koira trokarit

kihnuri

Paljon on ollut keskustelua niin sanotuista koira trokareista jotka tuovat "rotu" koiria ulkomailta ja myyvät halvalla Suomessa tai pahimmassa tapauksessa koiraa ei ole edes olemassa.
Itse olin jo pidemmän aikaa miettinyt koiran ottamista ja päällimäisenä rotu vaihtoehtona oli mopsi. Niitä on kuitenkin ollu älyttömän vähän tarjolla ja satuin Keltaisesta pörssistä lukemaan Vantaalla myytävästä narttu mopsista. Soitettuani kyseiselle naiselle epäilykseni heräsi heti. Nainen puhui huonoa Suomea, pyysi maksamaan koirasta varausmaksun ja oli todella hädissään että mikä pankki minulla on että ovatko rahat samana päivänä heti tilillä. Toisekseen hän väitti netissä olleiden kuvien tuoreita, vaikka kuvissa mopsi istui vihreällä nurmella :D En kuitenkaan kehdannut suoraan ilmoittaa että en aio koiraa ottaa vaan sanoin että lähettää ne tilinumerot varalta että mietin huomiseen asti.
No seuraavana päivänä sain kyseiseltä naiselta seuraavanlaisen viestin: "Hei tässa ranskan buldokin varausta varteen pankkitilin nr. Lilian Kiuru. Lähettää viesti kun laitoit! Kiitos"
Vastasin hänelle että en ole kysellyt mitään ranskan buldogia vaan mopsia ja ilmoitin että en aio ostaa häneltä koko koiraa. Tämän jälkeen hän laittoi monta viestiä missä väitti että olin ostamassa kyseistä ranskan buldogia ja väitti minua huijariksi kun en tulekkaan koiraa hakemaan. Laittoi vielä viestiä että puhuimme kotona ranskan buldogista ja ilmoitin hänelle ystävällisesti että en ole ikinä edes käynyt hänen luonaan.
Onneksi maalaisjärjellä selvittiin tästä tilanteesta, ettei hairahduttu huijari koirakauppiaan syliin.
Nyt on ensi viikolla tulossa pieni mopsi lapsi kotiin turvallisesta ja luotettavasta paikasta :)

Haluaisin tiedustella että onko muilla samanlaisia koiranosto kokemuksia ja kenties kokemuksia vielä samasta kyseisestä henkilöstä?

0

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        174
        10491
      2. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        55
        2853
      3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        82
        2598
      4. 86
        2432
      5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        149
        2162
      6. Savonlinnan murhapolttaja romani

        Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
        Maailman menoa
        244
        2008
      7. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        45
        1431
      8. Kun aika on oikea niin

        Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
        Ikävä
        13
        1415
      9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

        Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
        Maailman menoa
        121
        1235
      10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

        Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
        Tv-sarjat
        34
        893
      Aihe