Haluaisin poistaa koneelta windows 7:n ja asentaa vistan, joten miten sen sais täydellisesti poistettuu ettei jää mitään siitä, kun joskus koitin niin aina kun käynnistin piti valita kumpaa käyttää
Windows 7:n poisto
............
14257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aika kulkee toiseen suuntaan.
...ihmeessä...
-Rr
varmaan sillä on ollu alunperin visata mutta sitte varettanu paskan ja haluu nyt poistaa sen
Siks, että saat kysyä. GTFO
Kiintolevy siliäksi ja uuelleen asennus.
vaiheessa annat asennus DVD:n osioida ja alustaa levyn. Mitään muuta ei tarvita. Kaikki omat tiedostot menevät kyllä bittitaivaaseen joten ne ensin tikulle tms.
Mutta siitä tulee, sitten se juttu jossa saa valita kumpaa käyttää. Tiedätkö miten sen saisi pois, kun ei sitten jaksa, joka kerta painella niitä.
http://www.windowsreference.com/windows-vista/easybcd-edit-boot-configuration-data-bcd-in-windows-vista/
Ei tule, kun alussa valitset, että alusta. Samalla voi osioida levyn.
Kyllä mulle tulee siin ei oo mitää alusta juttuu. Ja jos vaikka formatoin koneen esim. killdiskillä niin saanko enää asennettuu käyttöjärjestelmää.
Katsoin youtubesta jonkin matkaa videota jossa asennetaan Vistaa ja kyllä siellä on kohta jossa pääsee muokkaamaan osioita. Osioita voi poistaa, osioida uudelleen ja kun osiointi on valmis niin alustaa levy(t) lopuksi.
Mistä yrität asentaa?
Jos asennat kiintolevyllä olevasta asennuskansiosta niin sitten ei onnistu.
Osiointi onnistuu vain jos käynnistät koneen asennus DVD:ltä.
Killdiskiä älä aja. Jos et saa asennettua normaali tapaan niin killdisk ei ainakaan helpota tilannetta, arvaan että saat vain koneen, jonka joudut viemään liikkeeseen asennettavaksi.
Voitko lähettää sen youtube videon, jotta saan apua siitä
Mahtaisko tää toimia? http://www.youtube.com/watch?v=mME9VLT7-xw
Fujitsun kotisivuilta löytyy sellainen pieni rompulle poltettava ja rompulta ajettava ohjelma nimeltän HDPREP.EXE. googlella itse löysin. Tällä ohjelmalla olen ajanut pakettikoneiden esiasennetur vistat ja seiskat yli ja senjälkeen voi asentaa mitä haluaa. Samalla katoaa pakettikoneen pakolliset merkkikohtaiset logot yms paska. Biossin valmistajakohtaisia logoja ei tällä voi ajaa. itsellä meni 500GB levyn ajamiseen reilu yö. Tämän jälkeen ajat vaikapa xp :-)
Pika haulla en läytänyt nyt, mutta joltain saksalaiselta fujitsu siemens foorumilta löysin.