Olen hakenut toimeentulotukea joulukuulle. Veronpalautuksen vuoksi laskelma jää ylijäämäiseksi noin 70 euroa. Siten en saa tukea joulukuulle. Vyörytetäänkö tuo "ylimääräinen" 70 euroa, eli huomioidaanko se tammikuun hakemuksessa tuloksi? Joulukuun lopussa saan lisäksi 40 euron kertaluontoisen suorituksen tililleni. Otetaanko noinkin vähäinen summa huomioon toimeentulotukilaskelmassa?
Olen käynyt kunnallisessa hammashoidossa marraskuun lopulla. Laskua en ole vielä saanut, mutta maksu erääntyy ennen vuodenvaihdetta. Jos olen saanut kielteisen päätöksen joulukuulle, voinko silti hakea tukea hammashoitomaksuun (jo joulukuulle), kunhan lasku saapuu?
Olen käynyt kunnallisessa hammashoidossa marraskuun lopulla. Laskua en ole vielä saanut, mutta maksu erääntyy ennen vuodenvaihdetta. Jos olen saanut kielteisen päätöksen joulukuulle, voinko silti hakea tukea hammashoitomaksuun (jo joulukuulle), kunhan lasku saapuu?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Itsellä kanssa "tilanne päällä" tuon veronpalautuksen suhteen, tosin summa yli 400 euroa. Löysin tällaista tietoa: http://gamma.nic.fi/~pnur1/sossu/khop/01-0624.htm
Itse en näissä hommissa mikään asiantuntija ole, mutta voisin arvata, että ainakin se 40 euron kertaluonteinen tulo jätetään huomioonottamatta. Se 70 euroahan taas otetaan huomioon jo joulukuussa, eli tuskin tuollaista summaa vyörytetään enää tammikuulle. Viisaammat korjatkoon, jos olen väärässä. Hammashoidon laskuun voit hakea tukea heti kun se tarpeelliseksi tulee ja sehän varmaan viimeistään kuittaa sen 70 euron ylijäämänkin tammikuun osalta.
Entäpä osaako joku kertoa kuinka pitkälle ajalle esim. tuollainen 400 euron veronpalautus jaksotetaan? Entäpä suurempi summa, onko näistä jotain taulukkoa? Siis missä vaiheessa tulee järkevämmäksi nostaa tili tyhjäksi ja hakea toimeentulotukea vasta sitten kolmen kuukauden päästä kun kyseinen raha ei enää vaadittavilla tiliotteilla näy? Tuntuu aika hassulta ajatus, että kuitenkin kohtalaisen pieni (verrattuna esim. palkansaajien tuloihin) raha voi evätä toimeentulotuen hyvinkin pitkältä ajalta. Mitään ylimääräistä hyvää ei siis ole tarjolla edes jouluna...
Miksi käytätte palstalla usein tulojen jaksottamisesta täysin väärää sanaa "vyörytys"?
Tynnyreitä voidaan vyöryttää. Vyörytys on eräs painin liike. Miten tuloja voidaan vyöryttää, en ummarrä.
Yhtenä kuukautena saadut tulot voidaan JAKSOTTAA yhtä useammalle kuukaudelle.
Puhukaa siis tästä lähtien tulojen jaksottamisesta, ei vyöryttämisestä!
..ja käskyjen tympäännyttämiä ja uuvuttamia, niin että sallisitko nyt sinäkin köyhän edes puhua ja kirjoittaa niin kuin köyhä haluaa.
Vyörytys/vyöryttäminen ovat ihan hyviä, ymmärrettäviä sanoja ja yleisessä käytössä eikä se sinun kielloillasi muuksi muutu. Ja toisin kuin väität, tulojen vyörytys on myöskin kovin helppoa, sosiaaliviranomaisille ei ainakaan näytä tuottavan minkäänlaisia vaikeuksia vyöryttää tuloja kuukausienkin päähän siitä kun raha on tilille KILAHTANUT.
Koska toimeentulotuki-instanssi käyttää termiä 'vyöryrys' kun edellisen/edellisten kuukausien 'extra' tuloja/säästöjä siirretään seuraaville kuukausille.
Jos tuloni marras-joulukuussa ovat nolla, mutta olen lokakuussa saanut 1500 euroa palkaa ja 700 euroa lomakorvausta, sossu laskee tästä 'tarvitsemani' rahan ja VYÖRYTTÄÄ loput etiäppäin.
Verottaja jaksottaa tuloja.
Vyörytys on myös laskentatoimen termi, jota käytetään aivan yleisesti puhuttaessa rahasummien siirtelystä sarakkeesta toiseen.
>>Veronpalautuksen vuoksi laskelma jää ylijäämäiseksi noin 70 euroa. Siten en saa tukea joulukuulle. Vyörytetäänkö tuo "ylimääräinen" 70 euroa, eli huomioidaanko se tammikuun hakemuksessa tuloksi?>Joulukuun lopussa saan lisäksi 40 euron kertaluontoisen suorituksen tililleni. Otetaanko noinkin vähäinen summa huomioon toimeentulotukilaskelmassa?>Jos olen saanut kielteisen päätöksen joulukuulle, voinko silti hakea tukea hammashoitomaksuun (jo joulukuulle), kunhan lasku saapuu?
...summa lienee vähäinen joten se pitää jättää ottamatta huomioon.
http://www.toimeentulotuki.net
Se, katsotaanko 70 euroa tuloksi tammikuussa, riippuu etuuskäsittelijästä. Näin ainakin Tampereella. Tämä on faktatieto ja saatu sosiaalitoimistosta.
Toimeentulotuen asiakkaat ovat eriarvoisessa asemassa.
Minä sain reippaan satasen palautuksia, joulukuun päätökseen on kirjattu ettei niitä huomioida enää tammikuussa. Mutta Tampereen sossu kyllä voi tehdä mitä vain, se on huomattu. :D
Minun tapauksessani joulukuulta jäänyt hieman yli 60 euron ylijäämä siirtyy tammikuun tuloksi. Veronpalautukset huomioidaan siis sekä joulu- että tammikuussa.
Miksi näissä asioissa ei voi olla yhtenäistä käytäntöä vaan päätös riippuu käsittelijästä vai pärstäkertoimestako se riippuu!?
Hammashoidon lasku lisätään menoksi joulukuun laskelmaan, ja näin ollen se pienentää ylijäämää = jaksotettavaa tuloa. Kaiken kaikkiaan ylijäämiä voidaan jaksottaa korkeintaan maaliskuulle, jos veronpalautus on ollut suuri. Näin Turussa.