Hei! Haluaisin kysellä teiltä, että sopiiko australianpaimenkoira 12 vuotiaalle? Äiti tietenki auttais vähän koulutuksessa jne.. Mut päävastuu ois mulla.. Kotona mulla on nyt 7 vuotiaan narttu sakemannin. Ja ollaan mietitty jo pidemmän aikaa toisen koiran ottamista. Ja tiedän kyllä miten vaativa aussie on, ja miten paljon aktiviteettejä se tarvitsee, ja ulkoilutusta. Olen valmis siihen.
Mitä hintatasoa aussieilla on? Kunn itse joutuisin sen maksamaan...
Ja olisko teillä ehdotuksia narttukoiran nimelle? :) Kiitos, jos joku vaivautuu vastaamaan..
Aussiee...
2
455
Vastaukset
- auspai
Itse en suosittelisi aussieta 12 vuotiaalle. Odottaisin sinuna muutaman vuoden ja miettisin uudestaan, koska aussie tarvitsee oikeasti paljon liikuntaa ja aivotyötä.Toki onhan aussieissakin yksilöitä jotka ovat rauhallisia ja tyytyvät vähempään toimintaan. Omani sain 15 vuotiaana eikä ole ollut mitään ongelmaa.
Kannattaa miettiä oletko valmis lenkkeilemään monta tuntia päivässä koiran kanssa? entä jos tulee ongelmia? missä menet 5, 10 vuoden kuluttua?
Aussien hinnat ovat nykyisin siinä 900-1200 eurossa. Hyviä nimiä narttukoiralle löytyy varmasti googlettamalla.- koiratyttönen..
Kiitos vastauksestasi :)
Tiedän sen, että tarvii tosi paljon liikuntaa ja myös aivotyötäkin. Sitä tulisin myös tarjoamaan sille. Ja tästä rodusta oon haaveillu jo pari vuotta.. Lukenut ihmisten kokemuksia ja kysellyt ihmisiltä omista yksilöistään näyttelyissä.
Oon miettinytkin, ja todellakin oon valmis, ja asun maalla, joten voi pitää hyvin irti ja lenkkeilymaastot on tosi hyvät. Jos ongelmia tulee, ne hoidetaan asiallisesti, ammattilaisten kanssa (jos ammattiapua tarvitsee). Tota olenkin miettinyt, ja oon niin omistautunut eläimille että niiden yli ei pääse mikään. Koira kulkee mun mukana, ja jos joku ei sen takia pidä musta, se on yks hailee. Koira menee edelle suunnilleen kaikesta.
Kiitos tiedosta :) Nimiä oonkin googlettanu, muttei oikein löydy hyviä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan03560- 423119
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv562877Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv342755- 162668
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452550- 442190
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h262055- 421945
- 441730