Kaikki muotitietoiset Varkautelaiset
hakevat muotimekkonsa Kuopiosta. Unohtakaa jo kaikki kauppakeskus hankkeet, niin ette pety.
Varkaus on taantuva kaupunki ja se teidän on hyväksyttävä. Siellä olisi pitänyt herätä jo vuosia
sitten, eikä nyt kun paskat on housussa.Kesko vuokraa Kuopion Kolmisopessa toimintansa lopettavan Euromarketin tilat. Yhtiö laajentaa Kuopion Kolmisopen Citymarketia tuhannella neliöllä ja varaa tilaa yhdelle tai useammalle uudelle erikoisliikkeelle.
Euromarketilta vapautuu Kolmisopessa tilaa muutamia tuhansia neliömetrejä, joista Kesko käyttää tuhat neliötä Citymarketin laajennukseen.
Euromarketin tilat omistaa työeläkevakuutusyhtiö Varma. Kesko vuokraa Varmalta myös Euromarketin ympärillä olevat tilat, joissa toimii jo nyt kolmetoista erikoisliikettä. Kaupoista tulee Keskon alivuokralaisia. Kesko kertoo ottavansa tilat haltuunsa, jotta Kolmisopen liikekeskus pysyisi elinvoimaisena.
Ruokakeskon hallinnassa on ollut kauppakeskuksessa noin 14 000 neliömetriä. Koko kauppakeskuksen pinta-ala on noin 24 000 neliömetriä.
K-citymarketin laajennustyöt ja uusien liiketilojen remontointi alkavat heti alkuvuodesta, kun tilat vapautuvat. - Varkkila
Muotimekot kirjoitti:
H&M löytyy esim. Lempäälästä jossa reilut 20000 asukasta ;D....
Pitää vain olla iso kauppakeskus niin kyllä se tulee tännekin, kun ei tässä lähikunnissakaan sitä ole.Mutta mitä tapahtuu vaikkapa Kauppakadun erikoisliikkeille. Kannattaako enää kauppa siinä, vai kannattaisiko siellä uudessa hienossa ostoskeskuksessa paremmin...Jos kaikki erikoisliikkeet muuttaisivat Kauppakadulta pois, niin sitten se olisi oikea aavekaupunki valmis....
Arvelen, että jo pelkästään Ikean tulo Kuopioon muuttaa täälläkin asetelmia paikallisten soffa-kauppiaiden osalta huonosta epätoivoiseen. Sama voi siis tapahtua, kun myydään niitä rätei ja lumpui...
Miksi nämä jutut menee aina Kuopioon koska siellä on maksettuja kirjoittelijoita kuten Varkkila. Ensinnäkin Kuopio on niin kaukana että sinne pitää olla muutakin asiaa kun sinne kauppoihin menee ja se maksaa. Toiseksi esim. H&M laskee koko keskisavon asukkaat koska Varkaus on pinta-alaltaan sellainen että mm. Joroinen ja Leppävirta katsotaan kokonaan Varkauden alueeksi. Siinä olen samaa mieltä ettei pk4 ole hyvä kauppapaikka koska se jää liian kauaksi 5 tieltä. Kannataiskohan päättäjien kysyä vaikka NCC:n konsernilta minne ne sijoittaisivat täällä kauppakeskuksen.
- ursus,,,,
etkö sinä tajua, että Leppävirralta käydään Kuopiossa kaupoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1013023Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from972463Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä432286Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276802258Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen71916Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue131506- 831297
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81240- 691117
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191074