Häävideo on nykypäivää

näin on näppylät

6

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *****

      Miksei osaisi? Eihän tohon tarvita kun hiukkasen silmää, vakaa käsi ja ok laitteet (ja ihan perus editointi ohjelma)

      Enemmänkin ongelma on yleensä se sama kuin kuvissakin; että löytää ihmisen jolla olis AIKAA (ei siis itse hääseurueen jäsen)

      • näin se menee

        hiukkasen silmää ei riitä, kun tarvitaan esim. kaksi kameraa, äänen tallennin, jalustat, lisävaloa. Peruseditointiohjelma riittää, kun sitä osaa käyttää.

        Hääsuunnitelmissa sukulaiset laitetaan kuvaamaan valokuvat "kun sulla on se kamera...", mutta harvoin löytyy videokuvaajaa samasta hääporukasta "viitsitkö myös tehdä koko päivästä meille dokumentin".


      • Hujoppi22
        näin se menee kirjoitti:

        hiukkasen silmää ei riitä, kun tarvitaan esim. kaksi kameraa, äänen tallennin, jalustat, lisävaloa. Peruseditointiohjelma riittää, kun sitä osaa käyttää.

        Hääsuunnitelmissa sukulaiset laitetaan kuvaamaan valokuvat "kun sulla on se kamera...", mutta harvoin löytyy videokuvaajaa samasta hääporukasta "viitsitkö myös tehdä koko päivästä meille dokumentin".

        Tärkeintä hääelokuvan tekemisessä on, että on kunnon kuvamateriaali ja ehditään ja osataan leikata siitä mukava kokonaisuus. Ystäväni häistä tehtiin runsaan puolen tunnin video, jossa ei ole mitään liikaa, se on tiivis, hauska, mukaan pantu vanhoja valokuvia, ja taustamusiikki on oivaltavaa. Sellaista katsoo mielikseen, vaikkei edes tuntisi hääparia. Tekijä olikin saanut elokuva-alan koulutuksen ja hänellä on pieni firma, mutta ei se kyllä maksanut kovinkaan paljon. Itse kyllä satsaan tällaiseen mielelläni kun tilaisuus pian kai tulee.


    • kesähäät

      joo ja yleensä tarvitaan kaksi tai useampi videokamera, jotta tilanteista saa editoitua fiksun näköistä elokuvaa. Lisävarusteisiin kuuluu myös mikit, jalustat, valot ym.

      Joka tutun-kaverin-kaimalla ei näitä laitteita ole arsenaalissaan...

    • janetde

      tää on kyllä totta, videokuvauksen voi helposti tunaroida häissä, jos sitä ei tee kunnolla. Esimerkiksi kaverin häistä teki häävideon joku serkku ja kamera seiso valtaosan ajasta nurkassa jalustallaan. Kiitos ei.

    • OmaHäävideoHarmittaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      194
      3839
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2712
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      74
      1290
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1230
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1149
    6. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      934
    7. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      920
    8. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      835
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      211
      800
    10. Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä

      Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua
      Tuusniemi
      54
      668
    Aihe