kotisivu karkaa

ku valitten työkaluista kotisivun asetukset ja laitan uuden kotisivun nii ku uudestaan laitan netin päälle ni se hyökkää taas aiva outoon sivuun.se muutenki mun tekemättä mitää muutti sivua ja sen jälkee se o vittuillu
4264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Taitaa olla joku pikkuohjelma päässyt jonkun ohjelman mukana koneelles. Oletko pelaillut demopelejä? Asentanut netistä ohjelmia?

Netistä voi saada haluamattaan lisäohjelman joka määrää aloitussivun, poppaa lisäsivuja tai kun osoite ei ole kirjoitettu oikein, niin se antaa oman linkkisivun näyttöön. Yksi tällainen on Gator.

Pitäisi olla varovaisempi kun asentaa ohjelmia että ruksaa aina pois asennusohjelmasta lisäohjelmat. Tarkista asennetuista ohjelmista onko siellä ylimääräisiä ohjelmia. Jos et itse tiedä mikä kuuluu siellä olla, niin pyydä joku ammattilainen apuun.

Se voi myös olla mato tai virus pahimmassa tapauksessa.

Äänestä

Internet on nykyään kaikkea muuta kuin viaton ja turvallinen temmellyspaikka. Voihan olla, että pelkän hosts-tiedoston korvaaminen uudella auttaa, kts. Google. Hosts-tiedosto voi uudelleen ohjata sinut jollekin mainostajan sivulle. Ongelma kuitenkin viittaa Netsky-matoon, joka poistuu helposti päivitetyllä Stinger-ohjelmalla... löytyy http://vil.nai.com/vil/stinger/ .

On olemassa valvontaohjelmia, jotka ilmoittavat kaikista uusista ohjelmista, joita olet lataamassa. Joskus koneeseen latautuu lisäohjelmia huomaamatta ja niiden poistaminen aiheuttaa taas turhaa työtä. kokeile esim. WinPatrolia...

Äänestä
  • nii mul o gprs-liittymä et tuleex siitä helposti viruksia.mä en taju koneista mitään.en osaa laittaa mitään virus ohjelmaa ku ne on englanninkielisiä.kävin antamassas osoottees mut en taji engalntia

    Äänestä

  • kotisivu karkaa kirjoitti:

    nii mul o gprs-liittymä et tuleex siitä helposti viruksia.mä en taju koneista mitään.en osaa laittaa mitään virus ohjelmaa ku ne on englanninkielisiä.kävin antamassas osoottees mut en taji engalntia

    Windows on useimmille käyttäjille varsin vaikea käyttis saada virusturvalliseksi, nettiyhteydestä riippumatta. Oletettavastikin käytät windowsia, kun kerran jotain kummaa on tapahtunut? Jos koneella ei tarvitsepelata, kannattaa harkita jotain muuta käyttöjärjestelmää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jani kirjoitti:

ku valitten työkaluista kotisivun asetukset ja laitan uuden kotisivun nii ku uudestaan laitan netin päälle ni se hyökkää taas aiva outoon sivuun.se muutenki mun tekemättä mitää muutti sivua ja sen jälkee se o vittuillu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu