Pitäkää huonona äitinä ken pidätte, mutta meille helpotusta toi kun ostin meille kummallekin kuulosuojaimet. Lapsi syliin, suojaimet päähän ja hellitellään kun mikään muu ei auta. Ei millään tasolla laske herkkyyttä lapsen viestien kuunteluun kun eihän ne suojaimet täysin ääntä eristä, mutta kyllä nyt vähemmästäkin päätä särkee kun itku jatkuu tunti kaupalla.
Eli vinkkinä kaikille: kuulosuojaimet! Pään särky loppui, tunteet "olempas huono äiti kun toivon lapseni lopettavan itkun vaikka sillä on hätä" ajatukset poissa, helpottaa kolikki vauva perheen arkea mielestäni huomattavasti!
ps. ostin hurmioissani pienellekin ihan pienet kuulosuojaimet (jotka tosin menevät minunkin päähäni, miehen päähän liian pienet) lähinnä kuukausien päässä tarvetta on ehkä enemmänkin jos käydään festareilla pyörähtämässä tms. :)
KUULOSUOJAIMET!!!
4
4100
Vastaukset
- yhsen äiti
Meillä on myös kuulosuojaimet päivittäisessä käytössä. Pahimpana aikana käytin kuulosuonten alla korvatulppia lisäeristeenä. Pojalla oli pienempänä "lievähkö" koliikki, sitten puhkesi maito ja kananmuna-allergia (vai itkikö jo pikkuvauvana allergioiden kipeyttämää mahaa) ja vieläkin nukahtaminen on usein vaikeaa. Itse tunsin ensin huonoa omatuntoa kuulosuojaimista, mutta sitten ajattelin asiaa tarkemmin ja totesin, että ei se vauvan tuskaa vähennä vaikka minun korviin ei satu ja päätä särje, päinvastoin oma rauhallisuus ja rentous auttaa vauvaakin rauhoittumaan.
Pitää vielä mainostaa, että radiokuulosuojaimet ovat ihan hitti. Radion kuuntelusta saa ajatuksia muualle kun vauva huutaa huutamistaa ja et voi mitenkään muuten auttaa kuin pitämällä sylissä ja kantamalla. Toinen hitti meillä oli ja on vieläkin rintareppu. Jaksaa paljon paremmin kantaa lasta useammankin tunnin, kun saa lapsen reppuun, sen sijaan että roikottaisi sylissä ja lapsen asentokin pysyy ergonomisena. - peltoripää
Täällä myös kuulosuojaimet käytössä. Helpottaa huomattavasti omaa jaksamista. Ja pystyy itse olemaan paljon rauhallisempi, kun saa äänen vaimennettua. Aluksi nimittäin isellänikin tuli monesti itku, kun tyttö vain huusi, mutta kuulosuojainten kanssa ei tätä ongelmaa ole.
- korvasuojatonpop
Meillä ei ollut varsinaisesti koliikkivauva, mutta aika itkuinen toisinaan kuitenkin. Olen sitä mieltä, että kuulosuojaimet ovat hyvin tarpeelliset:) Vauvan itku rikkoo helposti ns sallitut desibelit ja voi vaurioittaa jopa kuuloa jos se jatkuu pitkään aivan korvan juuressa. (Ja yleensä jatkuu kun lasta sylissä lohdutellaan).
- Anonyymi
Kyllä! Kuulosuojaimet auttaa pysymään rauhallisena! Voisi naisille enemmän ehdottaa vauvan itkun sietämiseen - se voi olla tosi lujaa ja mulla jo töistä jliherkistynyt kuulo, todi ahdistavaa jos kovaa ääntä korvan juuressa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.748517Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli662825Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä182058- 1572001
Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️201959Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1381871Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?301720- 461525
- 1021487
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411256