Hei. Omakotitalossa asustelemme perheemme kesken, 2 koiraa omistamme tällähetkellä. Aikaisemmin on ollut Collie, nuo kaksi riiviötä ovat rodultaan Coton De Tuleareja. :D Kaupungissa asumme, mutta on mahtavat metsät lähellä. Koirien kanssa harrastan mm. agilitya. Ulkoilmaa koirat saavat runsaasti ja aktiviteettejä, tietenkin. Keväällä pihalle aidataan ulkotarha. Noin vuoden ajan ollaan hyvin varovaisesti alettu mietitty kolmatta koiraa. Koirista on kokemusta paljon, olen varttunut koirien keskuudessa ja kiinnostunut koulutuksesta sekä aktiviteettien tarjoamisesta- etenkin vetoharrastuksesta ja ulkoilusta. Päädyttiin Siperianhuskyyn. Olen todella kiinnostunut mahdollisista vetoharrastuksista mitä huskyn kanssa voi harrastaa. Olen lukenut huskyista todella paljon, kiinnostus on vain kasvanut.
Toivoisin saavani kommenttia huskyjen omistajilta heidän mielipiteestään rodusta ja siitä, sopisiko kyseinen rotu meidän kohdallemme?
Sopiiko Siperianhusky meille?
3
442
Vastaukset
- Huskyt,.
Minusta Siperian Husky sopisi ihan hyvin sinulle, koska sinulla on kokemusta koirista, kaksi collieta. Joistain huskyistä tulee sitten aika paljon karvaa.
- Kokemuksenäännähtely
Hyvä, ettei ole ensimmäinen koira. Oma siperianhuskyni oli etenkin pentuaikoina erittäin haastava, ehkä jopa dominoiva, itsepäinen ja hitusen jopa tottelematon. Siinä pari negaa, mutta kyllä possupositiivistakin löytyy. Ystävällisyys, energisyys ja liikunnanhaluisuus. Huskyissa on jotakin särmää, jonka voisi laittaa kehyksien sisään. Se ei ole ensimmäinen koira.
Omalta huskyltani ei motivaatio riitä lainkaan sitten uusien temppujen opetteluun. Kaikkihan sen tietävät että siperianhusky ei ole mikään sirkuskoira vaan enemmän urheilijatyyppinen. Varovaisesti voin sanoa, että oma koirani ainakin oli melko hankala.
En kyllä osaa sanoa, sopisiko teille. Agilitykään ei ole meidän huskyn lemppari juttu, se tykkää enemmän juosta. Ja vapaanapidosta et voi uneksiakaan.- niitä ja näitä
Varsinkin rekikoiraroduille. Niiden temperamentti, vahtivietti ja koulutettavuus vaihtelevat voimakkaasti yksilöittäin. Tietysti tämä pätee kaikkiin koirarotuihin.
Tärkeintä on huomioida siperianhuskya hankkiessa se, että sen liikunnantarve on suunnaton. Luonne on usein arvoitus etukäteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262456- 1142086
- 1211749
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?451577Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91497Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901075Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161231054Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87975Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15959