Pitäkää huonona äitinä ken pidätte, mutta meille helpotusta toi kun ostin meille kummallekin kuulosuojaimet. Lapsi syliin, suojaimet päähän ja hellitellään kun mikään muu ei auta. Ei millään tasolla laske herkkyyttä lapsen viestien kuunteluun kun eihän ne suojaimet täysin ääntä eristä, mutta kyllä nyt vähemmästäkin päätä särkee kun itku jatkuu tunti kaupalla.
Eli vinkkinä kaikille: kuulosuojaimet! Pään särky loppui, tunteet "olempas huono äiti kun toivon lapseni lopettavan itkun vaikka sillä on hätä" ajatukset poissa, helpottaa kolikki vauva perheen arkea mielestäni huomattavasti!
ps. ostin hurmioissani pienellekin ihan pienet kuulosuojaimet (jotka tosin menevät minunkin päähäni, miehen päähän liian pienet) lähinnä kuukausien päässä tarvetta on ehkä enemmänkin jos käydään festareilla pyörähtämässä tms. :)
KUULOSUOJAIMET!!!
4
3929
Vastaukset
- yhsen äiti
Meillä on myös kuulosuojaimet päivittäisessä käytössä. Pahimpana aikana käytin kuulosuonten alla korvatulppia lisäeristeenä. Pojalla oli pienempänä "lievähkö" koliikki, sitten puhkesi maito ja kananmuna-allergia (vai itkikö jo pikkuvauvana allergioiden kipeyttämää mahaa) ja vieläkin nukahtaminen on usein vaikeaa. Itse tunsin ensin huonoa omatuntoa kuulosuojaimista, mutta sitten ajattelin asiaa tarkemmin ja totesin, että ei se vauvan tuskaa vähennä vaikka minun korviin ei satu ja päätä särje, päinvastoin oma rauhallisuus ja rentous auttaa vauvaakin rauhoittumaan.
Pitää vielä mainostaa, että radiokuulosuojaimet ovat ihan hitti. Radion kuuntelusta saa ajatuksia muualle kun vauva huutaa huutamistaa ja et voi mitenkään muuten auttaa kuin pitämällä sylissä ja kantamalla. Toinen hitti meillä oli ja on vieläkin rintareppu. Jaksaa paljon paremmin kantaa lasta useammankin tunnin, kun saa lapsen reppuun, sen sijaan että roikottaisi sylissä ja lapsen asentokin pysyy ergonomisena. - peltoripää
Täällä myös kuulosuojaimet käytössä. Helpottaa huomattavasti omaa jaksamista. Ja pystyy itse olemaan paljon rauhallisempi, kun saa äänen vaimennettua. Aluksi nimittäin isellänikin tuli monesti itku, kun tyttö vain huusi, mutta kuulosuojainten kanssa ei tätä ongelmaa ole.
- korvasuojatonpop
Meillä ei ollut varsinaisesti koliikkivauva, mutta aika itkuinen toisinaan kuitenkin. Olen sitä mieltä, että kuulosuojaimet ovat hyvin tarpeelliset:) Vauvan itku rikkoo helposti ns sallitut desibelit ja voi vaurioittaa jopa kuuloa jos se jatkuu pitkään aivan korvan juuressa. (Ja yleensä jatkuu kun lasta sylissä lohdutellaan).
- Anonyymi
Kyllä! Kuulosuojaimet auttaa pysymään rauhallisena! Voisi naisille enemmän ehdottaa vauvan itkun sietämiseen - se voi olla tosi lujaa ja mulla jo töistä jliherkistynyt kuulo, todi ahdistavaa jos kovaa ääntä korvan juuressa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi4463816Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä743016- 1301903
- 1211667
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461440Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://311417PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1611339- 831254
- 751245
Yleltä tiukka nootti Sohvaperunat-sarjan tyypeistä: "Halutessaan ja tapauskohtaisesti harkiten..."
Näin "Sohvis-julkkiksia" suojellaan! Toisaalta ovathan nämä ihmiset itse lähteneet mukaan reality-ohjelmaan. Että mitä m191178