Nyt on jo aika paljon kirjoittelua ja puhetta siitä, että kohta ollaan tosilamassa. Keväällä välittäjät sanoivat ostajien vetäytyneen kreikkapelkojen takia pois markkinoilta. Miten on nyt kun kriisi alkaa todella koetella koko eurooppaa ?
Velkakriisi leviämässä suomeen ?
Pelottavaa
8146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Rakensin edellisen laman jälkimainingeissa nyt jo velattoman talon. En sijoitusmielessä, vaan kodiksi perheelleni. Nyt ajattelin jättää tämän talon poikani perheelle asunnoksi ja rakentaa vielä kerran yhden ok-talon. Rahoitus onnistuu 30% lainoituksella, enkä pelkää lainan ottoa vanhalla(45v) iällä. Suurin ongelma on, että kunnon tontin löytäminen on kyllä vaikeaa, alkaa olla palvelut kaukana.
kykyä tai ymmärrystä ajatella suurta kokonaisuutta ? Ketään tuskin kiinnosti tietää mitä sinä muka taas rakennat.
Pankinjohtaja pelkä lainan takaisinmaksua. Kohta infrakti pelastaa rakennushommista.
Pankinjohtajalle riittää, että maksetaan lainatulle rahalle korkoa. Ei haittaa, vaikka et lyhentäisi senttiäkään, koska niillä koroilla pankki tekee tulosta. Infrakti sanaa en tunne, mutta jos infarktia tarkoitit, niin se tulee jos on tullakseen. Voi iskeä jopa vuokralurkkituhnuun epäterveellisten elintapojen johdosta. Tässähän saa vanhoilla päivillä terveellistä kuntoilua rakentamisen muodossa. Ei ole stressiä kun tietää mitä tekee.
Älä höpötä. Kevään "vetäytymisen" jälkeen on tehty monissa kiinteistövälitysfirmoissa kaikkien aikojen kuukausiennätyksiä ja kauppa tuntuu käyvän. Nyt vetäydytään joulun pyhiä viettämään ainakin asuntomarkkinoilla.
Kannattaa opetella ymmärtämään että kaiken tämän shown takana on vain euron arvon alentaminen, ei sen kummempaa. Missä oli kriisi? Onko valtioita kaatunut?
Noin voi puhua vain hirveällä riskillä viimeiseen ralliin lähtenyt superpösilö. Ja on puhunut koko finanssikriisin ajan. Tähän tilanteeseen, että jokin uhkaisi suomea, ei sinun mukaasi koskaan pitänyt edes ajautua. Hölmön toivioajattelua koko paska.
"Lama on jo ohi!"
Poliitkot on niin pankkien talutusnuorassa ja veronmaksajilla on vielä sen verran rahaa, että ainakin vuoden ne saa romahdusta lykättyä. Sen enempää ei tarvitsekaan koska sen jälkeen olen velaton ja Eurooppa saa minun puolestani mennä nurin, todennäköisesti meneekin.
Niin muistinko sanoa, että kesäasunto odottaa Kaakkois-Aasiassa palmujen katveessa.
Valtio elää koko ajan yli varojensa. Kriisi tulee siinä vaiheessa, kun lisävelkaa ei enää myönnetä. Toistaiseksi yksikään puolue ei näytä haluavan panna valtiontaloutta tasapainoon, joten matka kohti luottokelvottomuutta jatkuu.
Asuntolainoilla tai asuntojen hinnoilla ei ole tämän kriisin syntyyn mainittavaa merkitystä. Hinnat laskevat kyllä aikanaan kun kansakunta alkaa maksaa velkojaan ja rahan kylväminen kaikkialle pakostakin loppuu.