viimeinen kerta

tuottaja 666

nyt loppu tämän palstan lukeminen!Ylipainoinen kansa ruikuttaa ruoan kalleudesta ,karjaihmisten vapaista ja kaikesta mikä on maataloutta.Ainahan jotakin syödään oli se sitten suomalaista tai ulkolaista mutta helpompi on suvaita tuki ulkomaalaiselle maataloustuottajalle kuin suomalaiselle...suomalaisethan ovat yleensäkkin niin ulkomaalais myönteisiä....Toivotaan että tuet ennenpitkää lakkautetaan ja tuottaja saa hintaa lisää ,näin päästään eroon läskeistä huonokuntoisista valittajista!

1

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse kunnioitan maanviljelijöitä ja heidän töitään vaikka olenkin vasemmistolainen. Kyllä maanviljelijät ova tukensa ansainnut. Se että tuetaan omaa maataloutta niin ne eurot tulevat monin kerroin takaisin valtiolle, koska maatalous työllistää myös muitakin kuin pelkästään viljelijät itse. mistä kotimaiset elintarvike yhtiöt muuten saisivat raaka aineensa. ellei oman maan tuottajilta. Lisäksi suomalainen ruoka on hyvää ja korkealaatuista mitä ei välttämättä saa kovinkaan monesta muusta maasta.,.
      lisäksi maatalous työllistää myös eläinlääkäreitä, kuljetusyrityksiä yms. joten pidetään suomen maaseutu ja viljelijät hengissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      81
      9205
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      66
      2855
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      20
      2166
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      158
      2039
    5. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      21
      1983
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1901
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      30
      1750
    8. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      47
      1607
    9. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      103
      1512
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1266
    Aihe