Itse en ole ko. rodun edustajaa hankkimassa, mutta olen kuullu niin paljon paskaa kyseisestä koirarodusta että haluan kysästä teiltä yhtä asiaa. Oon treenannut porukassa, jossa on rotikoita ja tutulla on neljä rotikkaa. Mielestäni kyseessä on mahtava harrastuskoira, JOS sen osaa oikeasti kouluttaa.
Millaiselle omistajalle mielestänne rottweiler sopii? Kokeneelle ehdottomasti, mutta muita piirteitä? Mikä luokitellaan "kokeneeksi omistajaksi"? Millaiselle omistajalle rottweiler ei missään tapauksessa sovellu? Rottweilerin hyvät ja huonot puolet?
farkku kiittää, kumartaa ja haluaa kuulla vastauksia rottweilerharrastajilta. EI siis yksittäisten koirien omistajilta, vaan ihmisiltä joilla on nyt kaksi tai useampi rottweiler, kasvattajilta tai henkilöiltä, joilla on ollut useita rottweilereitä.
Yleinen kysymys rottweilerharrastajille
2
460
Vastaukset
- 2XRotikka_N
Rottweiler on mitä mainioin ja monipuolinen harrastuskoira!=)
Rottweilerin kanssa pärjää aika pitkälle kun omistaa maalaisjärkeä. Ja omien koiruuksien kanssa olen huomannut että määrätietoinen omistaja täytyy olla, kun jokin asia on kielletty, niin se on kanssa kielletty. Rotikka huomaa pienessäkin asiassa ns. vallan mahdollisuuden.
Mielestäni rottweiler sopii tietylle ihmiselle ensimmäiseksi koiraksi, ei siihen kokemusta tarvitse. Joillekin ihmisille taas joilla on kokemustakin niin rottweiler ei sovi kymmeneksikään koiraksi.. Se on niin ihmisestä itsestään riippuva asia millainen on, oli se sitten ensimmäiseksi koiraksi ottamassa tai kymmeneksi. Rottweilerin hankkimista aikovan suosittelisin tosiaan tutustuvan rotuun hyvin ja treenikentillä käydä kuuntelemassa omistajien kokemuksia ja seurailemassa rotua. Mielestäni rottweiler on käyttökoira, niin ihminen joka ottaa rottweilerin harrastuskoiraksi niin erilajien parissa oppii paljon uutta koirastaan ja "kokeneet" konkarit yleensä auttavat/ neuvovat koiran kasvatuksessa ja koulutuksessa.
Mutta, tässäpä nyt jotain omia ajatuksia mitä on oppinut 8 vuoden aikana rottweilerin kanssa elämisestä.. - Miiiiiisssiii
Meillä meidän eka koira ylipäänsä oli rotikka. Ei mitään kokemusta koiran kasvattamisesta / kouluttamisesta aiemmin. Eli miksi pitäisi olla kokenut? Sehän on melko lailla ihmisestä kiinni. Tutustuttiin huolella rotuun ja sen ominaisuuksiin sitä ennen. Maalaisjärki, johdonmukaisuus, aktiivisuus, rakkaus, kuri. Hyvin ollaan pärjätty, nyt kolmas rotikka menossa, no problemos. Kaikille ihmisille ei sovi mikään koira ensikoiraksi tai kymmenenneksikään. Vaikka ei siitä varmaan sinänsä ole haittaa, jos on kokemusta. Mutta jostainhan se koirankasvatus kokemus on aloitettava. Naapuri sanoi että rotikan jälkeen kun otti russelin terrierin, ei arvannut miten paljon vaikeampi tapaus se olisikaan kuin rotikat... hmm, joten monenmoista tarinaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait803422Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41374Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani41121- 261096
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68820Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es45788Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60744Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45739Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t29713Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4687