koiran mrsp-tartunta

Puolivuotias pentumme oli tehohoidossa ja sai sieltä mrsp-bakteeritartunnan. Tuo on aika harvinainen suomessa, ja se paikka missä koiramme oli hoidossa ei oikein hoitanut mielestäni tuota asiaa kovinkaan hyvin, kun vain soittivat meille ja kertoivat tuon ja jonkun lapun saimme tuosta tartunnasta mukaamme. Onko kenelläkään kokemusta tuosta, miten on vaikuttanut ja mitä tehtävissä asialle. Onko esimerkiksi tuo paikka meille korvausvelvollinen kun kuitenkin koira saattaa lopun ikäänsä tuota tartuntaa kantaa. Olen kyllä itse tässä koko ajan ottamassa selvää ja soittelemassa sataan paikkaa koskien tuota tartuntaa, mutta ajattelin vain jos jollain olisi myös omakohtaista kokemusta.

Kiitän kaikkia vastanneita.
52523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kertositko enemmän, meille muille opiksi?

Vaatisin ite, että ko paikka hoitaisi ilmaiseksi asiaan jatkossa liittyvät maholliset hoidot. Vaikeahan sitä tietty on sanoa mikä mistäkin johtuu, mutta silti. Ja selvä hinnanalennus siitä hoidosta missä nyt olitte.

Vastaisivatkohan potilasasiamiehet sairaaloista, jos kysyisit miten siellä korvataan ja toimitaan, kun ihmiselle sattuisi vastaavaa. Tai kuluttaja-asiamiehelle ainakin soittaisin. Vaihnkohan tuo on ja todella ikävä ja huono säkä teillä, mutta pentuparka on elävä olento, jos tuosta tulee jälkitauteja esim vuoden kuluttua tms.

Äänestä

Kyseessähän on käsittääkseni moniresistentti pseudomonas-bakteeri (anteeksi, jos kirjoitin väärin), eli kyseessä on samantyyppinen asia kuin mrsa-kantajuus. Ja alkaa olla juuri eläinsairaaloissa yhä yleisempi riesa. Jotta takuulla tekevät sielläkin kaiken minkä voivat, se ei ole mikään kiva pöpö saada tiloihinsa. Eivätkä ole sitä koiraanne tahallaan siirtäneet. Nämä on niitä riskejä nykyään, mutta toisaalta, koiranne sentään selvisi hengissä tehohoidon ansiosta. Jos asiasta jotain positiivista pitäisi löytää. Mitenkähän asia on tutkittu, esiintyykö pöpö jossain tietyssä paikassa koirallanne (vaikkapa hengitysteissä tms). Siis pöpöä sen paremmin tuntematta.

Jos koira on kantaja, on erittäin todennäköistä, että se voi vaikeuttaa tiettyjä asioita, kuten hoitopaikkojen(hoitolat) saamista ym. Eviralta varmastikin saat tietoa itse tartunnasta ja sen aiheuttamista jatkotoimista, uskoisin, että siellä seuraillaan tilannetta, ja on jo olemassa ohjeistuksiakin. Jos et siis ole saanut itse eläinsairaalasta niitä. Mrsa herättää vieläkin monin paikoin suhteetontakin kauhua, ihmisillä siis, esimerkiksi sen kantajien on vaikea löytää hoitopaikkaa. Meillä on töissä nuo kannat ihan arkea, osittain ne kyllä aiheuttavat lisätyötä ja huolta, mutta jossainhan niiden kantajienkin on saatava se ihmisarvoinen elämä. Samoin voi olla edessä koirallannekin, ehkä jonkinlaisia eristystoimia, ainakin varmasti eläinlääkäreitä kiinnostaa tietää kantajuudesta, kun koiraanne hoitoon viette sinne.

Mutta onneksi elämä jatkuu, ja kyllä varmasti jotain tietoa saatte, vaikka sitä ei kovin laajasti taida viel olla. Mutta lähivuosina ihan varmasti tapaukset tulevat lisääntymään :(

Äänestä
  • http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/lemmikkien-sairaalabakteeri-voi-tarttua-ihmiseenkin/629245

    Lemmikkien sairaalabakteeri voi tarttua ihmiseenkin
    A A 04:40
    (Päivitetty 05:26) STT
    Lemmikeillä on todettu yhä enemmän sairaalabakteereja, jotka ovat vastustuskykyisiä antibiooteille.

    Elintarviketurvallisuusviraston Eviran mukaan MRSA-bakteeria on tavattu Suomessa lemmikeillä jo joitakin kertoja. Tätä yleisemmin lemmikeillä esiintyy myös antibiooteille vastustuskykyistä MRSP-bakteeria. Yliopistollisen eläinsairaalan Pieneläinsairaalassa oli ensimmäinen pieni MRSP-epidemia marraskuussa.

    Sairaalabakteeri voi levitä eläimestä ihmiseen kosketuksessa. Lähinnä kissoilla ja koirilla esiintyvän MRSP:n tarttuminen ihmiseen on erittäin epätodennäköistä, mutta eläimillä harvinaisempi MRSA-sairaalabakteeri voi tarttua eläimestä ihmiseen tai päinvastoin.

    Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mukaan Suomessa on muutamia tapauksia, joissa ihmisellä ja lemmikillä on huomattu olevan sama sairaalabakteeri.

    Eläinsairaalan tarttuvien eläintautien erikoiseläinlääkäri Merja Rantala arvioi, että sairaalabakteerit yleistyvät entisestään jatkossa. Sairaalabakteeri voi aiheuttaa sairaalle eläimelle tulehduksia, mutta sairaalan ulkopuolella bakteeria kantava lemmikki voi elää normaalisti.

    Äänestä

Haluan korjata aikasempaa viestiä, jossa on puhuttu Pseudomonas bakteerista. Eli MRSP:ssä on kyseessä moniresistentti staphylococcus pseudintermedius -bakteerikanta. Pseudomonas bakteeri suku on aivan eri asia. Se miksi koira tällaisen on saanut sairaalasta, johtuu siitä, että bakteerista on muodostunut kantoja, jotka ovat käytännössä resistenttejä lähes kaikille antibiooteille. Eli antibiootit eivät siis tehoa. Tämän takia infektioita on vaikea hoitaa, ja kannoista ei päästä eroon. Sairaala ympäristössä se leviää helposti esimerkiksi leikkaushaavojen kautta. S. pseudintermedius bakteeri kansoittaa normaalistikin terveiden koirien ihoa ja myös ihmisten, täten sitä on siis vähän kaikkialla. Runsas antibioottien käyttö on ajanut siihen, että näitä resistenttejä kantoja on muodostunut. On erittäin valitettavaa, jos sellainen omalle koiralle tulee. On kuitenkin väärin syyttää sairaalaa tästä, sillä kyseisen bakteerin leviämistä on todella hankala estää. Sairaaloiden suorittama hygienia ja eristys yms. mahdollistavat sen, että kyseisiä kantoja ei esiinny jokaisessa sieltä lähtevässä potilaassa. Kannoista tiedetään koko ajan hieman lisää, ja niitä vastaan taistellaan, mutta se ei todellakaan ole helppoa ja vaatii paljon osaamista, ammattitaitoa ja tutkimusta. MRSP on siis vain yksi esimerkki moniresistenteistä bakteeri kannoista.
-asiasta oikeasti jotain tietävä-

Äänestä

koira nuolaisi mrsa henkilön verta voiko tarttua?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätietoinen..... kirjoitti:

Puolivuotias pentumme oli tehohoidossa ja sai sieltä mrsp-bakteeritartunnan. Tuo on aika harvinainen suomessa, ja se paikka missä koiramme oli hoidossa ei oikein hoitanut mielestäni tuota asiaa kovinkaan hyvin, kun vain soittivat meille ja kertoivat tuon ja jonkun lapun saimme tuosta tartunnasta mukaamme. Onko kenelläkään kokemusta tuosta, miten on vaikuttanut ja mitä tehtävissä asialle. Onko esimerkiksi tuo paikka meille korvausvelvollinen kun kuitenkin koira saattaa lopun ikäänsä tuota tartuntaa kantaa. Olen kyllä itse tässä koko ajan ottamassa selvää ja soittelemassa sataan paikkaa koskien tuota tartuntaa, mutta ajattelin vain jos jollain olisi myös omakohtaista kokemusta.

Kiitän kaikkia vastanneita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu