Kuinka halukkaasti isännöitsijä yleensä suostuu remonttiin?

juliiie

Kyseessä siis kaupungin vuokra-asunto johon poikaystäväni kanssa viikon päästä muutamme. Valinnanvaraa oli niukasti ja kun saatiin kämppä halvalla niin otettiin se vaikka isoja ja pienia puutoksia löytyykin.

Ensinnäkin; edellinen asukas oli ilmeisesti itse liimaillut tänne seiniin aivan karmeita tapetteja ja melkein joka huonetta koristaa joku sammakkokuvioinen boordi. Makkarin seinät on (huonosti) maalattu vaaleansinisiksi ja eteisen valkoisissa seinissä on jotain tummempia läiskiä. Lisäksi kylppäristä on suihkutanko irrotettu katosta ja pöntön viereen asennettu joku invatuki jonka haluaisin ehdottomasti pois (edellisistä asukkaista joku ilmeisesti ollut liikuntavammainen?).

Eikö niin että nuo kaikki edellä olevat asiat (seinien maalaukset, kylmppärin kunnostus) tulisi hoitaa kuntoon isännöitsijän/edellisen asukkaan toimesta?

Toiseksi; asunnossa on myös ruma muovimatto ja haluaisin laminaatin, onko kokemuksia miten kaupungin asunnoilla suhtauduttaisiin jos sellaista pyytäisin? Edellisessä kämpässämme (myöskin kaupungin asunto) eräs naapuri sai kun vain pyysi mutta en tiedä onko se yleinen käytäntö.

Maanantaina toki soitan isännöitsijälle ja kyselen nämä samat mutta olisi kiva kuulla kokemuksia :)

3

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OlisitteKiitollisia

      Olkaa iloisia että ylipäätänsä saitte kaupungin kämpän, sillä on valtavasti ihmisiä jonossa jopa vuosia. Sen takia veikkaan että kaikki "ylellisyys" pyynnöt kuten laminaatti jää saamatta ellei syystä X ole aivan pakko lattiaa uusia esim. terveydellisistä syistä. Veikkaan että maalit teille kustannetaan jos itse maalaatte. Voi olla että tullaan tarkistamaan että seinät on myös (asiallisesti) maalattu eikä maaleja myyty jonnekkin.

      Mut hei, ainahan voitte asua vaikka puoli vuotta ja kärkytte mielyttävämpää kämppää yksityisiltä markkinoilta. Vuokraakin joutuu maksamaan AINAKIN 20% enemmän.

      Ilmoittele miten kävi. :)

    • Unelmointia

      Kysykää isännöitsijältä, jos saisitte OMALLA KUSTANNUKSELLA tehdä nuo rempat.

      Kaupungin kustannuksella ette varmasti saa.

    • Kysymällä selviää

      Tuo remontointi nyt vähän riippuu siitä minkä kaupungin vuokralaisena olette. Periaatteessa olette sen kämpän kunnon hyväksyneet kun olette vuokrasopimuksen allekirjoittaneet, kaupungin tarvitsee tuon jälkeen tehdä vain ne peruskorjaukset (kuten rikkinäiset pistorasiat yms.).

      Kannattaa kuitenkin olla yhteydessä isännöitsijään/siihen kuka noista remonteista vastaa ja kysyä että mitä korjauksia olisi mahdollista saada. Yleensä kaupungit/kunnat ovat antaneet jonkin verran perusremonttitarvikkeita (tapetit, maalia yms.), mutta yleensä nekin on jaettu vasta arviokäynnin jälkeen ja ne riippuvat täysin siitä mikä on kyseisen kaupungin käytäntö.

      Itse olen saanut eräässä pikkukaupungissa asuessani huoneistoon maalia, maalaustarvikkeet, lattialistaa, laminaattia lattiaa varten ja uuden suihkun kun vain ilmoitin asiasta. Kaikki työ piti toki tehdä itse ja vähän vaivaa siinä oli hakea tarvikkeet toiselta puolen kaupunkia, mutta ihan hyvin tuo onnistui. Kaikki nuo annettiin vasta sen jälkeen kun isännöitsijä oli käynyt arvioimassa seinien maalaustarpeen ja lattian kunnon. Ensin en olisi edes saanut uutta lattiaa ellen olisi jaksanut siitä tarpeeksi valittaa, makkarin väliovea en saanut uutta vaikka siitä oli lyöty vasaralla läpi, sen sijaan sain purkin kittiä sitä varten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3422
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3242
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      3068
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      50
      2663
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1983
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1880
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1555
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1445
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1350
    Aihe