OLEN HANKKIMASSA ITSELLENI TOISTA KOIRAA NYKYISEN LAGOTTOPOJAN JA ITSENI KAVERIKSI,EMME HARRASTA NÄYTTELYITÄ VAAN HALUAN KOIRAN JONKA KANSSA VOIN LENKEILLÄ NIIN LENKKIPOLUILLA KUIN METSISSÄ JA KESÄLLÄ MÖKILLÄ.
MUTTA MIETIN TÄSSÄ MILLAINEN COLLIE ON LUONTEELTAAN TULEEKO JUTTUUN TOISEN KOIRANI KANSSA JOKA ON UROS JA SOSIAALINEN TULEE JUTTUUN MUIDEN KOIRIEN KANSSA,JA SITTEN ONKO COLLIE KOVIN HAUKKUHERKKÄ YKSIN OLLESSAAN.
TEKIKÖ KOIRANNE PENTUVAIHEESSA PALJON PAHOJA.
OLISI MUKAVA JOS JOKU VALAISISI ASIAA MINULLE.
KIITOS.
collie
6
543
Vastaukset
- hhhhmmmmmmmmmmmmm
saa liikuntaa liian vähän tai liikaa tai jos liikunta on liian yksipuolista, jos koiralla stressiä (esim. toisen koiran luonne, perheen elämä, miten koirasta huolehditaan jne). Ongelmat lähtevät 99,99% omistajista, heidän käytöksestään.
Collie on valtavan älykäs, tarvitsee muutakin aktivointia kuin lenkkeily. Jos ei saa sitä, niin turhautuu ja varmasti tekee pahoja. Eikö yksi koira riitä lenkkikaveriksi?- vilhelmiina.viljanen
että collie on rauhallinen, kiltti ei hauku melkein yhtään, on tavallaan helppo hoitoinen kun turkissa on vähän työtä =)) , on mahtava lenkkeily kaveri! meillä oli collie =) nyt tulee parsonrusselinterrieri
- Koirakuume
Tiedän toki että rodusta riittumatta koira turhautuu väärin kohdeltuna,en ole aivan kokekamot koiran kanssa,minulla oli lagottopoikani kanssa toisena koirana briardiuros joka on luonteltaan voimakastahtoinen mutta hän nukkui pois vanhuuttaan.ja ongelmia ei ole koskaan ollut kummankaan koirani kanssa ja myös irti voin pitää eikä pojat karkailleet,mutta nyt haluaisin hiukan pehmeämmän koiran kaveriksemme,siksi collie tuntuu sovivalta,mietin vaan sitä pentuvaihetta koska töissäkin pitää käydä.eli kuinka energisiä ovat järsimään huonekaluja ja haukkumaan aikansa kuluksi,sillä eihän se koulutus hetkessä tapahdu.
Ja lagotto on luonteeltaan hyvin vilkas ja enerkinen rotu joten enköhän keksi colliellekkin sopivaa aktiviteettiä.kuten lagotollenikin.
Kertokaa toki lisää koiristanne etenkin pentuvaiheessa. - aina collie
Koirakuume kirjoitti:
Tiedän toki että rodusta riittumatta koira turhautuu väärin kohdeltuna,en ole aivan kokekamot koiran kanssa,minulla oli lagottopoikani kanssa toisena koirana briardiuros joka on luonteltaan voimakastahtoinen mutta hän nukkui pois vanhuuttaan.ja ongelmia ei ole koskaan ollut kummankaan koirani kanssa ja myös irti voin pitää eikä pojat karkailleet,mutta nyt haluaisin hiukan pehmeämmän koiran kaveriksemme,siksi collie tuntuu sovivalta,mietin vaan sitä pentuvaihetta koska töissäkin pitää käydä.eli kuinka energisiä ovat järsimään huonekaluja ja haukkumaan aikansa kuluksi,sillä eihän se koulutus hetkessä tapahdu.
Ja lagotto on luonteeltaan hyvin vilkas ja enerkinen rotu joten enköhän keksi colliellekkin sopivaa aktiviteettiä.kuten lagotollenikin.
Kertokaa toki lisää koiristanne etenkin pentuvaiheessa.Vastaus useamman collien kokemuksella lähes kysymykseen kuin kysymykseen "riippuu koirasta". Joku collie on kaipaamallasi tavalla pehmeä, joku toinen hyvinkin määrätietoisen jääräpää. Joku tekee pahojaan yksinollessaan järsimällä huonekaluja, joku toinen ei koske niihin lainkaan. Jne.
Jos collieta olet hankkimassa, perehdy rotuun huolella. Se on paljon muutakin kuin mielikuvia tai satunnaisia nettivastauksia. Kirjastosta löytyy hyviäkin opuksia aiheesta (kaukolainaa, jos ei omassasi ole), mutta näppini pitäisin erossa tekeleestä, joka kuuluu sarjaan, johon on tehtailtu omia opuksiaan useista kymmenistä roduista.
Kun ensin olet selvittänyt itsellesi, mitä collie yleensä ottaen rotuna on ja mitä se ei ole, perehdy vielä mahdollisuuksiesi mukaan eri kasvattajiin. Tuolta http://pehkot.haukotus.net/linkit.php löytyy pitkä lista kasvattajia, siitä pääsee kivasti alkuun. Ja jos pennunhankinta tulee ajankohtaiseksi, perehdy huolella niihin yhdistelmiin, joista sillä hetkellä on pentuja tulossa. Käytä koiranettiä apuna. Ota yhteys sellaisiin kasvattajiin, jotka näyttävät mielestäsi hyviltä ja joiden koirayhdistelmästä voisit tosissasi pennun ottaa. Kerro millaista koiraa olet hankkimassa, millainen perheenne on jne., jotta maksimoit mahdollisuuden saada juuri teille sopivan yksilön. Collie on erinomainen koira, mutta ihan niin kuin mikä tahansa muukin asia, hätiköiden ja mielikuvien perusteella tehty hankinta menee helposti pieleen - ja sitten syytetään koiraa, kasvattajaa ja ihan mitä tahansa muuta paitsi kurkistetaan peiliin. - koirakuume
aina collie kirjoitti:
Vastaus useamman collien kokemuksella lähes kysymykseen kuin kysymykseen "riippuu koirasta". Joku collie on kaipaamallasi tavalla pehmeä, joku toinen hyvinkin määrätietoisen jääräpää. Joku tekee pahojaan yksinollessaan järsimällä huonekaluja, joku toinen ei koske niihin lainkaan. Jne.
Jos collieta olet hankkimassa, perehdy rotuun huolella. Se on paljon muutakin kuin mielikuvia tai satunnaisia nettivastauksia. Kirjastosta löytyy hyviäkin opuksia aiheesta (kaukolainaa, jos ei omassasi ole), mutta näppini pitäisin erossa tekeleestä, joka kuuluu sarjaan, johon on tehtailtu omia opuksiaan useista kymmenistä roduista.
Kun ensin olet selvittänyt itsellesi, mitä collie yleensä ottaen rotuna on ja mitä se ei ole, perehdy vielä mahdollisuuksiesi mukaan eri kasvattajiin. Tuolta http://pehkot.haukotus.net/linkit.php löytyy pitkä lista kasvattajia, siitä pääsee kivasti alkuun. Ja jos pennunhankinta tulee ajankohtaiseksi, perehdy huolella niihin yhdistelmiin, joista sillä hetkellä on pentuja tulossa. Käytä koiranettiä apuna. Ota yhteys sellaisiin kasvattajiin, jotka näyttävät mielestäsi hyviltä ja joiden koirayhdistelmästä voisit tosissasi pennun ottaa. Kerro millaista koiraa olet hankkimassa, millainen perheenne on jne., jotta maksimoit mahdollisuuden saada juuri teille sopivan yksilön. Collie on erinomainen koira, mutta ihan niin kuin mikä tahansa muukin asia, hätiköiden ja mielikuvien perusteella tehty hankinta menee helposti pieleen - ja sitten syytetään koiraa, kasvattajaa ja ihan mitä tahansa muuta paitsi kurkistetaan peiliin.Kiitti valaisevasta vastauksestasi,noinhan se on kuin sen sanoitkin ja olen tässä tutkaillutkin eri kasvatteja,tottapuhuen kaikki mitä netistä löytyy,ja myös soittanutkin parille kasvattajalle kertoen itsestäni ja mitä haen samalla kysyen heidän kasvateistaan,nyt odottelen pentuja syntyväksi ja samalla on vielä aikaa tutkiskella ja miettiä kunnolla.
- aina collie
koirakuume kirjoitti:
Kiitti valaisevasta vastauksestasi,noinhan se on kuin sen sanoitkin ja olen tässä tutkaillutkin eri kasvatteja,tottapuhuen kaikki mitä netistä löytyy,ja myös soittanutkin parille kasvattajalle kertoen itsestäni ja mitä haen samalla kysyen heidän kasvateistaan,nyt odottelen pentuja syntyväksi ja samalla on vielä aikaa tutkiskella ja miettiä kunnolla.
Jos asia noin pitkällä on, niin sinun sijassasi (rodusta kiinnostuneena, muttei ehkä riittävästi tietävänä) hommautuisin parin viikon päästä Helsinkiin. Siellä on vuoden isoimmat näyttelyt joulukuun toisena viikonloppuna, molempina päivinä. Kustantaa tietysti hiukan pääsymaksuina ja hiukan enemmän matkakuluina, jos asut jotensakin siedettävän matkan päässä pääkaupungista. Mutta vastineeksi pääsee näkemään maan todennäköisen parhaimmiston - rodussa kuin rodussa. Ei tietenkään viimeisillään tiineenä olevia tai juuri synnyttäneitä narttuja, mutta muuten. Varmasti avartava kokemus, vaikka et näyttelytähteä tai sellaisen jälkeläistä varsinaisesti olisi hankkimassa.
Näyttelyssä on myös mahdollisuus kokeilla, jos jollakulla collienomistajalla olisi vähän aikaa jutella kanssasi ja kertoilla omasta koirastaan. Kysyt mielenkiintoisen näköisen koiran esittäjältä sellaisella hetkellä kun hänellä ei näytä olevan pahin härdelli päällä. Kaikki tieto on aina plussaa. Niin tein itse vuosia sitten, kun ekaa collietani olin hankkimassa. Näin mielestäni upean koiran (en edes silloin tiennyt, että kyse oli oman aikansa tosi isosta näyttelytähdestä), ja menin juttelemaan omistajalle hänen hienosta koirastaan. Tosin siihen aikaan näyttelyt olivat vielä kokopäiväisiä eli ylimääräinen juttutuokio saattoi olla omistajalle ihan piristävääkin odottelun keskellä, mutta tuskin nätisti esitettyihin kysymyksiin kukaan omistaja loukkaantuukaan vaikkei ehtisikään vastailla.
Jos kiinnostaa, niin tuolta lisätietoja http://www.kennelliitto.fi/FI/toiminta/nayttelyt/kvkr2010/kv ja kr nayttelyt 2010.htm
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522125
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3351333Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941265- 1571168
- 68981
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31899Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59858Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46799