http://wiki.ooo4kids.org/index.php/Main_Page/fi
Lähinnä peruskoulukäyttöön suunniteltu täysin suomenkielinen OOo4Kids-toimisto-ohjelmisto on päässyt jo versioon 1.1 ja on ladattavissa yllä esitetystä linkistä jatkaen kaikkiin PC-käyttöjärjestelmiin.
Kyse on OpenOffice.orgista tarkoitukseen muokatusta ja kevennetystä ohjelmistosta, jonka taituri-asetuksilla voinee työskennellä myös kotikäytössä. Ohjelmisto sisältää (Writer) teksturi-, (Calc) taulukkolaskenta-, (Draw) piirros- ja (Impress) esityssovellukset sekä (Chart) kaavio- että matemaattisten kaavojen osiot. OpenOffice.orgiin verrattuna on poistettu Base-tietokanta- ja Basic-ohjelmointisovellukset.
OOo4Kids 1.1 julkaistu
1
420
Vastaukset
Teksturipuolella ei tule mieleen mitään suurempaa haitaketta kevennyksistä kotikäyttöä ajatellen (ei siis kuitenkaan kotona kirjoitettavaa kirjaa), mutta laskentataulukossa on 256-rivin rajoitus, joka voi haitata. Taituri-taso on valittavissa asetuksista, jolloin ominaisuuksista on esillä runsain valikoima.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392803Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2622449Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351442- 1211172
- 1081133
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131002Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58896Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867
