Almera vouvaava ääni

Almera -99

Nissan Almera ja vuosimalli -99 1,6 koneella jolla ajettu pikkasen yli kaksisataatuhatta kilometriä. Nyt on alkanut ihmetyttämään ajettaessa yli kahdeksaakymppiä sellainen vouvaava ääni. Sitä on vaikea paikallistaa mistäpäin se tulee. Auto on juuri katsastettu, sekä toinen takapään laakeri on myös uusittu.
Tuleeko ääni sitten talvirenkaista, tai jostain muusta. Ääneen ei vaikuta onko vaihde päällä vai vapaalla tai jos kääntelee ohjauspyörää ääni on samanlainen.
Jos jollakulla muulla on ollut samanlaisia ongelmia ei muuta kuin arvailuja kehiin. Renkaat on yksi vaihtoehto mut mikäs muu sen voisi aiheuttaa. Joskus on muissa autoissa vaikka kattotelineet saaneet samansuuntaista ääntä aikaiseksi.

2

1119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • get lost,.,,

      Joo, renkaat ne on, itsellä ollut samalaiset kuluneet talvirenkaat. Ääni vouvaa kun renkaat pyörivät tahdissa ja heti perään epätahdissa, elikkä kulutuspinnan kuvio osuu tiehen pyörissä yhtäaikaa/eri aikaan. Tahti muuttuu myös pienenkin kääntämisen myötä. Renkaiden epäsymmetrisen kulumisen voi havaita vertaamalla kuvion etu ja takareunaa keskenään.

      • Anonyymi

        Vanha topikki, mutta kommentoin kumminkin. Omistan N16 sedan vm 06, 1.5. Sileällä asfaltilla ei mitään ylimääräisiä ääniä, mutta huonolla pinnalla/joillain pinnoilla kuuluu melko vaimeaa vouvaamista, joten äänen täytyy johtua renkaista/tienpinnasta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      520
      8836
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      155
      6096
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      356
      5133
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4729
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4331
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4043
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3912
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1838
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1384
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      949
    Aihe