Happoa viemäriin?

HAPPO99

Ajattelin avata viemärin apteekista ostetulla hapolla. Onko tämä happo haitaksi muoviviemäreille tai niiden tiivisteille, entä valurauta?

11

7099

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • melko hapokasta

      ömm, riippuu haposta ja sen konsentraatiosta.. onhan noissa putkenavaus liemissäkin happoa, ja tietyn vahvuiselle tavaralle annetaan eri vaikutusaika..

      Kaikista viisain temppu olis ostaa jostain putkiliikkeestä viemärinavaus rakeita.. rajuinta kaupallisesti myytävää kamaa joka kuitenkin on turvallista käyttää, kunhan noudatetaan etiketin ohjeita.

    • RaakaRane

      Muoviviemärit on tehty Polypropeenista ( ja vanhemmat PVC:stä ) ja ne sekä kumitiivisteet kestävät yleensä happoja ja emäksisiä aineita kohtalaisen hyvin. Valitettavasti en tunne sellaista happoa, kuin "apteekista ostettava happo", joten on vaikea sanoa kestävyydestä sen osalta mitään. Toisaalta pahasta haposta tulee huono trippi...
      Valurauta kestää happoja ja emäksiä paljon huonommin.

    • 98% rikkihappoa
      • Talonmiäs

        edm.dynyä olemme käyttäneet kolmatta vuotta ja enempi kuin tyytyväisiä olemme.Ainoat miinukset amatööreille ovat kromipinnat altaissa jotka tummenee jos aineen antaa maata niillä.Toiseksi rikkihapon käyttäytyminen aheuttaa vaaratilanteita kokemattomille.


    • Heikki Happo

      Apteekista saa tietääkseni suolahappoa. Vahvuutta en aivan tiedä mutta se aiheuttaa ainakin voimakasta kuplimista/kiehumista,eikä varmaankaan tee muovi/valurautaputkille ainakaan hyvää,saati luonnolle.
      Niagra..ei siis viagra on viemäreiden avaukseen tarkoitettu hiutalemainen tuote. Niagra tulee käyttää annostellen ja lukea käyttöohjeet ennen käyttöä, sillä se on varsin hapokasta hengitysteille..

    • Pamfletti

      Älä koskaa yritä avata viemäriä hapolla vaan emäksellä. Happo - varsinkin hapettavat hapot kuten rikkihappo - syövät metalleja. Valurauta kestäisi suolahappoa, muttei rikkihappoa. Viemärin tukkii orgaaninen aines, kuten hiukset, rasva, vessapaperit yms., ja niitä emäkset liuottavat erinomaisesti, happoja paremmin. Hapot syövyttävät mieluummin metallia kuin orgaanista ainetta.
      Viemärin avaukseen saa lipeää rakeina (NaOH tai KOH, natrium- tai kaliumhydroksidi eli natron- tai kalilipeä) tai niiden vesiliuoksena. Rakeet ovat siis samaa lipeää tiivistettynä.

      • Osa-aikaeläkeläinen

        Noinhan se on. Pesuaineet ovat emäksisiä ja siten neutraloivat happoa. Vahva emäs toimii tukoksenavaajana.


      • Sykkivä-runosuoni

        Jenni Ke...

        Jos tahdot löytää parin itselles,
        sä unohda sukat ja kutimet.
        Sä sänkyys hanki uudet uutimet,
        on avainsana nussimiset.

        On alapääsi paljaaksi ruokottu,
        vain minua varten laitettu,
        ja pieniin stringeihin verhottu.
        On Sariannella enemmän rahaa kuin sulla,
        ja osaamista niin kuin mulla.

        Oli Susanna pedissä sua kovempi pelehtimään,
        ja musta pörrö hiessä valimis päältäpäin jyystämään.
        Oli Tuija jotenkin sinua sirompi,
        ja Carina ehdottomasti eksoottisempi.
        Nyt laita jo risotot kypsymään,
        ja valkkaripullo jäähtymään.

        On kovasti haluja mulla,
        sua takaapäin honaamaan tulla.
        Sulle anaalisauvan ja liukastetta ostin,
        ne kääreessä käteesi ojennan,
        kuin lähetti postin.

        Sä nilkkasukat jaloissas toki voit olla,
        vaikk lämpötila ei olekaan nolla;
        kunhan on pyllysi paljaana sulla.

        Mustaan ruokatuoliin nojaten
        sä tarjoat mulle yllätyksen,
        kun kumarrut esiin rypykkäsi paljastaen
        sen herralles ja hidallgolles tarjoillen.


    • Porno-Jalmari

      Kaada viemäriin bensiiniä ja sitten sytytät sen kosanilla, kyllä muuten lähtevät tukokset että paukkuu.

    • Mersukuski

      Olen käyttänyt ruokasoodaa ja etikkaa.
      Tukkikaa aukot, se kuohahtaa ja haisee, mutta on vaaraton ja toimiva keino.

    • Mersukuski

      Olen myös välillä turauttanut oikein kunnon tortut pönttöön ja sillä viemäri on yleensä lähtenyt vetämään. Taitaa olla vähän kovempaa kamaa minun torttuni ;)

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3174
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2107
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2102
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1869
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1735
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1691
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      9
      1536
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1240
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1234
    Aihe