Hydrauliöljyt

Terve!
Ongelmana oli kovilla pakkasilla puuroutuneet öljyt hydrauliikassa.
Mitä ainetta sinne voisi lisätä, että öljyt liikkuu sukkelammin myös pakkasella?
3507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

oma hydrauliöljy vai peräöljyn kanssa samassa? Ei sinne välttämättä mitään ainetta kannata lisätä! Itsellä jontikan oma hy-gard öljy ja pakkasillakin pelaa mainiosti(ko. öljyä on saatavana myös low viscositynä, jolloin virtaa pakkasella paremmin) Olisko öljy muuten vaan vaihtokunnossa, jos puuroksi menee?

Äänestä

Eli jos hydrauliikassa oma öljy, niin 32:n on taatusti notkeaa. Ennen muinoin Texaco Rando 32 oli kuin vettä, kai tuohon löytyy muilta öljyfirmoilta vastine. Jos peräöljy on hydrauliikankin öljynä, niin sietää olla tarkka mitä sinne myllyyn laittaa.

Äänestä

oli talvikäyttöön tarkoitettu erikseen lisättävä lisäaine, joka paransi öljyn juoksevuutta talvioloissa. Nykyiset öljyt kyllä ovat tarpeeksi juoksevia myös talvikäytössä. Varsinkin nykyaikaiset vaihteistot vaativat hyvälaatuiset öljyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tr-man kirjoitti:

Terve!
Ongelmana oli kovilla pakkasilla puuroutuneet öljyt hydrauliikassa.
Mitä ainetta sinne voisi lisätä, että öljyt liikkuu sukkelammin myös pakkasella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu