Ylä-lapissa

taitaa olla monia poliiseja edelleen virassa, jotka on tuomittu rikoksista eri oikeusasteissa ja siitä huolimatta ovat "poliiseja"
5197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mistä mahtaa johtua, että näin on

Äänestä
  • Aloitus näytti olevan palstan johtavan venkulan ´heitto/trolli´mihin hän itse vastasi. Olisikohan niin, että jos ne Ylä-lapin poliisit olisivat syyllistyneet ns. poliisirikokseen, jonka vain virassa oleva poliisi voi tehdä, niin tuskinpa enää virkaansa hoitaisivat. Mutta jos rikos on vaikka kolari, tai ettei muistanut katsastaa autoaan, niin venkulan mielestä tällainen poliisi ei voi enää virassaan olla. On se niin väärin, niin väärin, että ovat viroissaan.

    Äänestä

  • niin, niin väärin kirjoitti:

    Aloitus näytti olevan palstan johtavan venkulan ´heitto/trolli´mihin hän itse vastasi. Olisikohan niin, että jos ne Ylä-lapin poliisit olisivat syyllistyneet ns. poliisirikokseen, jonka vain virassa oleva poliisi voi tehdä, niin tuskinpa enää virkaansa hoitaisivat. Mutta jos rikos on vaikka kolari, tai ettei muistanut katsastaa autoaan, niin venkulan mielestä tällainen poliisi ei voi enää virassaan olla. On se niin väärin, niin väärin, että ovat viroissaan.

    "Poliisin tietojärjestelmästä tietoja urkkinut sodankyläläinen vanhempi konstaapeli on tuomittu sakkoihin virkavelvollisuuden rikkomisesta.

    Lapin käräjäoikeuden mukaan konstaapeli teki järjestelmään lähes 60 perusteetonta kyselyä.

    Osa kyselyistä kohdistui arkaluontoisiin henkilötietoihin.

    Tuomittu oli muun muassa hakenut tietoja rikosilmoituksista, joissa hän oli itse joko syytettynä tai asianomistajana.

    Christian Lindholm tuomittiin myös maksamaan korvauksia neljälle asianomistajalle yksityisyyden loukkaamisesta.

    Asiaomistajista kaksi oli rikoksen tekoaikana Lindholmin esimiehiä ja yksi Sodankylässä aiemmin työskennellyt poliisi.

    Sakon kokonaismäärä on 750 euroa ja korvaussummat ovat 200-1 200 euroa. Oikeudenkäyntikuluja tuomitun on maksettava yli 37 000 euroa.

    Lapin poliisilaitoksen päällikkö joutuu harkitsemaan, koituuko virassa olevalle konstaapelille muita seuraamuksia."


    Mikä on johtavan poliisipalvojan vastaus nyt?

    Äänestä

on muuten maan mukavimmat poliisit

Äänestä

Mitä eroa on rattijuopumuksella kun siihen syyllistyy siviili ja kun siihen syyllistyy poliisi? No se, että siviililtä palaa ajokortti, mutta poliisi ei saa edes sakkoja koska sattuu olemaan poliisi. Ei väliä, vaikka poliisi veitäisi työaikana kaatokännit ja hyppäisi autonrattiin. Että näin Suomessa laki kohtelee kansalaisia ja toisaalta poliiseja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perselävet kirjoitti:

taitaa olla monia poliiseja edelleen virassa, jotka on tuomittu rikoksista eri oikeusasteissa ja siitä huolimatta ovat "poliiseja"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu