On olemassa lämmityskaapelia esim. lattialämmitykseen. Onko olemassa vastaavaa tuotetta jäähdytykseen?
Haluaisin halvalla saada yhden neliömetrin alueen viileäksi. Ilmastointilaitteet maksavat maltaita opiskelijabudjetilla. Pitäisi saada chinchilloille viileä nurkka häkkiin.
Voisin tietysti hankki jostain käytetyn jääkaapin, irrottaa siitä oven ja antaa chillojeni hyppiä siellä?
Oisko fiksumpia ideoita?
Haluaisin halvalla saada yhden neliömetrin alueen viileäksi. Ilmastointilaitteet maksavat maltaita opiskelijabudjetilla. Pitäisi saada chinchilloille viileä nurkka häkkiin.
Voisin tietysti hankki jostain käytetyn jääkaapin, irrottaa siitä oven ja antaa chillojeni hyppiä siellä?
Oisko fiksumpia ideoita?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tölkkikaljahan pyysyy viileänä saunassakin mutta pintaan muodostuu kondenssia. Halvin malli on varmaan peltinen vesikouru, haet jääpaloja lähipubista laitat putkenpään umpeen tai ison vadin alle ja laitat putken täyteen jääpaloja.
Kaukokylmää toimitetaan tiettävästi toistaiseksi ainoastaan Helsingin Ruoholahdessa uusissa toimistorakennuksissa.
Hanki peltier elementti ja syötä sille sähköä verkkolaitteella.
Elementti tarvii jäähdytksen siili tuuletin on ok. Esim:
http://www.spelektroniikka.fi/speksit.htm
Hintaa tulee tuollekkin jotain 50 euroa, jos käyttää virtalähteenä vaikka vanhaa tietokoneen virtalähdettä.
Jos tähän päädyt kantsii hakea vähän lisätietoa, esim:
http://groups.google.fi/groups?hl=fi&lr=&ie=
UTF-8&oe=UTF-8&q=peltier&btnG=Hae&meta=
group=sfnet.harrastus.elektroniikka
(kopioi linkki yhdelle riville)
Jotenkin tää tuntuisi kuitenkin fiksummalta vaihtoehdolta, niin voisi itsekkin nauttia viileydestä.
http://www.taloustalo.fi/tarjoukset.php?cat=020906045624
Miten tuo peltier elementti toimii?
Kutsutaankohan tuota termoelektrisyydeksi tai jotain sinnepäin. Eli jos kytket kahta erimetallia yhteen niin niiden välille syntyy jännite joka on verrannollinen liitoksen lämpötilaan. Voi testata kotona ottamalla pätkät kupari ja rautalankaa, kiertämällä ne päistään yhteen. kuumentamalla liitosta liekillä ja mittaamalla jännitettä (mV) lankojen vapaista päistä. Jännite on suhteellinen avonaisen pään ja kierretyn pään lämpötilaeroon, joten langat pitää olla niin pitkät ettei avonaiset päät kuumene.
Valitsemalla metallit tarkoin ja lisäämällä liitosten lukumäärää, voidaan ilmiötä tehostaa. Kytkemällä lankojen päihin sähkövirta, niin ilmiö kääntyy päinvastoin eli toinen pää jäähtyy ja toinen kuumenee.
Jos kerta yksi nurkkakin on neliön kokoinen :o
Jos asut opiskelijakämpässä jossa ei tarvitse maksaa vedestä, niin käy ostaa parikymmentä metriä ohutta muoviletkua ja sopivat liittimet vähimmällä käytöllä olevaan vesihanaan. Pistä kylmä vettä virtamaan hitaasti putken läpi ja putkea sitten kiepille sinne häkkiin tai sen alle jos tykkäävät pureskella putkea.
jos kondesiosta on ongelmia, niin varmaa joku räsymatto ottaa tipat vastaan ja haihduttaa ne takaisin huoneilmaan.
Pakastettuna chinchillat säilyvät vieläkin paremmin ja lihakin on sitten mureampaa.