mistä kaupasta saisi vielä ostettua windows xpn???.... olen kyllästynyt vistaan enkä halua 7 vaikka onhan se parempi kun vista... älkää rupeko selittää et 7 on hyvä kun nimenomaan haluan sen xpn... kiitos vastanneille...
windows xp
jep jep jep jep :D
4241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No ei mistään. Microsoftilta saa sopivia soppareita vastaan ladattua minkä tahansa Windowsin mutta se sitten maksaa paljon rahaa.
Eikä sillä muutenkaan tee mitään kun ei asennu kohta mihinkään, ei saa kohta lisälaitteita toimimaan ja ohjelmia on jo yllin kyllin mitkä ei ole sen kanssa yhteensopivia. Ja jos sillä jotain vanhoja paskoja pyörittelee niin tulee hemmetin kalliiksi maksaa melkein 400€, että saa reilun 3v ajaksi Windows XP:n. Päivitykset kun loppuu keväällä 2014 niin ei ole sitten nettiin enää asiaa.
Vanhoja Windowsille tehtyjä paskaohjelmia varten voi ostaa Windows 7 Professionalin kun tässä voi ajaa virtuaalista Windows XP:tä XP Modessa missä pyörittää vanhoja ohjelmia joita ei tarvitse tietoturvasyistä päivittää. Tietysti tarvitsee 64-bittisen asennuksen ja 4Gt muistia, tuplaydin prosessorilla. Mitään pelejä yms. multimediaa sillä ei tietenkään käytetä.
Mutta jos ei uusi Windows nappaa niin vaihda sitten merkkiä. Mitä helvetin merkkiuskollisuutta tuo on olevinaan kun pitää olla Windows mutta ei kuitenkaan kelpaa se Windows mitä myydään ja mihin suuntaan sitä kehitetään? Maailmassa kuitenkin on yllin kyllin käyttöjärjestelmämerkkejä.
Huuto.netistä tai vastaavista. Linuxeissa ei pitkään aikaan ole toiminut monet perusjutut, esim. iTunes, SubTV:n videot, monet hittipelit ja suositut ediointisoftat kuten Adobe Photoshop ja Pro Tools, silti esim. M-Kar sitä tuputtaa. Windows XP:lle saa vaikka ja minkälaista softaa jota käyttää muutkin lähipiirissäsi olevat.
enää mutta kattele huuto.net, tarkista että on retail-versio ja mielm. sp3 varustettu, pääsee vähemällä päivittämisellä.
Mitään lisenssi-tarra itse poltettu juttua ei kannatta ostaa
Ei taida Retailia saada SP3:lla jos en ihan väärässä ole. Hiljattain katsoin huuto.net:n mutta ei siellä kyllä ollut mitään. OEM:t taas on laittomia ellei ne paketit ole sinetöity. Pitäis muuten tulla se kone mukaan mihin on asennettu koska ne on sidottu siihen koneeseen mihin asennetaan.