Atomic Race SL 9-12

Wilburi_

Osaako joku kertoa, mitä eroa on Atomic:n SL malleissa eli mikä niistä on jäykin ja kestää kovaa laskua parhaiten. Urheiluliikkeiden myyjillä ei näy olevan asiasta käsitystä ja tiedot ovat ristiriidassa toisiinsa. Vielä olisi esim. SL 11 -mallia saatavilla edullisesti, joka kiinnostaisi kaveria. Itse olen laskenut SL 9:llä ja ovat mielestäni helpot sukset laskea. Onko 9 löysin ja 12 jäykin?

3

5711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+1

      Mistä noita vanhoja malleja saa. Vai puhutaanko käytetyistä suksista. SL11:n viimeisin malli oli kaudella 2005/2006. Sen jälkeen tuli SL12, joka on siis jäykempi kuin SL9. Siitäkin tuli viimeinen malli kaudelle 2006/2007. Ja SL11 on jäykempi kuin SL9.

      • Wilburi_

        Itselläni on SL 9:t, mutta olen ajatellut hankkia uudet. Useammasta kaupasta löytyy vielä SL 11-malleja. Viime vuonna niiden lisäksi oli myynnissä vielä SL 10 ja SL 12 -malleja. Mietin vain pitäisikö suoraan ostaa uudet Race Ti SL:t vai nuo SL 11?


      • Alpine racer
        Wilburi_ kirjoitti:

        Itselläni on SL 9:t, mutta olen ajatellut hankkia uudet. Useammasta kaupasta löytyy vielä SL 11-malleja. Viime vuonna niiden lisäksi oli myynnissä vielä SL 10 ja SL 12 -malleja. Mietin vain pitäisikö suoraan ostaa uudet Race Ti SL:t vai nuo SL 11?

        ihan tosissaan haluaa jäykät ja suorituskykyiset sukset, ei niitä saa suoraan kaupan hyllyltä. Tilaamalla kyllä pitäisi onnistua esimerkiksi Intersportista, mutta hinnat sitten onkin mitä on.

        Eli tallisuksia kun etsii niin eri jäykkyyksiäkin löytyy mielensä mukaan. Vaikkakin tallisukset on jo harrastelijalle liian jäykkiä, koska kilpalaskijallakin ainakin Etelä-Suomen rinteissä tekee jo tiukkaa saada suksesta suorituskykyä.

        Tosin tietysti tallisukset on myös FIS -mitoissa ja semmosta puikankin " lankkua" kun monet ei saa sitten kääntymään jos on tottunut jo semmoseen harrastelijan "leipälapioon"

        Jos suksi millä lasket tuntuu hyvältä, ei mielestäni kannata hakea heti jäykempää kaupasta. Suosittelen ensin katsomaan esimerkiksi suksitestejä ja sieltä hakemaan tuntumaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe