Miten kytken kajarit ja diskantit suotimeen? Suotimessa on lähdöt: TW WF ja IN. IN lähtöön tulee varmastikkin soittimelta johto? mutta miten sitten? Kannattako suodin sijoittaa minne, kun eikös yhdellä suotimella saa suodatettua diskantin ja ovikajarin esim. kuskin puolelta?
Erillisarja ja jakosuodin
4
4382
Vastaukset
- minä vaan
tw on tweeter eli diskantti ja wf on woofer eli midi. Suotimen paikalla ei ole niinkään merkitystä. Voit suotimet jättää vaikkapa kojelaudan alle piiloon. Yksi suodin hoitaa yhden diskantin ja yhden midin/keskiäänen suodatukset joten yksi suodin per puoli.
- HIfistelijä....
Aiempi vastaus kertoi jo olennaisen. Elikkäs Mankka -> IN-tulo -> siitä vierestä TW:stä viedään johtoa diskantille ja WF:stä otetaan johdot midille.
- Anonyymi
HIfistelijä.... kirjoitti:
Aiempi vastaus kertoi jo olennaisen. Elikkäs Mankka -> IN-tulo -> siitä vierestä TW:stä viedään johtoa diskantille ja WF:stä otetaan johdot midille.
No, vielä toivon selvennystä. Itselläni asennus tulee oviin. Eli mankalta tulevat KAIUTINjohdot kytketään tuohon IN -tuloon? Koska eihän se boksi muuten saa mitään tietoa, mitä niiden kajareiden pitää soittaa...?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No, vielä toivon selvennystä. Itselläni asennus tulee oviin. Eli mankalta tulevat KAIUTINjohdot kytketään tuohon IN -tuloon? Koska eihän se boksi muuten saa mitään tietoa, mitä niiden kajareiden pitää soittaa...?
Niinpä juuri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku665555Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti932882- 2742581
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362439Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä212140Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2611734Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai571313Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131193- 881155
- 901136