Kolmannen polven stadilainen lukee ihmeissään tätä palstaa. Mielipiteet ovat aivan käsittämättömiä, "kerrostalo, etenkään kantakaupungissa ei ole tarkoitettu lapsiperheille tai ylipäätään kenellekään". Vain täydellinen metsäläinen voi olla tuota mieltä!
Kaupunkeja on ollut maailmassa tuhansia vuosia. Kerrostalojakin ainakin pari tuhatta vuotta, jo muinaisessa Roomassa. Se että suomalaiset ovat maalla asuvia metsäläisiä ei tätä faktaa muuta mihinkään. Suomen ja maailman kalleimmat, parhaimmat ja arvostetuimmat neliöt löytyvät kaupunkien keskustoista!
Kaupunkeja on ollut maailmassa tuhansia vuosia. Kerrostalojakin ainakin pari tuhatta vuotta, jo muinaisessa Roomassa. Se että suomalaiset ovat maalla asuvia metsäläisiä ei tätä faktaa muuta mihinkään. Suomen ja maailman kalleimmat, parhaimmat ja arvostetuimmat neliöt löytyvät kaupunkien keskustoista!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Maalla on niin sanottu asuttu aina, siis suomessakin.Ja he ovat teidän jälkeläisiä jotka joutuivat muuttamaan kaupunkiin työnperässä.
Eliikkä kun historiaa tiedät, omasta suvustasi niin näet missä siis on omat lähtökohtasi ,niin ehkäpä tajuaisit että että maalta pakolaisia ne on olleet.
Se että joku arvioi huonoksi asuin alueeksi kaupungin keskustat, niin ei tiedä kiinteistöiden ja muiden kuvioiden arvoa.
Jos on sopeutuvainen ihminen se voi elää kaupungissa ja maalla ja kukin taaplaa omalla kokemuksillaan.
Esim:joillekin sopii kaupunki nykyään,ja toisille ei millään.
Esim:kehän ykkösen jälkeen alkaa olla jo korpea hesalaisten mielestä.
Itse puhuisin 20-50km hesasta on sinne päin,Ja jos haluaa asua rauhassa ja arvostaa sitä niin naapuriin olisi oltava satoja metrejä ellei kilometrejäkin.
Mitä tästä nyt vois todeta,no sen tietenkin ,että omat sukulaisesi olivat juuri näitä josta te polveuduitte.
Ja nyt jotkut luulevat olevan maalaisia ylempänä,mistä itsekkin olivat lähtöisin.
Lisään muuten vielä kerrostalot ei ole sen huonompi asuinmuoto kuin muutkaan,kysymyshän on siitä missä haluaa asua.
Harhaisuus jatkuu, ei kukaan ole joutunut muuttamaan vaan tahtoivat ahdasmielisestä maaseudulta pois heti kun oli tilaisuus! On maalla fiksuakin porukkaa, tosin suurin osa fiksuista on lähtenyt kaupunkeihin. Näin meillä kuten muuallakin.
Maaseudulla tunnelma on tunkainen, ahdamielinen, ihmisillä ei ole muuta tekemistä kuin kytätä toisiaan. Eipä silti, monissa pk-seudun pakettitaloyhdyskunnissa on meno samanlaista. Ok-asukeilla kun ei ole muita virikkeitä kun naapureitaan kytätä.
Omaisuushan meni aikoinaan vanhimmalle pojalle, muut lapset hätisteltiin maailmalle.
Ei ne mitään kartanoita olleet ja lapsia oli vähintään puoli tusinaa. Siihen aikaan ei ollut maataloustukia joten millä oltaisiin eletty? Nykyään maalle harva tahtoo jäädä, ankeaa ja surkeaa, ei mitään tekemistä. Nuoriso lähtee heti kun pääsee.
Niissä asuu puolet kansasta joten ei ihme jos ne ovat suosituin asumismuoto. Ei toki kaikille sovi eivätkä kaikki niissä tahdo asua vaikka olisi varaakin. Esim. sinkku, lapseton pariskunta tai vanhempi pari jolla jo aikuiset lapset, ei kovinkaan käytännöllinen vaihtoehto.
Kantakaupunkilaisella. "Se että suomalaiset ovat maalla asuvia metsäläisiä ei tätä faktaa muuta mihinkään" Tämä lause pitää paikkansa myös stadilaisen kohdalla (Helsinki =tuppukylä napapiirin laidalla).
Kun esikaupunkiaulueet Espoo ja Vantaa lasketaan mukaan asuu täällä lähes miljoona ihmistä! Turkkusessa ja Mansessa on aika helvetin vähän vähemmän!
miljoona metsäläistä ei vielä kansainvälistä metropolia tee citystä puhumattakaan.
Oulusta ja Tampereelra pääsee yhtänopeasti ihmisten ilmoille kuin Helsingistäkin, ja nopeamminkin, sillä kylkuyhteydet lentokentälle ovat nopeammat.
Vanhassa arvotalossa kelpaa asustella, vähän toista kun lähiöiden omakotitalot. En ymmärrä miten kukaan voi sellaisissa asua, eihän siellä ole mitään.
Lähiöissä ei ole ok-taloja, kerostalokolhooseja kylläkin
keksivät että maaorjista (nykyään vuokrakerrostalolurkit) saa paremman tuoton kun niitä asuttaa mahdollisimman paljon yhteen rakennukseen.