Arkkitehti hakusalla

Ekorakennusta.

Tarkoitus on rakentaa ns. "Timber frame"-rungolla talo johon tulisi olkipaalieristys.
Runko olisi kutakuinkin jotain tällaista tyyliä:
http://timberframehome.files.wordpress.com/2010/05/timber-frame-home-interior.jpg
http://www.precisioncraft.com/image/Gallery/gr2-timber_frame_home.jpg
http://www.northwoodstimberframes.com/images/timber-frame-great-room.jpg

Jonkinlaista pohjaa olen jo itse piirrellyt, mutta lopulliset kuvat ja ideat vielä puuttuvat, kuten mitoitus/suunnittelu hirsirungolle.

Tiloista on tarkoitus tulla avarat, alakertaan korkeus n. 3 m., olohuone auki ylös. yläkerta auki harjaan asti. Olohuone, keittiö, ruokailusali ja eteishalli "yhtä" avointa tilaa, keskellä iso varaava takka.
eteishallin toiseen päähän tulisi saunatilat, jossa puukiuas jolle muurattaisiin "varaava" hormisto, jossa savukaasu kiertäisi muutaman kierroksen ennen ulos menoa, kesäksi kesäpeltitoiminto. Hormisto tulisi eteishallin puolelle.

Tarkoitus on rakentaa, halvalla, paljon kierrätysmateriaalia käyttäen. Alakerran lattiat vain hiottu betoni johon öljy/vaha. Yläkertaan vanhaa lankkua. Sisä ja ulkopuolen pinnoitus lunnonmukaisilla pinnoituksilla, savi-kalkki-laasti...

Pääasialliset lämmönlähteet olisivat nuo tulisijat ja lisäksi suora sähkölämmitys.

Onkohan suomessa joku erikoistunut tällaisiin rakennelmiin, toki voi olla koulutukseltaan muutakin kuin arkkitehti, mutta kokemusta ja näkemystä saisi olla.

13

1740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • woodywoodpecker

      Tosiaankin toivon että saat haaveet toteutettua sellaisina kuin ne nyt ovat. Tarkoitan siis sitä että löydät jonkun, joka osaa hoitaa homman siten ettei talo olisi kuin varjo vain noista esimerkkikuvista. Itse pidän suuresti kyseisestä tavasta rakentaa. Taitaa vain olla oikeiden puuliitostentaitajat harvassa tässä maassa, Itävalta ja Saksa olisi toinen juttu. Itse olen haaveillut hankkivani työkaluja tallaiseen tarkoitukseen, ja osaisin varmasti niillä kaikki tarvittavat liitokset toteuttaa. Tosin olen puuseppä ja en siten ole talonrakennuksen ammattilainen, vaikka olen oman talon itse tehnytkin. Voin ehkä antaa jotain vinkkejä ja ehkä olla joiltain osin avuksikin, mutta sitä varten voisit antaa jonkin yhteystiedon. Olen työkaluja etsiessäni törmännyt yhteen yritykseen joka on ilmeisesti itse toteuttanut tällä tyylillä muistaakseni Kekkilän pääkonttorin. Oli aika vaikuttavaa jälkeä. Googlaa Imagekivi Oy. Nettisivu ei paljon kerro, mutta yhteyttä ottamalla saattaisi jotain selvitä. Kuka sitten tämmöiset rakenteet piirtäisi onkin toinen juttu.

      • Ekorakennusta.

        Virossa on ainakin muutamia tekijöitä tuollaisille rungoille.
        Eräs suomessa rakennettu on Villa HöyryLinna.
        Varsinainen piirtäminen ei ole ongelma, kunhan pääsisi suunnittelemaan kokeneen henkilön kanssa kokonaisuutta, itse kyllä piirrän niin rungon 3D rakennekuvat kuin muutkin kuvat.
        Pääasiassa olisi tarkoitus saada näkemystä ja kokemusta tämänmoisista ratkaisuista.
        Tarkoitus olisi että sisällä hirret ulkoseinissä uppoavat melkein kokonaan seiniin, jääden vain näkyviin n. 20 mm.
        Muualla hirsi olisi kokonaan näkyvissä.

        Jos on ideoita tai yhteystietoja niin:
        christiania72 (miukumauku) gmail (piste) com


    • aiskis

      ajatuksena avaruus ja edullisuus, eristeestä en vielä tiedä sillä tuo olkipaali kuullostaa erikoiselta mutta kiinnnostavalta. 1,5 kerroksinen auki kattoon, keskellä varaava takka lisäksi wc pesuhuone sauna samassa paketissa kuten keittiön seinäkin, päälle avoin "nukkumapanko" isot ikkunat etelään ja toiseen päätyyn.

      Tuossa jotain:

      http://saviyhdistys.proboards.com/index.cgi?

      • Ekorakennusta.

        Olkipaalihan on vanha eriste, jossa lämpäarvo alittaa uusimmatkin passiivitalot.
        Netistä löytyy paljon tietoa. Saksalaiset ovat melko pitkällä asiassa, palokokeetkin on siellä tehty ja paloturvallisuus on huippuluokkaa.


      • arkkitehti

        Nettisivuilta löytyy yhteystiedot: www.arktimlin.fi


    • arkkitehti

      taitaa olla suunnitellut olkipaalirakennuksen tänne suomeen. Kysäise häneltä.

    • timber frame asuja

      Verstas Arkkitehdit on ainakin tehnyt suunnitelmia tällaisille taloille. Niillä on isoja sekä pieniä projekteja, joten varmaan sinunkin projekti heitä kiinnostaa. Arkkitehdit ovat tosin tyyriitä, joten ehkä kannattaa valkata joku valmis suunnitelma netistä. Building the Timber Frame House on hyvä kirja itserakentajalle.

    • Saunakeitin

      Hei! Itse etsin myös ekologisuuteen suuntautunutta arkkitehtia ja löysin yllä mainitun sivuston, jonka takana on arkkitehti Kati Juola ja muita alan ammattilaisia.

    • Se avarakatseinen

      ... heti, ennen kuin perustukset on valettu.

      http://www.hometalkoot.fi/

      Ylöjärven asuntomessuilla oli joku viritelmä. Liekö tuo vielä valmis?

      On ihmeellinen vimma (Sinullakin) ? Jos prosessissa syntyy jotain jätettä, niin heti joku on miettimässä, saisiko siitä tehtyä talon?

      Kertoisitko minkälainen auto Sinulla on?

    • rakennusalan ammatti

      Ulkomailla suositun talonmallin käyttöön ottamista Suomessa on myös mietittävä, että toimiiko sen funktio varmasti Suomen olosuhteissa. Noin korkea avoin tila ja yksi varaava "tiilikasa" keskellä; vaikka kuinka säteilisi lämpöä koko tilaan niin sanon vaan että kyllä aika paljon saa puilla lämmittää, ennen kuin lämpöä riittää myös siihen alimpaan asuinkerrokseen. Kaikkihan tietää että lämpö nousee ylöspäin ;) eli toivon vaan ettei hieno idea kaadu siihen, että varpaat palelee huippuhienon näköisessä talossa jossa se kaikki lämpö on siellä jossain 6 m katonrajassa. Onnea vaan !
      Ja niin, että miksiköhän Suomessa on ennen vanhaan rakennettu niin matalakattoisia ja pienihuoneisia taloja? pistää vaan miettimään.

      • Ekorakennusta

        Tarkoitushan ei ole pelkästään lämmittää puulla, lattiaan laitetaan myöskin sähkövastukset tai sähköpatterit seinille nopean reagointinsa takia. Ainahan ei olla edes kotona lämmittämässä.
        Olohuoneen kattoon tulee tietenkin ropelli/2 kierrättämään ilmaa.


    • uusiokulma

      Turussa toimii arkkitehtitoimisto Teuvo Ranki, joka on perehtynyt tällaisiin materiaaleihin.

      • tilannekyselijä

        Olisi mielenkiintoista kuulla, onko tämä projekti edennyt ajan saatossa?

        Itsekin olen kiinnostunut timber frame ja pilaripalkki taloista. hakukoneilla löytyy pari valmistajaa. Olisi mukava päästä katsomaan johonkin tämän kaltaista valmista rakennusta ja herätellä lisää ideoita. Onko joku tutustunut ihan livenä taloon jossa tämä rakenne kantavana runkona?

        Toivottavasti ekologinen puutalosi toteutuu toiveidesi mukaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      936
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      929
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe