päästöt korkealla apuva

jejo100

hylkäys katsastuksessa,corsa 1.2 i eco -96 ajettu 200000 km osaisiko joku autta. Tutkin ettei pakoputki vuoda ja ilmanputsari puhdas . Missä vika voisi olla katalysaattori ,lambda anturi ja miten sen voi mitata
tavallisella yleismittarilla.
tyhjäkäynti
HCppm 818
CO% 5,9
CO2 15,5
LAMBDA 0
>2000 r/min
HCppm 326
CO% 5,9
CO2% 15,5
LAMBDA 0,796
Neuvoista kiitollinen että saisi vaimon kauppakassiin leiman kohtuu kustannuksin.

10

3856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1118

      vie pärnäsen korjaamolle.

    • mmakine

      Lambda-arvo saa olla kierroksilla 0,97 - 1.03 ja tuossa 0,7 ja tyhjäkäynnillä pyöreä nolla? Olihan moottori lämmin? HC eli palamaton polttoaine saa olla max 100ppm eli aika paljon tulee raakana läpi. Ja se mikä palaa, palaa huonosti ja tekee häkää (CO). Jos sitä olis ollut yhtään enempää eli 6.0% niin ajokieltoa olisi paukkunut.

      Ensimmäiseksi epäilyttää perustekniikka: Jos moottori ei lämpene kunnolla, seos jää rikkaalle, ihan kuin ennen vanhaan ryyppy päälle. Opeleissa on tarkka lämpömittari ja huono termostaatti. Nyt jo edesmennyt Astrani yskähti jossain 88-89 C kohdalla sen merkiksi että moottori saavutti normaalin käyntilämmön ja vaihtoi closed-loop-softalle. Jos lämpö ei nouse mittarin puoliväliin tai edes pysy vakaana vähän alle puolivälin, termostaatti vaihtoon. Ja se onkin sitten sellaisessa paikassa että jakopään huolto sattuu sopivasti samaan remonttiin, silloin onkin hyvä katsoa onko jako kohdallaan.

      Jos lämmöt ja jako ovat kunnossa, etsi imuvuotoja, tarkasta tulpat jos et tiedä niiden olevan varmasti kunnossa. Tarkasta että ruiskulta MAP-anturille menevä alipaineputki on kunnossa, anturi on ainakin Astrassa rintapellissä. Jos autolla ajetaan vain lyhyttä matkaa pikkuhiljaa, voisi tehdä hyvää ajaa sillä matkaa kovaa ja vaikka liian pienellä vaihteella. Tai antaa nuorisolle revitettävksi.

      Lambda-anturin mittaaminen on vähän haastavaa, se kun antaa oikeita lukemia vain lämpimänä, liittimet tietysti ruosteen peittämät ja jännitteet ovat viiden voltin luokkaa. Helpompi uskoa päästömittausta ja todeta että . Lambda ei kuitenkaan ole mahdottoman kallis, halpismalli tuohon maksaa M-kaupassa 30€. Voihan sen vaihtaa vaikka huvikseen.

      Toivottavasti tästä on apua.

      • jejo100

        Kiitos asiallisista neuvoista tutkitaan voisiko vika löytyä näistä paikoista.


      • mmakine
        jejo100 kirjoitti:

        Kiitos asiallisista neuvoista tutkitaan voisiko vika löytyä näistä paikoista.

        Olisi muuten kiva kuulla miten tämän kanssa lopulta kävi.


      • jejo100
        mmakine kirjoitti:

        Olisi muuten kiva kuulla miten tämän kanssa lopulta kävi.

        Tuli ostettua toinen kauppakassi ja laitoin corsan seisontaan.Ajattelin tutkia vikaa rauhassa.Sen verran
        on tullut tutkittua että
        map- anturin letku on ehjä ja tulpat melko uudet. Vuodoista sen verran että
        ilmanputsari koppa ( ilmakoppa) kaasari päälä oli vuotanuta bensaa välistä ja oli kostea ja yhdestä
        tulpanreiästä oli tihkunut oljyä joten kiristin tulpan.En sitten tiedä olisiko noista ratkaisua.


    • Anonyymi

      Löytyikö sitä vikaa mitä hä?

      • Anonyymi

        Liekö aloittajan yli 11vuotta vanha asia enää ajankohtainen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Liekö aloittajan yli 11vuotta vanha asia enää ajankohtainen.

        Nii meinaatko et muille ei olisi hyötyä, jos kertoisi missä vika oli? Veikkaan, että monelle on asia ajankohtainen tällä hetkellä. Mitä hä?


    • Anonyymi

      Ei ku nää foorumit on tarkoitettu vain siihen, että alkuperäinen kysyjä saa korjattua vian. Muiden ei missään nimessä pidä saada tietää mikä vikana oli.

    • Anonyymi

      Uskomattomia nää valitukset et liekkö enää asia ajankohtainen. Eiköhän auton viat ole aina ajankohtaisia!! Nimenomaan foorumin tarkoitus on, että tyypit löytää helpommin ratkaisun oman tai kaverin auton ongelmaan. Ei autoja kannata viedä joka viasta korjaamoon. Esim. pyöränlaakerin tai jakopäänhihnan voi kuka tahansa vaihtaa ohjeiden avulla. Yleensä homma tulee halvemmaksi kun korjaamo, vaikka joutuisi ostamaan työkalut. Palloniveletkin saa helposti irti induktiolämmittimellä. Turha valittaa ettei ole rahaa, jos tuhlaa kaikki autoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe