mantypaneelin vaalennus

RR

Hei
Mäntypaneeli on vuodesta 1990 tummunut, luulen että on lakka päällä. Mikä olisi helpoin keino saada se vaaleammaksi, niin että puu kuitenkin näkyisi (ei siis maalaus), joku kuulto tms. Että tulisi olohuone ja aula valoisamaksi? Onko todella ainut tapa ruveta hiomaan? Tekeekö kuultomaalaus tilan "levottoman näköiseksi"?

3

2614

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sutimaakari

      vanhaa lakattua, ja virttynyttä millään saa ikäänkuin valkolakatuksi niin, että olis uuden näköinen, mutta kokeilemalla selviää, siis valkolakka on aineen nimi, sävytettyä lakkaa..

    • ljm äjlo äol äloj

      Vaan helevatan isotöinen homma. Kokeile valkolakkaa. Tai sitten teet itse sopivan sekoituksen vernissasta ja valkoisesta maalista. Ongelmana sulla se, että se on lakattu. Siis pinnoite se lakkakin on. Siihen pitää vetää oikeanlaista pinnoitetta päälle. Ja se kun pitäisi jokatapauksessa hioa, elikkäs karhentaa, niin samapa se on hioa se lakka kokonaa ja puu esiin. Mänty tummuu jokatauksessa ihan itestään, vaaleaksi sen saa vain hiomalla pinnan tuoreellee puulle ja lakkaamalla se uudestaan.

      • klöklkklö

        Vetele valkoista panelikattomaalia vaan, tulee siisti. Et saa millään sitä hiottua siistiksi, onhan siinä rakoset jotka perin vaikea hioa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1315
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      901
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      875
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      85
      789
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      707
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      581
    7. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      576
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      547
    10. 48
      537
    Aihe