Menin ulkomailla naimisiin ja otin mieheni sukunimen. Kun nyt Suomessa virallistan avioliiton ja muutan sukunimeni, niin minne kaikkialle maistraatti siitä ilmoittaa? Pitääkö esim. opiskelu- ja työpaikalle itse ilmoittaa sukunimen vaihdosta vai tuleeko tieto heille automaattisesti?
SUKUNIMEN VAIHTO
3
1036
Vastaukset
- ....
Kysy maistraatista!
- moneen paikkaan...
Työpaikalle, opiskelupaikkaan ym. pitää itse ilmoittaa nimenmuutoksesta. Maistraatista tieto menee kyllä pankkiin (ainakin minulla meni), mutta esim. uudet pankki- ja luottokortit pitää silti tilata itse. Kelalle tieto menee myös ja jos sinulla on kuvaton Kela-kortti, saat uuden kortin uudella nimelläsi automaattisesti. Jos sinulla taas on kuvallinen kortti niin silloin sinun pitää erikseen soittaa Kelaan ja pyytää uutta korttia. Luonnollisesti myös esim. kirjastoihin, lehtiin yms. pitää nimenmuutoksesta ilmoittaa itse.
- aurorr
Kiitos kummastakin vastauksesta, olenkin maanantaina maistraattiin paperit viemässä, halusin vain etukäteen udella :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 528274
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1437384Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu953910Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593909- 1063721
- 553273
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod753259Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint372633IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2392581- 531764