Ruotsin opiskelu ennen saksan opiskelua pitää kieltää lailla

huusianna

Ruotsin kieli on este saksan oppimiselle. Ruotsin opiskelu ennen saksan opiskelua pitää kieltää lailla.

Suomalaisen kannattaa opiskella ensin saksa joka paljon vaikeampana kielenä vaatii paljon enmmän työtä. Vasta sitten kannattaa opiskella ruotsia koska sen voi oppia lyhyemmässä ajassa. Jos tekee päinvastoin jää saksan osaaminen huonolle tasolle eikä saksaa ehdi omaksua kunnolla. Jos opiskelee ensin ruotsia, pitää saksan opiskelua jatkaa vielä yliopistossa ja työelämässä.

Muutenkin kannattaa opiskella saksa ensin koska se toimii hyvänä porttina ruotsin kielelle. Jos jää aikaa ja kokee tarpeelliseksi voi opiskella ruotsia sen päälle. Ruotsia voi sitten opiskella yliopistossa ja työelämässä jos kokee sen tarpeelliseksi.

Suomenkielisille pätemätön porttiteoria on heikko peruste pakkoruotsille. Porttiteoria koskee vain äidinkieletään ruotsinkielisiä. Heidän ei tarvitse ensin opiskella ruotsia oppiakseen helpommin saksaa.

Pääministeri Kiviniemi meni vuodeksi vaihto-oppilaaksi Saksaan oppiakseen saksaa ja siksi joutui käymään lukiota vuoden kauemmin. Entä jos hän olisi ruotsin sijaan voinut opiskella saksaa? Vaihto-oppilasvuodet ovat kalliita ja ne paljastavat pakkoruotsin mielettömyyden. Vaihto-oppilasvuodet ovat turhia kun pakkoruotsi poistuu.

2

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esjfksdfnksfs

      "Vaihto-oppilasvuodet ovat turhia kun pakkoruotsi poistuu."

      Kielten opiskelu kotimaassa ei korvaa vaihto-oppilasvuotta ulkomailla. Itse olin vaihto-oppilaana maassa, jonka kieltä ei voinut opiskella ollenkaan omassa pikku kylässäni tai edes lähimmässä kaupungissa, joitain alkeiskursseja taisi olla tarjolla, mutta pelkillä kielten alkeilla ei tee paljon mitään, eikä sitä voi edes verrata siihen kielitaitoon, minkä vaihtovuoden aikana opin. Vaihto-oppilasvuosi on toki kallis, mutta se on samalla sijoitus kielitaitoon ja omaan koulutukseen ja siitä saavaa iloa ja hyötyä on vaikea mitata rahassa. Toisaalta vuoden asuminen Suomessa on sekin kallista, joten laskutoimien jälkeen voidaan sanoa, ettei se vaihto-oppilasvuoden hinta ole aivan mahdoton, sillä samaan aikaan vanhemmat Suomessa säästävät sen, minkä nuori olisi kuluttanut kotimaassa.

      Suoritin vaihto-oppilasvuoden jälkeen korkeakoulututkinnon ulkomailla kielellä, jota Suomessa voi opiskella vain hyvin harvoissa paikoissa. Jos siis olisin vain tyytynyt Suomessa tarjottaviin kieliin ja opiskelumahdollisuuksiin, tämänhetkinen kielitaitoni olisi paljon köyhempi. Olen kyllä samaa mieltä siitä, että pakollinen ruotsin opiskelu on aikansa elänyt ja sen voisi jo poistaa, mutta vapaaehtoinen ruotsi ei tee vaihto-oppilasvuosista missään nimessä turhia, sillä Suomessa on edelleen hankala opiskella tiettyjä kieliä, jotka ovat ns. harvinaisempia, mutta kuitenkin tarpeellisia ja muutenkin valtakieliä maailmalla, esimerkkinä vaikkapa portugali.

    • En sitten tiedä, itse olen opiskellut koulussa ruotsia ja pari kuukautta sitten aloitin saksan, eikä minusta ruotsin osaamisesta ole mitään haittaa. Päinvastoin. Mihin mahdat perustaa tuon väitteen?

      Ja tuosta vaihto-opiskelusta olen samaa mieltä esjfksdfnksfs:n kanssa, kielen opiskelu kotimaassa ei todellakaan korvaa vaihto-opiskelua! Lisäksi vaihto-opiskelussa kieli on vain yksi osa-alue. Sen lisänä tulee paikallinen kulttuuri, ihmiset, erilainen tapa elää ja kaikki muut. Ilman kielen opiskeluakin vaihto-opiskelu on hyödyllinen kokemus kenelle tahansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7803
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4127
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      48
      3680
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      3338
    5. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      2928
    6. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      22
      2827
    7. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2782
    8. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      148
      2670
    9. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2653
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2599
    Aihe