Laulujen sanoista...

Saako laulujen sanoja laittaa omaan blogiinsa, jos laittaa laulajan nimen ja kappaleen nimen siihen alas?
4564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Oletteko aivan absurdi???? ettekö te oikeasti tiedä että saako laulujen sanoja laittaa omaan blogiin?????!?!? Se olisi kauhea, anarkistinen teko, älkää missään nimessä laittako laulun sanoja!!! Jos siitä ilmiannettaisiin, voisit joutua pahoihin vaikeuksiin, esim. Sakkorangaistus, vankeus. Kunnioittakaa tekijänoikeuksia!

Äänestä

Voisit jopa joutua tunkemaan tobleronen perseeseesi!!!

Äänestä

jos olet itse ne sanat tehnyt. Muuten en osaa varmaksi sanoa...

Äänestä

Tekijänoikeuslain 22 pykälän perusteella pienen pätkän kyllä, kokonaisia laulutekstejä ei. Lisäksi pitäisi mainita sanoituksen tekijä, mutta laulajalla ei ole tekstiin oikeuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymystä vain8o kirjoitti:

Saako laulujen sanoja laittaa omaan blogiinsa, jos laittaa laulajan nimen ja kappaleen nimen siihen alas?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu