Kuvan/tekstinkäsittelyohjelma?

tatttti

Millasella ohjelmalla pystyis kirjoittamaan tekstin, valitsemaan koon, fontin, varjostukset...ym ja sitten se tärkein että sitä tekstiä pystyisi ottamaan hiirellä kiinni ja venyttämään ja vanuttamaan eri suuntiin. Eli kurjaimet kallistuisi, menisi kasaan venyisi.. Ajattelin suunnitella itselleni teksti tatuoinnin. PAint.netissä pystyin jonkunlaisen saamaan aikaan mutta mutta jos joku tietäis paremman ohjelman(ilmaisen)

4

625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veikkaisin Gimpin pystyvän tähän, onhas se kuulemma ominaisuuksiltaan Photoshoppia vastaava. En ole käyttänyt Gimppiä, mutta tämä voi olla ihan tottakin. Ilmainen se ainakin on.

      http://www.gimp.org/windows/

      • 18

        Älä koskaan.. älä ikuna vertaa gimppi:ä photoshoppiin, sama kuin väittäisit hiiren olemaa yhtä vahva kuin karhun... älä, älä.. sait minun vetämään aamukahvit väärään kurkkuun...


    • 300 kuvaa viritellyt

      Ota vain GIMP on monipuolinen ja suhteellisen helppo käyttää ja mikä parasta suomenkieliset ohjeet saatavana ja ilmainen ohjelma netistä. Valokuvan muokkaus, tekstit kuviin jne.

    • Free_Software

      Minun mielestäni keskustelun aloittaja haluaa PageMakerin, QuarkExpressin tai Adoben InDesignin tyylistä ohjelmaa. Nuo ovat tietty hintavia, luokkaa satoja euroja.
      Kokeile Scribusta. Se on avoimen lähdekoodin ohjelma, joka voisi sopia tarpeisiisi. Wintoosan asennuspaketin saa täältä:

      http://wiki.scribus.net/canvas/Download

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      174
      5242
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4158
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      142
      3745
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      70
      3087
    5. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      53
      3020
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      148
      2015
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1767
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      43
      1539
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      66
      1462
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1331
    Aihe