Hei, onko kokemusta kissoista, joilta lähtee erityisen paljon karvaa (siis tavallinen eurooppalainen kissa, lyhyt karva). Ihan mieletön karvanlähtö, voiko olla joku ravinnepuute ja mikä?
karvanlähtö
nasta
41990
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyse voi olla jonkin vitamiinin tai ravinteen puutoksesta...
Olen huomannut myös että talvisin pihalla ulkoilevasta kissasta lähtee keväisin enemmän karvaa kuin koko ajan sisällä olevista.
Meidän kissa on puoliksi persialainen, mutta ei kai rodun pitäisi vaikuttaa siihen, että karvaa lähtee valtavasti koko ajan oli kesä taikka talvi?
Joku tuolla vanhemmissa viesteissä ehdotti auringonkukkaöljyä, mahtaakohan auttaa? Ja paljonkohan sitä annetaan? Olen koittanut antaa vitamiineja ja harjata usein, mutta joka paikka on täynnä karvoja... Onko tämmönen normaalia, vai pitäskö alkaa huolestumaan? (Ei siis lähde mitään laikkuja eikä mitään aivan tajutonta, ei mun mielestä ole sairas.)
Toivottavasti kissallasi ei ole munuaisen vajaatoimintaa. Nimittäin tavalliset kaupan kissanruoat saattavat altistaa kissan munuaissairauksille, varsinkin leikatut kollit ovat vaaravyöhykkeessä. Yletön karvanlähti on mm. yksi oire tästä vaivasta.
Minulla on kaksi kissaa, 1-ja 4-vuotias. Molemmat ovat sisäkissoja, eivät käy ulkona lasitettua parveketta lukuunottamatta. (Kerrostalossa kun asutaan.)
Molemmilta kissoilta on aina lähtenyt melko paljon karvaa. Ei kuitenkaan laikkuina, vaan ihan tasaisesti joka puolelta. Oon aika hermona, kun karvaa on kaikkialla ja imuroida täytyy sen vuoksi useasti.
Kissani syövät tavallisia kaupan naksuja ja silloin tällöin purkkiruokia.
Muuten kissani ovat todella terveitä, leikkisiä ja liikkuvia.
Eläinlääkäri huomasi tämän vaivan, kun käytimme kissoja rokotuksella. Hän neuvoi ostamaan apteekista Viacutan-nimistä kissojen ravinnesuihketta. Sitä suihkautetaan joka päivä kissan ruokaan ja karvan lähtö pitäisi tällä lääkkeellä kuulemma loppua. Siinä on jotain öljyä(?), joka vahvistaa kissan turkkia.
No, minähän menin viivana apteekkiin. Mutta mutta! Hintaa tuolla suihkepullolla oli n. 30 euroa, joka on todellakin liikaa minun kukkarolleni. En sitten tiedä onko sitä saatavilla pienemmissä pulloissa jossakin isomman kaupungin apteekissa. Minulta tuo jäi kuitenkin ostamatta. Ainakin vielä. Mutta kokeilkaa te rikkaammat.