kuumetta pukkaa...

nipsuli...

Noniin, kone starttaa helsingistä aamuyöllä 27.12, jotenka paljon kysymyksiä on jo kovasti mielen päällä. Määränpää on negombo ja hotellina golden sands. Onko kenelläkään kokemuksia kyseisestä hotellistä? Ja sattuisikoko täällä palstalla olee ketään, jolla sama määränpää samoihin aikoihin?
Hotellista taitaa olla n. 4km keskustaan, joten onko sillä keskustaan vievällä tiellä (missä kai kaikki hotellit sijaitsevat) niin ruokapaikkoja, kauppoja sun muita? Vai täytyykö aina illalla ottaa tuk-tuk, että pääsee syömään paikallisiin ravintolohin ja ostoksille?
Entä löytyykö negombosta kuinka rahanvaihtopisteitä ja onko siellä mahdollista nostaa visa electronilla rahaa?
Löytyykö negombosta monia retkienjärjestäjiä? Paljonka voisi maksaa reissu kandylle / sigiriyaan?
Ja kuinka paljon siellä hyttysiä on, tarviiko suomesta ottaa mukaan offit, vai tehoaakohan edes.. malaria lääkitystä ei aiottu ottaa, koska terveyskeskuksessa ei sitä suositeltu, mitenkä on muut syöny matkalla?
Kiitos jo etukäteen :)

5

1072

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen menossa viikolla 49 Lankaan, mutta asustelen pääasiassa Gallen alueella.
      Negombossa lienee eläminen samanlaista kuin muuallakin maassa. Ruokaa on
      saatavissa aivan riittävästi ja aina läheltä. Se, maistuuko se suomalaiselle onkin
      sitten eri juttu. Minä ainakin joka kerta joudun listaamaan tarjoilijalle, että
      ei currya, ei chilia, ei pippureita. Jotkut pitävät siitä tulisesta ruuasta, mutta
      minun suuni ei vain ota sitä vastaan.
      Itse käytän Visa -korttia, joten en osaa sanoa electronin käytöstä. Katso vaikka
      netistä tai sitten jonkun matkanjärjestäjän sivuilta. Rahaa on siis saatavissa auto-
      maateista näppärästi.
      Menen Nuwara Eliyaan ja Kandyyn pelaamaan golfia joskus loppukuusta. Viime
      syys-lokakuussa käydessäni siellä, vietin matkaan Gallesta lähtiessäni neljä päivää.
      Pikku-bussi maksoi muistaakseni tältä ajalta noin 250 euroa. Colombosta se on siis
      varmasti halvempi. Kannattaa kysyä myös hotellista retkien järjestäjien yhteystietoja.

      Hyttysten eli moskiittojen ja pienten pienten hyönteisten varalle voi ottaa offia.
      Heti, kun aurinko on laskenut, laskeutuvat myös lähes näkymättömät kutittavat
      hyönteiset sääriin ja jalkoihin. Olen hankkinut sieltä sitruunaöljyä, jota sivelen heti
      auringon laskettua. Muussa tapauksessa pitää raapia jalkoja ja se aiheuttaa taas
      unettomuutta yöllä.

    • prasse

      ei tarvitse ottaa tuk tuk illalla syominan varteen.koska monta erilasia ravintaloa lahella se hotelli katu ,tie
      pitkaan myosmonta ranta hotellia se ranta pitkaan, parijampi ravintolat on ihan lahella hotel goldensands
      jos mene ostoksella hyvaa mene kaupunkinn,keskustan. negomboon, mutta mina suositelle voi kayda vaikka
      colombo n ostoksela, sama aika voi katso paa kaupnki colombo,jamm....

      raha vahitaminan kansa ei ole ongalamia, kapungissa on monta pankia javoi nosta raha visa korti kauta
      me kin jarjesta matkoa eli retkia esim kandy tai sigiriaan eli kaikilasia retkia.liisa teotoa late,,
      minun web sivo on prasad tours.com,

      • nipsuli....

        Kiitos tuosta sitruunaöljy vinkistä, löytyykö sitä hyvinkin kaupasta? :)
        Tuo visa electronin käyttö selviääpi sitten vähän myöhemmin, kun voi pari viikkoa ennen matkaa kysellä finnmatkojen sri lankan oppailta mielenpäällä olevia asioita. Ja olen tutkaillut tuota tietoa kaikkialta netistä, mutta ei mitää tulosta.. :/
        Mietityttää vähän, että mitenkä siellä rahaa menee, että paljonko pitäisi varata rahaa mukaan 2henkilöä/2vk. Thaimaassa on menny n. tonni, niin onko yhtään vertailukelpoinen hintojen suhteen? Tiedän toki, että rahan meno riippuu siitä mitä retkiä tekee ja kuinka paljon, mutta mitä päivittäiseen elämiseen rahaa menee?


    • Ratharan

      Pahimpaan turistirysään satut kyllä nyt menemään. Tee reissuja ympäri saarta, niin pääset paremmin käsitykseen saaren upeasta luonnosta. Käytä öisin moskiittoverkkoa! Offia mukaan !
      Älä usko kaikkea mitä paikalliset lupaavat, ettet pety. Huijaus on kehittynyt siellä tavaksi elää. Muuten ihmiset ovat siellä aivan ihania ja ystävällisiä. Sovi hinnat aina etukäteen. Anna riksaa jos olet tyytyväinen.
      Hyvää matkaa.
      Budu saranai

    • faafooa

      ratharanille tiedoksi, että suomioffi ei tehoa..paikallisesta kaupasta paikallista hyttysmyrkkyä, niin tehoaa. rysiä on monenlaisia. jokainen paikka, missä on turisti on turistirysä. itsekin lienet turisti, kun kotimaasta olet lähtenyt pois. terve epäluulo terveellistä, jos se ei estä sosiaalista elämää. ei kun matkaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      282
      2635
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2453
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      76
      1877
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      122
      1639
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      136
      1423
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1308
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1130
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1099
    Aihe